PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
3 marca do kin wchodzi produkcja przybliżająca prywatne życie Marii Skłodowskiej-Curie. W roli tytułowej zobaczymy Karolinę Gruszkę. Z tej okazji piszemy o innych filmach, w których pojawiła się postać polskiej noblistki.
Pierwszy kinowy film o polskiej chemiczce pojawił się 9 lat po jej śmierci. „Madame CurieMervyna LeRoya miała premierę w 1943 roku. Hollywoodzki obraz przeszedł bez echa w pogrążonej wojną Europie. Marię Curie zagrała słynna gwiazda Greer Garson (znana z oscarowej, ale już nieco zapomnianej "Pani Miniver"). Film krytykowano za luźne przedstawienie historii, zignorowanie wielu faktów i popadanie w sentymentalizm. Wątki miłosne zbliżały film do romansidła. Mało wspomina się również o kraju pochodzenia bohaterki. Twórcy skupili się na jej karierze naukowej we Francji.


Greer Garson jako Maria Curie-Skłodowska i Walter Pidgeon jako Piotr Curie w filmie "Madame Curie" z 1943 roku, fot. Metro Goldwyn Mayer.

O słynnej noblistce powstało wiele dokumentów. Nie będziemy ich tutaj wszystkich wymieniać. Warto jednak wspomnieć o pierwszym polskim dokumencie zrealizowanym na 100-lecie jej urodzin. "Maria Skłodowska-Curie" (1967) w reżyserii Stanisława Grabowskiego zawiera bogaty materiał ikonograficzny oraz nieznane dotychczas sekwencje filmowe, np. moment wręczania drugiej nagrody Nobla. W filmie występują też uczniowie i członkowie rodziny odkrywczyni radu. Film został zrealizowany przy współpracy Francuskiego i Polskiego Komitetu d/s UNESCO oraz Ośrodka Audiowizualnego w Saint-Cloud.

Lata siedemdziesiąte przyniosły pierwszy miniserial o życiu słynnej Polki. 4-odcinkowa brytyjska „Maria Curie” (1977) w reżyserii Johna Glenistera jest dzisiaj już obrazem całkowicie zapomnianym. W roli głównej wystąpiła Jane Lapotaire. Telewizyjna produkcja przekrojowo skupia się na całym życiu Curie, uwypuklając jej karierę naukową.

Postać Marie Curie pojawia się również w australijskiej komedii Yahoo Seriousa „Młody Einstein”. W zupełnie oderwanym od prawdy historycznej filmie odtwarza ją Odile Le Clezio. W rzeczywistości Maria Curie i Albert Einstein rzeczywiście spotkali się, o czym wspomina najnowszy film Marii Noëlle. Odgrywający tam Einsteina Piotr Głowacki, uczestniczy z Skłodowską-Curie w naukowej konferencji. Wróćmy jednak do szalonej komedii Seriousa, w której on sam odgrywa Einsteina, wychowanego… na tazmańskim stepie. Poznaje Marię Curie, która jedzie na uniwersytet w Sydney. Co ciekawe, kobieta pomaga mu w odkryciach i staje się miłością jego życia. Taka sytuacja nie miała miejsca, ale przecież… to tylko filmowa fikcja.


Odile Le Clezio jako Maria Curie-Skłodowska w filmie "Młody Einstein", fot. Warner Bros.

W 1991 roku Polacy i Francuzi połączyli siły, aby zrealizować kolejny, 3-odcinkowy miniserial. Obraz "Maria Curie" Michela Boisronda powstał na podstawie powieści Francoise Giroud. Marie-Christine Barrault za tytułową rolę otrzymała Srebrną Nimfę na Festiwalu Filmowym w Monte Carlo w 1991 roku. Telewizyjna produkcja otrzymała również, na wyżej wymienionej imprezie, Złotą Nimfę za najlepszy serial. Tak jak powieść, serial skupia się na zawodowym aspekcie życia Marii Curie, zwłaszcza jej sukcesach w naukowym świecie. Boisrond podkreśla trudności jakie towarzyszyły utalentowanej chemiczce w przebiciu się do podporządkowanego mężczyznom uniwersytetu na paryskiej Sorbonie. Maria Skłodowska-Curie była bowiem pierwszą kobietą, która zdobyła tam tytuł profesora i prowadziła wykłady. Jako pierwsza kobieta w historii została też przyjęta do Akademii Francuskiej, a za swoje zasługi została pochowana w Panteonie.

Amerykanie w latach 90. realizowali krótkie (ok. 30 min) filmy animowane o znanych historycznych postaciach. W serii Animated Hero Classics obok np. Pocahontas (!) znalazło się miejsce dla polskiej noblistki. Odcinek z 1997 roku pt. „Maria Curie” w reżyserii Richarda Richa w skrócie opowiada młodszym widzom najważniejsze osiągnięcia naukowe Polki, opisując też (choć pobieżnie) sytuację w jakiej bohaterka dorastała.


Okładka DVD animowanej "Marie Curie" z 1997 roku.

Jedną z bardziej znanych produkcji o małżeństwie Curie, gdzie Polka odgrywała znaczącą rolę, jest francuski film Claude’a Pinoteau „Palmy pana Schutza” (1997). Dlaczego w tytule nie ma nazwiska Curie? Ponieważ film przedstawia odkrycie przez małżeństwo chemików promieniotwórczych właściwości radu, którego dokonali w pracowni niejakiego Schutza - człowieka mało uzdolnionego, lecz łaknącego sławy naukowej. Schutz najpierw chce wyrzucić oboje z laboratorium, a potem przywłaszczyć rezultaty ich pracy. Isabelle Huppert stworzyła interesującą kreację wcielając się w postać Marii Curie.


Isabelle Huppert jako Maria Curie i Charles Berling jako Piotr Curie w filmie "Palmy pana Schutza", fot. Canal+ .

Z kolei "Śladami Marii Skłodowskiej-Curie" z 2011 roku to polsko-francuski dokument fabularyzowany. Śladami noblistki postanowił wyruszyć Krzysztof Rogulski, reżyser i współautor scenariusza. Stworzył portret kobiety, która przełamywała bariery otwierając świat nauki dla kobiet i zdobywając dwie Nagrody Nobla. W główną rolę wcieliła się Elisabeth Duda, polska aktorka pochodzenia francuskiego. W filmie znalazły się wywiady z wieloma niezwykłymi kobietami, m. in. z prof. Helene Joliot - langevin - wybitną fizyczką, wnuczką Marii Skłodowskiej - Curie.


Elizabeth Duda jako Maria Curie w filmie "Śladami Marii Skłodowskiej-Curie", fot. Filmstom Productions.

W roku 2011 za fabularyzowaną biografię Marii Curie zabierała się również Márta Mészáros. Produkcja w której główną rolę miała zagrać Krystyna Janda nigdy nie powstała. Za to temat podjęła Alicja Albrecht realizując dokument fabularyzowany. „Marię” z Joanną Szczepkowską. Albrecht odkrywa nieznane dotąd oblicza Skłodowskiej - Curie. To portret niezwykłej kobiety, czułej matki, kochającej siostry. Twórcy nie przemilczają też tematu romansu uczonej ze współpracownikiem jej męża - Paulem Langevinem. Dzięki niepublikowanym dotąd listom Madame historia obfituje w zaskakujące szczegóły z życia Marii Skłodowskiej i jej bliskich. O polskiej uczonej wypowiadają się znakomite postaci francuskiej i polskiej nauki, a także wnuczka samej noblistki - Helene Langevin - Joliot.


Od prawej Karolina Gruszka jako Maria Curie-Skłodowska oraz Piotr Głowacki jako Albert Einstein w filmie "Maria Skłodowska-Curie", fot. Kino Świat.

Film Marii Noëlle z Karoliną Gruszką w tytułowej roli pokazuje również noblistkę nie tylko jako zapalonego naukowca, ale również zapracowaną matkę. "Maria Skłodowska-Curie" to intymny portret bohaterki, która musi walczyć z męskim szowinizmem i uwarunkowaniami epoki. Karolina Gruszka jako Maria Curie to osoba pełna ambicji, wierząca w swoje odkrycia; ale i targana emocjami matka i siostra, próbująca znaleźć czas dla najbliższych, zwłaszcza kiedy zostaje sama po stracie męża. Na pewno obraz ten dodaje kolejną cenną cegiełkę do filmowego portretu polskiej noblistki. Film wchodzi do polskich kin 3 marca.


Albert Kiciński
Ostatnia aktualizacja:  7.03.2017
Zobacz również
fot. Kino Świat
„Nasza rozmowa” z nagrodą w Indiach
[Foto]"Bodo": Potrafił połączyć na scenie śpiew, taniec i grę aktorską
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll