PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  22.03.2017
Dwa krótkometrażowe dokumenty „Więzi” Zofii Kowalewskiej oraz „Wolta” Moniki Koteckiej i Karoliny Poryzały znalazły się w programie prestiżowego festiwalu filmów dokumentalnych Hot Docs odbywającego się w Kanadzie. Filmy zostały wyprodukowane w Studiu Munka działającym przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich.
  Dla „WoltyMoniki Koteckiej i Karoliny Poryzały udział w Hot Docs to światowa premiera. Film opowiada historię grupy „Wolteo”. Główną bohaterką jest Zuzia. Dwunastoletnia dziewczynka od kilku lat trenuje woltyżerkę. Ze względu na wiek i budowę podnoszona jest przez starsze, silniejsze koleżanki. Jest „górną”, zwieńczeniem akrobatycznej piramidy. Rozpoczyna się kolejny sezon. W trakcie treningów okazuje się, że figury z udziałem Zuzi nie mają już gracji i lekkości. Starsze zawodniczki w końcu przyznają, że Zuzia urosła i nie mają siły podnosić jej do góry. Staje się jasne, że jeśli Zuzia chce zostać w drużynie, będzie musiała znaleźć nową rolę w grupie. Autorką zdjęć do filmu jest Monika Kotecka, a zmontowała go Izabela Pająk. Koproducentem i producentem wykonawczym jest Moth Films – Magdalena Bryk.

Z kolei dla „Więzi” Zofii Kowalewskiej pokaz dokumentu podczas Hot Docs jest kanadyjską premierą. Film dotychczas brał już udział w kilkudziesięciu festiwalach, między innymi DOK Leipzig, IDFA czy Sundance. W swoim dokumentalnym debiucie Kowalewska opowiada historię Barbary i Zdzisława - małżeństwa z 45-letnim stażem. Osiem lat temu Zdzisław zostawił Barbarę i zamieszkał z kochanką. Niedawno zdecydował się wrócić do żony. Barbara przyjęła go z powrotem. Powrót do wspólnego życia w jednym mieszkaniu okazuje się jednak dla małżeństwa trudny. Zdzisław proponuje zorganizowanie jubileuszu ich związku. Autorką zdjęć jest Weronika Bilska, a za dźwięk odpowiedzialny był Krzysztof Ridan. Film zmontował Jerzy Zawadzki. Koproducentem i producentem wykonawczym jest Katarzyna Zariczny Produkcja Filmowa.


"Więzi", reż. Zofia Kowalewska / fot. Studio Munka-SFP.

Projekcję filmów ze Studia Munka-SFP podczas Hot Docs poprzedzi pokaz pełnometrażowych dokumentów. "Wolta" pokazywana będzie razem z „The Challenge” Yuriego Ancarani, a "Więzi" z „Hotel Sunrise” Márii Rumanovej. Obydwa polskie filmy mają szanse na nagrody publiczności. Festiwal Hot Docs odbędzie się w dniach 29 kwietnia – 7 maja 2017 roku w Toronto.


AK
Studio Munka/SFP
Ostatnia aktualizacja:  22.03.2017
Zobacz również
fot. Studio Munka-SFP
Crème de la crème na Wiośnie Filmów
„BEKSIŃSCY. Album wideofoniczny”: Mieliśmy dostęp do prywatnego archiwum Beksińskich
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll