PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Absolwent Szkoły Filmowej w Łodzi został uznany za „wschodzącą gwiazdą sztuki operatorskiej” przez prestiżowy magazyn American Cinematographer.
W artykule "American Cinematographer" Jim Hemphlin wskazuje dziesięciu autorów zdjęć, których zawodowym drogom warto się przyglądać, nazywa ich "wschodzącymi gwiazdami"  – wśród nich jest Kuba Kijowski, absolwent Wydziału Sztuki Operatorskiej i Realizacji Telewizyjnej Szkoły Filmowej w Łodzi. Tekst "Rising stars of Cinematography" ukazał się w lutowym wydaniu pisma.

Autor artykułu wskazuje na edukację Kuby Kijowskiego w „prestiżowej Szkole Filmowej w Łodzi”, w której uczył się od Witolda Sobocińskiego, Jerzego Wójcika czy Jolanty Dylewskiej. Jak dla magazynu mówi Jakub Kijowski, wykładowcy Szkoły uczyli go, że sztuka operatorska nie polega na technicznych trickach, ale na umiejętności opowiadania historii. Dla Kuby Kijowskiego – operatora - inicjacją zawodową był plan filmu „W ciemności” w reżyserii Agnieszki Holland. Do współpracy zaprosiła go wówczas autorka zdjęć do filmu – Jolanta Dylewska. Kijowski podkreślał, że bardzo doceniał możliwość pracy w międzynarodowej ekipie, przy tak niezwykłym filmie.

„American Cinematographer” szczególnie wyróżnia pracę Kijowskiego przy „Córkach dancingu” Agnieszki Smoczyńskiej i cytuje „Wierzę, że znalezienie odpowiedniej wizualnej formy dla historii przyczynia się do jej sukcesu”. W filmografii autora zdjęć oprócz "Córek dancingu" znajdziemy ponadto: „Sekret” Przemysława Wojcieszka (za zdjęcia do tego filmu Kijowski otrzymał przyznawaną przez Szkołę Filmową w Łodzi Nagrodę im. Andrzeja Munka) oraz „Płynące wieżowce” Tomasza Wasilewskiego. American Cinematographer to prestiżowe amerykańskie pismo dedykowane sztuce operatorskiej.

MR
Szkoła Filmowa w Łodzi
Ostatnia aktualizacja:  7.02.2017
Zobacz również
fot. materiały prasowe
Europejski Trybunał Sprawiedliwości przyznał rację SFP
Leszek Kopeć dyrektorem Festiwalu Filmowego w Gdyni
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2019
Scroll