PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
22 lutego 2017 roku w Muzeum Narodowym w Warszawie rozpocznie się retrospektywa filmów Wojciecha Jerzego Hasa. To bardzo rzadka okazja, żeby zobaczyć wszystkie filmy tego reżysera na dużym ekranie. Ostatni raz taki przegląd odbył się w Warszawie siedem lat temu.
W programie jest film, który Martin Scorsese, Luis Buñuel, David Lynch, Lars von Trier, Harvey Keitel uznali za jeden z najwybitniejszych filmów kina światowego – "Rękopis znaleziony w Saragossie"!

„Obrazy Wojciecha Jerzego Hasa” to kolejny kurs w ramach Akademii Polskiego Filmu w Kinie MUZ (po „Malarstwie w filmach Andrzeja Wajdy”)  poświęcony związkom filmu i sztuk plastycznych. W programie są wszystkie filmy fabularne Wojciecha Jerzego Hasa, ułożone w porządku chronologicznym – od "Pętli" z 1957 roku do "Niezwykłej podróży Baltazara Kobera z roku 1988. Reżyser zrobił ich łącznie 14.

Wojciech Jerzy Has był artystą plastykiem z pierwszego wykształcenia, studiował grafikę i malarstwo. „Gdyby Wojciech Has został malarzem, byłby zapewne nadrealistą. Odrysowywałby stare przedmioty z całym ich realnym uposażeniem i zderzałby je w nieoczekiwanych układach" - pisał o nim Aleksander Jackiewicz.

Iwona Grodź, autorka książki "Zaszyfrowane w obrazie. O filmach Wojciecha Jerzego Hasa", zauważa w jego filmach pokrewieństwa ze sztuką barokową, romantyczną, modernistyczną, ekspresjonistyczną i surrealistyczną.

Wykładowcy, filmoznawcy specjalizujący się w twórczości Hasa (m.in. Iwona Grodź, Marcin Maron, Małgorzata Jakubowska, Kamila Żyto), dokonają analizy filmów, opowiedzą o nurtach i artystach dla Hasa najważniejszych, a także o historii polskiego kina.

Zajęcia są przedmiotem ogólnouniwersyteckim dla studentów UW wszystkich wydziałów (4 punkty ECTS), ale może na nie chodzić każdy zainteresowany, kto kupi karnet na cały semestr (190 zł) lub bilet na jedne zajęcia (19 zł). Karnet uprawnia także do wstępu na wszystkie wystawy w Muzeum Narodowym przez cały okres trwania kursu. Organizatorami są: Muzeum Narodowe w Warszawie i Filmoteka Narodowa. Kurs jest współfinansowany przez PISF.

Program i wszystkie informacje:

http://akademiapolskiegofilmu.pl/pl/akademia-polskiego-filmu/apf-kino-muz-obrazy-wojciecha-jerzego-hasa

 
WRÓB
Filmoteka Narodowa
Ostatnia aktualizacja:  12.02.2017
Zobacz również
fot. Filmoteka Narodowa
Gierszał zagra genialnego matematyka
Krystyna Sienkiewicz nie żyje
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll