PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Stołeczne Centrum Edukacji Kulturalnej, Żółty Szalik, Entropia Słowa oraz Kino Atlantic zapraszają na prezentację nowego projektu edukacji filmowej „Ostatni dzwonek. Edukacja filmowa im. Jerzego Płażewskiego", która odbędzie się w środę 8 lutego 2017 roku, godz. 12:30.
Podczas spotkania zostaną zaprezentowane fragmenty filmu. W rozmowie uczestniczyć będą: Magdalena Łazarkiewicz,  krytyk filmowy Andrzej Bukowiecki oraz pomysłodawca projektu Grzegorz Rylski

- Powszechny dostęp do kina i treści wideo sprawia, że młodzi widzowie oglądają dziesiątki filmów i seriali. Paradoks polega na tym, że odbiór tych filmów zatrzymuje się gdzieś między okularami 3D a źrenicą oka. Chcemy, żeby oglądanie nawet popularnych seriali uruchamiało myślenie. Szkoda dobrej filmowej roboty i scenariuszy, a przede wszystkim szkoda tej frajdy jaką daje świadomy odbiór filmów – podkreślają organizatorzy. - Czy można jeść kawior z ketchupem? Można, tylko kto poza producentem ketchupu będzie miał z tego radość? I po to uruchomiliśmy Edukację Filmową im. Jerzego Płażewskiego. Bo chcemy dzielić się radością z oglądania filmów.

- Kino potrzebuje genialnego widza mawiał Jerzy Płażewski, nestor polskiej krytyki filmowej, człowiek, bez którego dorobku trudno sobie wyobrazić polskie filmoznawstwo. Był niezwykle konsekwentny i wierny tej myśli. Mając prawie 90 lat chętnie uczył uczniów szkół średnich i gimnazjów. Czując zobowiązanie wobec jego dorobku, osoby i przyjaźni, postanowiliśmy kontynuować jego dzieło – kontynuują organizatorzy. - Oferujemy kursy dla uczniów w różnym wieku, otwierające umysły i wrażliwość młodych ludzi. Dlaczego nasz program edukacji nazwaliśmy "Ostatni dzwonek"? Bo to kultowy film o genialnych uczniach zwykłej szkoły. A my wierzymy, że właśnie w zwykłej szkole uczą się nasi genialni widzowie.



​O patronie:

Jerzy Płażewski (1924 – 2015)

Nie ma w Polsce pasjonata kina, który nie miałby w ręku jego monumentalnej „Historii filmu”. Nie ma też osoby, która nie zazdrościła mu żywotności i pasji. Niemal do końca pisał, publikował, komentował i uczył o swojej największej miłości – filmie. Był postacią, której rangę doceniano na całym świecie. Zasiadał w jury największych festiwali m.in. w Locarno, Berlinie, czy Cannes.

O pomysłodawcy:

Grzegorz Rylski studiował polonistykę i historię na Uniwersytecie im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego, był wykładowcą akademickim oraz nauczycielem w gimnazjum i liceum. Prowadził kino i DKF w Grójcu. W 2015 roku założył firmę Żółty Szalik. Zajmuję się dystrybucją i promocją filmów.

 
Aby wziąć udział w spotkaniu, potrzebna jest rezerwacja. Zgłoszenia należy przesyłać do Aleksandry Różdżyńskiej: aleksandra.rozdzynska@gmail.com

WRÓB
Żółty szalik
Ostatnia aktualizacja:  4.02.2017
Zobacz również
fot. Kuba Kiljan / SFP
Od celuloidu do kina w chmurze
W wiernej służbie jej aktorskiej mości
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll