PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
„Zwierzęta” Grega Zglińskiego, pokazywane w sekcji Forum, mają swoją światową premierę na Berlinale. Film został gorąco przyjęty przez publiczność, a bilety na seans premierowy rozeszły się błyskawicznie. Zgliński w rozmowie z portalem zdradza swoje najbliższe plany dotyczące dokumentu i fabuły o Krzysztofie Kamilu Baczyńskim.

Głównymi bohaterami „Zwierząt” są Anna i Nick, którzy po zderzeniu drogowym z owcą przeżywają serię niecodziennych i tajemniczych wydarzeń. „Zwierzęta” filmu to jak czytamy w festiwalowym opisie filmu „kino - psychozagadka, nawiązujące do tradycji Davida Lyncha - na końcu filmu nie czeka na widza puenta, lecz łamigłówka złożona z egzystencjalnych pytań i zachęta do zmierzenia się z tajemnicą życia”.


W rozmowie z Marcinem Radomskim Greg Zgliński przyznaje: „Chodzi o to żeby przedstawić coś czego nie możemy pojąć zmysłami, czyli szerszy świat, który moim zdaniem istnieje. Tu pojawiają się zwierzęta, które są na pograniczu światów czując dużo więcej niż ludzie". 


Kadr z filmu "Zwierzęta", fot. Opus Film


Greg Zgliński („Cała zima bez ognia”, "Wymyk") jest nie tylko reżyserem, ale wspólnie z Jörgiem Kaltem również współtwórcą scenariusza. Autorem zdjęć do filmu jest Piotr Jaxa. W filmie zagrali Birgit Minichmayr, Philipp Hochmair, Mona Petri, Mehid Nebbou oraz Michael Ostrowski.„Zwierzęta” są koprodukcją z Austrii, Szwajcarii oraz Polski (polskim producentem jest Opus Film). 


Greg Zgliński w najbliższym czasie planuje realizację dokumentu przygodowego. „Pracuję razem z Rafałem Skalskim ("Mnich z morza") nad dokumentem przygodowym. Postacią centralną będzie Piotr Chmieliński kajakarz, podróżnik, który jako pierwszy człowiek na świecie w 1985 roku przepłynął całą Amazonkę. To była dramatyczna, siedmiomiesięczna wyprawa" - mówi reżyser. „Ciekawa jest jego cała wyprawa do Ameryki. To osobista historia, ale też obserwowanie zmieniającej się rzeczywistości, w jakiej przyszło mu żyć. Wyjazd z komunistycznej Polski uniemożliwił mu powrót. Chmieliński protestował w Limie przeciwko stanowi wojennemu, dlatego skreślono go z polskiej historii. Fascynująca postać i podróż po Ameryce Łacińskiej, niezwykle inspirująca. To będzie dokument częściowo inscenizowany" - dodaje Zgliński.

„Z kolei fabuła to projekt producencki Scorpio Studio. To film o Krzysztofie Kamilu Baczyńskim. Mogę powiedzieć, że  to będzie inny film niż Zwierzęta. Baczyński też uciekał od rzeczywistości.  Opisywał ją w książkach. Miał duży wpływ na innych, dodawał im otuchy. Więcej na tym etapie nie mogę zdradzić" - podsumował Zgliński.
Marcin Radomski/Berlinale
Ostatnia aktualizacja:  22.02.2017
Zobacz również
fot. Opus FIlm
Rewelacyjne otwarcie "Ciemniejszej strony Greya"
[wideo] „Gwiazdka Muminków” – reportaż z realizacji
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll