PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  2.02.2017
"Ikona" Wojciecha Kasperskiego znalazła się w programie Międzynarodowego Festiwalu Filmowego BODHISATTVA (BIFF). Festiwal odbywał się będzie od 16 do 23 lutego w Patna w Indiach.
"Ikona" zostanie pokazana w Międzynarodowym Konkursie Filmów Dokumentalnych Międzynarodowego Festiwalu Filmowego BODHISATTVA w Indiach. Powalczy z dokumentami z całego świata m.in. Rosji, Holandii czy USA. 

Film dokumentalny w reżyserii Wojciecha Kasperskiego, twórcy "Otchłani" i "Nasion" realizowanych w Rosji oraz fabularnego debiutu "Na granicy". Autorem zdjęć do "Ikony" jest Łukasz Żal, operator nagrodzonej Oscarem "Idy".

 
"Ikona"
to pełnometrażowy, dokumentalny portret pacjentek prowincjonalnego szpitala psychiatrycznego na Syberii. Po raz pierwszy w historii jednego z największych ośrodków dla chorych psychicznie, ekipa filmowa mogła zobaczyć jak wygląda codzienne życie za wysokimi murami. To miejsce przechowywania, bo o takim "leczeniu" możemy jedynie mówić, setek chorych z ciężkimi i nieuleczalnymi chorobami. Zajmuje się nimi jedynie pięciu lekarzy oraz kilka pielęgniarek, którzy poświęcili najlepsze lata służąc w szpitalu kolejnym pokoleniom pacjentów. Za murem, izolującym bohaterów filmu od świata, znajdziemy chorych na schizofrenię, seryjnych morderców, babcie cierpiące na alzheimera oraz nastolatki z problemami wychowawczymi. To jest przytulisko wszystkich społecznych wyrzutków.Plakat filmu "Ikona", fot. materiały prasowe

Film zdobył Złotego Lajkonika – najważniejszą Nagrodę Jury Konkursu Polskiego na Krakowskim Festiwalu Filmowym 2016. Ponadto film uhonorowano na festiwalu Nagrodą Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI, Nagrodą im. Macieja Szumowskiego ufundowaną przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji, Nagrodą Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych za najlepsze zdjęcia ufundowaną przez Chimney Poland dla Łukasza Żala oraz Nagrodą Prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich dla Tymoteusza Wiskirskiego za montaż.

MFF BIFF promuje bogatą tradycję i dziedzictwo Indii, jednocześnie zachęcając do międzynarodowej wymiany kulturalnej. Nazwa festiwalu nawiązuje do buddyjskiej tradycji mahāyāna istota, która opiera się na altruistycznej motywacji do przynoszenia pożytku innym.

Więcej informacji na stronie: www.biffindia.com
MR
Biffindia.com
Ostatnia aktualizacja:  2.02.2017
Zobacz również
fot. materiały prasowe
[Foto] Trwają zdjęcia do "Listów do M. Czas niespodzianek"
Trwa nabór na warsztaty Structural Constellations
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll