PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  18.02.2017
Witold Adamek, operator filmowy, reżyser, scenarzysta i producent, zmarł 18 lutego 2017 roku w Warszawie. Miał 71 lat. Był wieloletnim członkiem Stowarzyszenia Filmowców Polskich, w latach 2011-2016 członkiem Zarządu Głównego SFP.
Msza święta żałobna w intencji Witolda Adamka odprawiona zostanie w środę, 15 marca 2017 roku o godzinie 13.00 w kościele sióstr Wizytek przy ul. Krakowskie Przedmieście 34, po czym nastąpi odprowadzenie urny z Prochami do grobu rodzinnego na Cmentarz Powązki Stare (IV brama) o czym zawiadamia Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

***

Witold Adamek urodził się 7 listopada 1945 roku w Łodzi. Ukończył Wydział Operatorski Szkoły Filmowej w Łodzi. Debiutował jako operator w roku 1971 filmami telewizyjnymi "Punkt wyjścia" i "Siedem czerwonych róż czyli Benek Kwiaciarz o sobie i o innych". W roku 1975 zrealizował swój pierwszy film pełnometrażowy, "Grzech Antoniego Grudy" w reżyserii Jerzego Sztwiertni. Od tego czasu był autorem zdjęć do ponad 170 filmów, seriali i spektakli Teatru TV. Były wśród nich m.in. "Matka Królów", "Nadzór" (nagroda za zdjęcia na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku w roku 1985), "Yesterday" (nagroda za zdjęcia na FPFF w Gdańsku w roku 1985), "Baryton" (nagroda za zdjęcia na FPFF w Gdańsku w roku 1985), "Jezioro Bodeńskie", "Dotknięci" (nagroda za zdjęcia na FPFF w Gdyni w roku 1988), "C.K. Dezerterzy", "Piłkarski poker", "Biesy", "Krótki film o miłości" (nagroda na FPFF w Gdyni w roku 1988), "Obywatel Piszczyk" (nagroda za zdjęcia na FPFF w Gdyni w roku 1988), "To ja, złodziej", "Kolejność uczuć", "Spis cudzołożnic", "Girl Guide", "Ile waży koń trojański" i "Ambassada".

Pod koniec lat 90. zaczął sam reżyserować spektakle Teatru TV, a w roku 1997 zadebiutował jako reżyser filmowy "Poniedziałkiem", za który zdobył Grand Prix festiwalu debiutów w Koszalinie. Następnie wyreżyserował filmy "Wtorek", "Miss mokrego podkoszulka" i "Samotność w sieci" oraz seriale "Rodzina zastępcza" i "Czwarta władza".

W połowie lat 90. założył wraz z Renatą Pajchel firmę produkcyjną Close-Up Production, która wyprodukowała - poza filmami i spektaklami w reżyserii Witolda Adamka - także filmy i seriale innych twórców, m.in. "Spis cudzołożnic" Jerzego Stuhra, "Girl Guide" Juliusza Machulskiego , "Siedlisko" i "Po sezonie" Janusza Majewskiego oraz "Daleko od okna" Jana Jakuba Kolskiego.

W ostatnich latach realizował przede wszystkim zdjęcia do spektakli telewizyjnych. Za trzy z nich ("Mąż i żona", "Ja, Feuerbach", "Dom kobiet") zdobył w zeszłym roku nagrodę za zdjęcia na sopockim festiwalu "Dwa Teatry".

W 2014 roku otrzymał Złoty Medal "Zasłużony Kulturze - Gloria Artis".

Był wieloletnim członkiem Stowarzyszenia Filmowców Polskich, w latach 2011-2016 członkiem Zarządu Głównego SFP. Podczas Walnego Zjazdu SFP w 2016 roku został wybrany do Sądu Koleżeńskiego Stowarzyszenia.
gw
SFP
Ostatnia aktualizacja:  1.03.2017
Zobacz również
Berlinale 2017: Srebrny Niedźwiedź dla „Pokotu” Agnieszki Holland
"Zadebiutuj!". Studio Munka zaprasza młodych twórców (cz.I)
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll