PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
4 lutego o godz. 17.00 w Narodowym Instytucie Audiowizualnym (NInA) odbędzie się spotkanie wokół polskiej awangardy filmowej, pokaz ostatniego filmu Andrzeja Wajdy oraz przegląd filmów awangardowych z komentarzem Józefa Robakowskiego i Mariusza Wilczyńskiego. Wydarzenie będzie poświęcone wpływowi, jaki bohater filmu, malarz Władysław Strzemiński, a także jego żona, rzeźbiarka Katarzyna Kobro, mieli na rozwój powojennego kina awangardowego w Polsce.
Wyjątkowy wieczór wokół polskiej awangardy filmowej rozpocznie pokaz „Powidoków”, ostatniego filmu Andrzeja Wajdy. Jego bohaterem jest Władysław Strzemiński, malarz, teoretyk sztuki i pedagog. "Powidoki" prezentują wydarzenia z ostatniego okresu życia zmarłego w 1952 roku artysty, który traci pracę na łódzkiej ASP po tym jak sprzeciwił się narzucanej przez partię estetyce socrealizmu. Strzemiński był czołowym przedstawicielem awangardy w latach 20. i 30. XX wieku. W koprodukcji NInA, która miała światową premierę na festiwalu w Toronto,  główną rolę zagrał Bogusław Linda.
 
Po seansie „Powidoków” odbędzie się przegląd zdigitalizowanych przez NInA filmów Stanisława Fijałkowskiego, malarza, grafika, ucznia i asystenta Władysława Strzemińskiego (m.in. „Koda”, „Nauka o proporcjach”, „Poniżenia i tajemnice”) oraz tych zrealizowanych przez legendarną grupę Warsztat Formy Filmowej (m.in. „Kompozycje przestrzenne Katarzyny Kobro” Józefa Robakowskiego i „Konstruktywizm w Polsce” Ryszarda Waśki).
 
Pokazowi krótkich filmów będzie towarzyszyć komentarz Józefa Robakowskiego (współzałożyciela Warsztatu Formy Filmowej) oraz Mariusza „Wilka” Wilczyńskiego, twórcy filmów animowanych i teledysków.
 
Kuratorką wydarzenia i prowadzącą rozmowę na temat wpływu, jaki Strzemiński i Kobro wywarli na rozwój powojennego kina awangardowego w Polsce będzie dr Marika Kuźmicz, historyczka sztuki kierująca Fundacją Arton i specjalizująca się w polskiej sztuce awangardowej lat 70.


Wstęp jest bezpłatny i nie wymaga rejestracji. Wejściówki będą wydawane od godz. 16:00. Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 wejściówki. Osoby spóźnione nie będą wpuszczane na salę po rozpoczęciu pokazu. Wejściówki dotyczą całego wydarzenia. Osoby, które zdecydują się na udział jedynie w  spotkaniach po filmie, będą wpuszczane w miarę wolnych miejsc.



AK
NInA
Ostatnia aktualizacja:  31.01.2017
Zobacz również
fot. Akson Studio
Wręczenie nagród im. Andrzeja Munka
Ewaluacja programu Kreatywna Europa – otwarte konsultacje publiczne
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll