PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Pięcioro najzdolniejszych polskich reżyserów nominowanych do filmowej nagrody „Bo wARTo!” Radia RMF Classic. Wśród nich znalazła się Zofia Kowalewska, reżyserka "Więzi" wyprodukowanych przez Studio Munka.
Nominowani artyści w 2016 roku wyróżnili się wyjątkowo wartościowymi osiągnięciami w swojej dziedzinie. Na jednego z nich czeka równowartość 10 tysięcy euro oraz roczna opieka medialna stacji.



Do nagrody nominuje redakcja Radia RMF Classic, ale zwycięzcę wyłania specjalnie do tego celu powołana Kapituła, złożona z wybitnych przedstawicieli polskiego środowiska filmowego.

W tegorocznej edycji Kapitułę tworzą:

Przewodniczący: Mariusz Grzegorzek - reżyser filmowy, teatralny i telewizyjny, scenograf, scenarzysta, grafik, producent, Rektor PWSFTviT w Łodzi

Janusz Gajos - aktor teatralny i filmowy

Maciej Pieprzyca - reżyser i scenarzysta filmowy

Ewa Puszczyńska - producentka filmowa, członkini Europejskiej Akademii Filmowej

Dorota Segda - aktorka, Rektor PWST w Krakowie, członkini Polskiej Akademii Filmowej

Magdalena Sroka - managerka kultury, dyrektorka Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej

Monika Strzępka - reżyserka teatralna i filmowa

To już szósta edycja filmowej nagrody „Bo wARTo!”. Jej dotychczasowymi laureatami są: Bartosz Chajdecki, Jan Komasa, Dawid Ogrodnik, Piotr Sobociński i Tomasz Wasilewski.

Zwycięzcę poznamy podczas Gali Finałowej plebiscytu MocArty RMF Classic, 13 marca br. w Warszawie.

ZOFIA KOWALEWSKA

Urodzona 31 sierpnia 1995 roku. Studentka trzeciego roku reżyserii Szkoły Filmowej w Łodzi. Uczestniczka kursu dokumentalnego w Szkole Wajdy, autorka etiud fabularnych i dokumentalnych.

Podczas nauki zrealizowała dwa filmy szkolne: etiudę fabularną „Miśka” oraz film dokumentalny „Kochanie”. W klasie maturalnej rozpoczęła pracę nad filmem dokumentalnym „Więzi”, który uzyskał dofinansowanie programu Pierwszy Dokument w Studiu Munka. To historia jej rodziny, dziadków Barbary i Zdzisława, którzy mimo przeżytych wspólnie 45 lat potrafią pokłócić się o błahostkę, a wszystko przez 8-letni romans dziadka. Jak mówi sama reżyserka: „Ciążyła na mnie podwójna odpowiedzialność - musiałam być jednocześnie filmowcem i wnuczką”.

Film został nagrodzony Srebrnym Smokiem na Krakowskim Festiwalu Filmowym, a podczas festiwalu „Młodzi i Film" – zdobył nagrodę dla najlepszego dokumentu krótkometrażowego oraz wyróżnienie za najlepsze zdjęcia. Od 2016 roku film zdobywa wiele nagród na prestiżowych festiwalach w kraju i za granicą m.in. w Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, Koszalinie, Amsterdamie, Lipsku i Sydney. Znalazł się również w oficjalnej selekcji Sundance Film Festival. Największym sukcesem dokumentu było umieszczenie go przez Amerykańską Akademię Filmową na tzw. krótkiej liście dziesięciu filmów mających szansę na nominację do Oskara.

JAN P. MATUSZYŃSKI

Urodzony 23 kwietnia 1984 roku. W 2010 roku ukończył kurs dokumentalny w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy w Warszawie. Dwa lata później odebrał dyplom reżyserii Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Jego pierwsza filmowa etiuda „Razem” z 2006 roku z Olgą Bołądź i Redbadem Klynstrą została dostrzeżona na Festiwalu Filmowym i Artystycznym "Lato Filmów" w Toruniu. „Myjnia” przyniosła mu Nagrodę Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego - w kategorii najlepsza reżyseria oraz Grand Prix Festiwalu Polskich Filmów Krótkometrażowych Short Waves. W kolejnych realizacjach - „15 lat milczenia”, „Wiem, kto to zrobił” i „Afterparty” – dowodził sprawności warsztatowej młodego reżysera.

Jego pierwszy dokument „Amisze znad Wisły” – to opowieść o parze amerykańskich członków chrześcijańskiej wspólnoty, którzy postanowili przyjechać do Polski. „Niebo” to historia pasji, która potrafi przekroczyć wszelką cielesną słabość. Dokument „Deep Love” został nagrodzony m.in. na Krakowskim Festiwalu Filmowym i na MFF w Moskwie. To trudna opowieść o pięćdziesięcioletnim nurku, który traci sprawność w wyniku udaru.

Jego najnowszy film „Ostatnia rodzina” to jedna z najważniejszych polskich realizacji 2016 roku. Sukces filmu rozpoczął się w Locarno, gdzie nagrodę za rolę męską odebrał Andrzej Seweryn. W kolejnych miesiącach film triumfował m.in. w Chicago, Kijowie i Gdyni, gdzie Matuszyński odebrał Grand Prix, Nagrodę Publiczności i Nagrodę Dziennikarzy.

ŁUKASZ GRZEGORZEK

Urodzony w 1980 roku. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji UW. Kilkukrotny medalista Mistrzostw Polski w juniorskich kategoriach w tenisie ziemnym.

Przez ostatnie dziesięć lat pracował jako reżyser spotów, reklam, teledysków oraz zwiastunów do filmów (arthouse'owych, kina klasy b i blockbusterów). W ten sposób zdobył całą wiedzę na temat reżyserii filmów. Jego filmowy debiut - „Kamper” - opowiada o życiu trzydziestolatków, potrzebie samotności i urokach niedojrzałości. Jest to historia, która porusza autentycznością i szczerością. Światowa premiera „Kampera” odbyła się w lipcu 2016 roku na 51. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Karlowych Warach. Później film zdobył nagrodę Discovery Award dla najlepszego debiutu podczas 24. Raindance IFF, odbywającego się w Londynie. „Kamper” został także nominowany przez National Film Academy w kategorii najlepszy film zagraniczny. Obecnie pracuje nad kolejnym filmem z Jackiem Braciakiem w roli głównej - tytuł roboczy to "Trener Kornet".

MICHAŁ MARCZAK

Urodzony 11 sierpnia 1982 roku. Studiował reżyserię w The California Institute of the Arts w Los Angeles oraz filozofię na Uniwersytecie Warszawskim. Ukończył także studia na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu oraz Mistrzowską Szkołę Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy.

Jego film "Fuck for Forest" został uznany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej za najczęściej wyświetlany polski dokument za granicą w 2013 roku. Brytyjski magazyn Dazed & Confused wyróżnił "Fuck for Forest" jako jeden z 10 najbardziej innowacyjnych i rozwijających gatunek dokumentu film. W międzynarodowym konkursie filmów dokumentalnych Sundance Film Festival Michał Marczak otrzymał nagrodę za najlepszą reżyserię filmu „Wszystkie nieprzespane noce". Podczas ceremonii wręczenia nagród Mila Aung-Thwin, reżyser i producent, podkreślał, że „Wszystkie nieprzespane noce" to film urzekający wizualnie, a Michał Marczak jest reżyserem, który „wprowadza kino dokumentalne na zupełnie nowe terytorium".

BARTOSZ M. KOWALSKI

Urodzony w 1984 roku w Gdyni. Ukończył szkoły filmowe w Paryżu i Los Angeles.

Po powrocie do Polski nawiązał współpracę ze stacją HBO, dla której zrealizował dwa pełnometrażowe filmy dokumentalne: „Moją Wolę” o dwójce przyjaciół z warszawskiej Woli oraz „Niepowstrzymanych” – historię zawodników drużyny futbolu amerykańskiego walczących o zdobycie mistrzostwa Polski. Jego debiut fabularny "Plac zabaw" miał premierę na międzynarodowym festiwalu w San Sebastian, gdzie zebrał znakomite recenzje. Ostatni rok poświęcił na postprodukcję „Placu zabaw": montaż, udźwiękowienie, efekty specjalne. W tym czasie napisał też scenariusz do kolejnego filmu pt. „Przejście". To również kino społeczne, ale z elementami fantastyki.

„Plac zabaw" to opowieść o chłopcach w wieku gimnazjalnym, oparta na prawdziwych wydarzeniach, które miały miejsce w Anglii w latach 90-tych. Za scenariusz do filmu zdobył Nagrodę Script Pro. "Plac zabaw" został uznany za najlepszy debiut na festiwalu filmowym w Gdyni, otrzymał Specjalne Wyróżnienie w Konkursie 1–2 Warszawskiego Festiwalu Filmowego, brał udział w Konkursie Filmów Polskich oraz Konkursie Debiutów Operatorskich na Camerimage. Był także nominowany do Paszportów Polityki 2016 w kategorii Film.


MR
RMF FM CLASSIC
Ostatnia aktualizacja:  1.03.2017
Zobacz również
fot. Zofia Kowalewska, Studio Munka
Polska komedia romantyczna na czele
Dyplomaci obejrzeli „Pokot”
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll