PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Wyjątkowy przegląd filmów Andrzeja Żuławskiego został przygotowany przez Filmotekę Śląską, komórkę Instytucji Filmowej zajmującą się popularyzacją filmowego dziedzictwa. Przegląd rozpoczyna się w piątek, 17 lutego, w pierwszą rocznicę śmierci artysty i potrwa do 27 lutego.
Był artystą prowokującym. Jego filmy oscylują między lirycznością i przemocą, intymnością prywatnych historii i ich uniwersalnym wymiarem. Tworzył kino artystyczne potrafiące funkcjonować w obiegu kina gatunkowego. Andrzej Żuławski – reżyser, pisarz, autor scenariuszy i aktor. W pierwszą rocznicę jego śmierci Filmoteka Śląska (IF Silesia-Film) przypomni cztery najbardziej dyskutowane filmy: "Na srebrnym globie", „Szamankę”, "Kosmos" i „Najważniejsze to kochać”. Unikatowemu przeglądowi towarzyszyć będą spotkania z Januszem Dorosiewiczem – producentem „Szamanki”, Xawerym Żuławskim – reżyserem, synem Andrzeja Żuławskiego oraz Piotrem Kletowskim – filmoznawcą, autorem wywiadu-rzeki „Żuławski. Przewodnik Krytyki Politycznej”.
O kinie Andrzeja Żuławskiego, podobnie jak o nim samym, nie da się mówić bez emocji. Uważany jest za jednego z najbardziej utalentowanych twórców w historii polskiego kina, choć – jak to zwykle bywa – bardziej doceniany jest za granicą. Z Polski musiał wyjechać w latach siedemdziesiątych, ponieważ cenzura nie pozwalała ani na emisję jego filmów, ani na ich realizację; wrócił w czasie przemian po to, by znowu z niej wyjechać – równie dobrze tworzył filmy po francusku, jak i po polsku. Był osobowością totalną – twórczą, niepokorną, bezkompromisową. Pisał książki, które były realizacją jego niezrealizowanych scenariuszy filmowych. Tworzył kino drapieżne, emocjonalne, niewygodne, ocierające się o skrajną przemoc, a jednocześnie niezwykle liryczne. Jego filmy to radykalny żywioł oparty na napięciu między miłością i przemocą.

Przegląd twórczości Andrzeja Żuławskiego rozpocznie 17 lutego zachwycający wizjonerstwem "Na srebrnym globie" (produkcja 1976-78, premiera 1988). Cenzura, dopatrując się mocnych odniesień politycznych, wstrzymała realizację filmu i zmusiła reżysera do wyjazdu z kraju. Obraz został ukończony dekadę później. Jest opowieścią science-fiction o ludziach pragnących założyć nową cywilizację. Drugim filmem przeglądu będzie produkcja, która uwolniła w polskim społeczeństwie i krytyce demony w stopniu bliskim temu, w jakim wyzwoliła je w głównym bohaterze tytułowa "Szamanka" (1996). Projekcję poprzedzi spotkanie z producentem filmu, Januszem Dorosiewiczem.

Trzeci z kolei obraz to uwspółcześniona adaptacja powieści Witolda Gombrowicza. Nagrodzony na festiwalu w Locarno "Kosmos" (2015) jest ostatnim filmem, jaki reżyser zrealizował przed śmiercią. Przegląd zwieńczy „Najważniejsze to kochać” (1975) - pierwszy film jaki Żuławski zrealizował poza granicami kraju, z fenomenalną rolą Romy Schneider. Przed projekcją odbędzie się spotkanie z Xawerym Żuławskim oraz Piotrem Kletowskim. Cyfrowa kopia odrestaurowanej wersji filmu została sprowadzona na pokaz specjalnie z Francji.




AK
Silesia Film
Ostatnia aktualizacja:  13.02.2017
Zobacz również
fot. Silesia Film
Kreatywna Europa: nabór na Platformy Europejskie
[Wideo] Zofia Wichłacz wschodzącą gwiazdą w Berlinie
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll