PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  30.01.2017
Andrzej Papuziński, reżyser i scenarzysta, wieloletni członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich, zmarł 29 stycznia 2017 roku w Warszawie. Miał 84 lata.
Andrzej Papuziński urodził się 22 listopada 1932 roku w Warszawie. Absolwent Wydziału Reżyserii PWSFTviT w Łodzi oraz Wydziału Architektury na Politechnice Warszawskiej. Specjalizował się w realizowaniu filmów o sztuce, wypracował oryginalny sposób opowiadania w filmie o artyście i jego dziełach, odchodząc od modelu skonwencjonalizowanego kina edukacyjnego w stronę autorskich esejów filmowych o sztuce. Większość swoich filmów z lat 60., 70. i 80. Andrzej Papuziński nakręcił w Wytwórni Filmowych Oświatowych w Łodzi. Jego filmy zaliczane są do tzw. „dokumentów kreacyjnych”, podkreślając ich oryginalny, formalny kształt, realizowany technikami, które częściej stosowane są w kinie fabularnym niż dokumentalnym.

W jego filmografii znajdują się takie tytuły jak: „Bykowi chwała” o Franciszku Starowiejskim (1971, nagrodzony na festiwalach w Krakowie, Zakopanem, Bilbao, Paryżu, Melbourne, Cork, Kielcach i Nyon), „Spojrzenie na plakat” o Waldemarze Świerzym (1968, nagrodzony Srebrnym Medalem na Międzynarodowym Festiwalu Filmów o Sztuce w Wenecji w 1972 roku), „Cztery temperamenty” o rodzinie Wiłkomirskich (1973), „Brzuch” o Tadeuszu Brzozowskim (1979, nagrodzony Srebrnym Pegazem na festiwalu w Zakopanem), „Gdzie wiatr poniesie” o Gabryeli Wąsowicz i Robercie Websterze (1991) czy „Stanisław Zagajewski Ars Mea Lux Mea” (1978, nagrodzony na festiwalu w Zakopanem).

***

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w piątek, 3 lutego 2017 roku o godzinie 11.00 w Domu Pogrzebowym na Powązkach Wojskowych w Warszawie. Po nich nastąpi odprowadzenie do grobu na Cmentarzu Powązkowskim.


gw
SFP
Ostatnia aktualizacja:  31.01.2017
Zobacz również
fot. SFP
Janusz Majewski. Film - Kobieta jego życia
Zajączkowska i Bortkiewicz w Łodzi
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll