PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Karolina Gruszka, Allan Starski, Milan Lasica i Karol Roden to tylko niektórzy goście zbliżającej się 19. edycji Kina na Granicy. Widzowie zobaczą najnowsze kino środkowoeuropejskie oraz produkcje autorów związanych z praską szkołą FAMU.
Po zeszłorocznym przeglądzie twórczości łódzkiej filmówki przyszedł czas na retrospektywę FAMU. Ta jedna z najstarszych szkół filmowych na świecie zasłynęła z autorskiej twórczości studentów i dającej im przestrzeń do realizacji kadry dydaktycznej. Uznanie zdobyła nie tylko dzięki wielu świetnym filmom studenckim, które zebrały niezliczoną ilość nagród i uznanie na międzynarodowych festiwalach, ale także dzięki temu, że gościła zagranicznych pedagogów, jak np. Jean-Claude Carriére oraz oferowała studia dla obcokrajowców. Spośród jej sławnych absolwentów należy wymienić Agnieszkę Holland, Emira Kustiricę, Gorana Paskaljevicia, jak również popularnych twórców czeskich – zdobywcę Oscara Miloša Formana, pisarza Milana Kunderę czy fotografa Tono Stano

Jak na dojrzałe kino przystało, nie zabraknie także "mocnych", ale niezwykle aktualnych tematów. Stanie się tak za sprawą cyklu "Buntownicy i chuligani", który stawia pytanie - kim byli kiedyś, a kim są dzisiaj bohaterowie wchodzący w kolizję z prawem, ustrojem, społeczeństwem? W cyklu pokazane zostaną m.in.: Skřivánci na niti (Jiří Menzel), Nóż w wodzie (Roman Polański) oraz Wojna polsko-ruska (Xawery Żuławski) i Mniejsze niebo (Janusz Morgenstern).


Plakat 19. KnG, materiały prasowe

Swój udział w 19. edycji KnG potwierdzili także kolejni goście - twórcy najgłośniejszych tytułów ostatnich miesięcy, m.in.: Dorota Kolak, Izabela Kuna, Arkadiusz Jakubik czy Maria Sadowska, którzy spotkają się z widzami przy okazji projekcji takich filmów jak: Sztuka kochania, Powidoki, Wołyń, Maria Curie czy Zjednoczone Stany Miłości. W programie nie zabraknie również najnowszych produkcji z Czech i Słowacji - Bába z ledu (Bohdan Sláma), Masaryk (Julius Ševčík) czy Piata loď (Iveta Grófová).

Festiwal potrwa od 28 kwietnia do 3 maja w Cieszynie i Czeskim Cieszynie. Projekcje odbywać się będą w m.in. Teatrze im. Adama Mickiewicza oraz kinach Piast i Central.

Więcej szczegółów na www.kinonagranicy.pl



MR
Kino na Granicy
Ostatnia aktualizacja:  1.02.2017
Zobacz również
fot. materiały prasowe
Ruszają Prowincjonalia. Jańcio Wodnik dla Anny Seniuk
Festiwal Filmów Kultowych: Z Katowic do Gdańska
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll