PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Prowincjonalia określane są często mianem festiwalu kina peryferyjnego i outsiderów. Jego celem jest popularyzacja polskiej sztuki filmowej i zaakcentowanie znaczącej roli filmu w życiu społecznym. W tym roku widzowie będą mogli obejrzeć prawie 60 filmów w 4 dni.
Festiwal ma charakter konkursu najlepszych polskich filmów fabularnych, telewizyjnych i dokumentalnych - o tematyce wiejskiej i małomiasteczkowej - oraz kina oryginalnego i artystycznego, w których dominuje świat prostych, uniwersalnych wartości, subtelność i estetyka narracji. Patronem duchowym festiwalu jest Jańcio Wodnik, filozof i uzdrowiciel, bohater filmu Jana Jakuba Kolskiego, który stał się pierwowzorem statuetki autorstwa Stanisława Sztamblewskiego z Kraśnicy, przyznawanej twórcom najlepszych filmów.

Podczas tegorocznej edycji festiwalu obejrzymy 58 filmów dokumentalnych, fabularnych i animowanych. Festiwal otworzy dokument Pawła Łozińskiego "Nawet nie wiesz jak bardzo cię kocham". Poza produkcjami, które biorą udział w konkursie, na widzów czekają też pokazy specjalne. W tej kategorii zobaczymy m.in. "Lokatorki" w reżyserii Klary Kochańskiej-Bajon, czy amerykański film Barry`ego Jenkinsa, nominowany w tym roku do Oscara - "Moonlight" (pokaz przedpremierowy). W programie znajdą się także głośne tytuły, biorące szturmem polskie kina, a powstałe w ubiegłym roku: "Wołyń" Wojciecha Smarzowskiego, "Ostatnia rodzina" Jana P. Matuszyńskiego, a także "Zaćma" Ryszarda Bugajskiego. Nie zabraknie również najnowszego filmu Jana Jakuba Kolskiego pt. "Las 4 rano", z Krzysztofem Majchrzakiem w roli głównej.

Prowincjonalia zawsze były okazją do rozmów o sztuce filmowej oraz o bieżących wydarzeniach społecznych. Wrzesińskie kino Trójka co roku odwiedza wielu wybitnych aktorów, reżyserów i producentów filmowych. W tym roku będzie można porozmawiać z twórcami takich filmów jak: "Dotknięcie anioła", "Wołyń", "Szczęście świata" czy "Zaćma". Festiwalowi towarzyszą też wydarzenia specjalne. Tym razem będą to wystawa prac malarskich Tadeusza Sobkowiaka pt. "Piękne niedoskonałe", masterclass z Pawłem Łozińskim (poświęcone zagadnieniu eksperymentu w kinie dokumentalnym) oraz warsztaty wizerunkowo-filmowo-fotograficzne, które poprowadzą specjalistka od kreowania wizerunku Izabella Maciuszek i operator filmowy Piotr Żukowski.


Anna Seniuk. fot. Prowincjonalia.

Festiwal, od samego początku, honoruje wybitnych twórców polskiego kina nagrodą Jańcia Wodnika. W poprzednich latach odebrali ją m.in. Jerzy Gruza, Franciszek Pieczka, Krystyna Feldman, Janusz Mongerstern i Maja Komorowska. W tym roku statuetkę odbierze aktorka Anna Seniuk.

Debiutowała w filmie w 1963 roku, drobną rolą Magdy w pierwszej z dwóch części filmu “Weekendy”, reżyserowanej przez Jana Rutkiewicza. Nieco większe role pojawiły się nieco później – kelnerki w “Niekochanej” Janusza Nasfetera (1966), Magdalenki w “Lalce” Wojciecha J. Hasa (1968) czy służącej Józi w “Romantycznych” Stanisława Różewicza (1970). W 1971 roku zagrała swoją pierwszą dużą rolę - w filmie “Kardiogram” Romana Załuskiego, gdzie była żoną nauczyciela z małego miasteczka, a jednocześnie osobą blisko związaną z miejscowym lekarzem. Popularność aktorki wzrosła dzięki serialowi Jerzego Gruzy "Czterdziestolatek", w którym zagrała jedną z pierwszoplanowych ról, żonę inżyniera Karwowskiego, Magdę. Stworzyła niezapomniane kreacje w "Konopielce", "Pannach z Wilka" czy "Bilecie powrotnym". Spotkanie z aktorką zaplanowano na przedostatni dzień festiwalu. Będzie poświęcone jej karierze artystycznej oraz książce Magdaleny Małeckiej-Wippich pt. "Anna Seniuk. Nietypowa baba jestem".

XXIV Festiwal Sztuki Filmowej Prowincjonalia odbędzie się w dniach 1-4 lutego 2017 roku, w Kinie Trójka we Wrześni.


AK
Prowincjonalia
Ostatnia aktualizacja:  1.02.2017
Zobacz również
fot. Prowincjonalia 2017
Daj nura na studia – Konkurs o Indeks poznańskiego Filmoznawstwa
Gruszka, Starski, Kolak gośćmi 19. Kina na Granicy
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll