PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Podczas konferencji poświęconej współpracy pisarzy i filmowców, która odbyła się w dniach 21 – 22 stycznia 2017 roku w Serocku, przedstawione zostały nowe założenia programowe Studia Munka.
Z uczestnikami spotkania spotkali się Dyrektor Artystyczny działającego przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich Studia Munka Jerzy Kapuściński i Kierownik Programów dla Młodych Twórców Liwia Mądzik.

Liwia Mądzik przypomniała o planowanych zmianach dotyczących wieku reżyserów. Programy "30 Minut", "Pierwszy Dokument" i "Młoda Animacja" będą adresowane do twórców do 35 roku życia, natomiast  "60 Minut" oraz program produkcji debiutów pełnometrażowych dla reżyserów do 40 roku życia. - Naszym marzeniem jest, aby w „Munku” pojawił się debiutant poniżej 30. roku życia, aby przyciągnąć absolwentów szkół filmowych. Trzeba skrócić drogę do debiutu – wyjaśniał Jerzy Kapuściński. - Autorzy najlepszych „trzydziestek” i dokumentów będą mieć otwartą drogę do filmu fabularnego w Studiu. Chcemy, żeby  krótkie metraże zrealizowane w Studiu pracowały na pełne metraże.

Kapuściński zapowiedział, że w Studiu będą powstawały – oczywiście w miarę możliwości – dwa filmy pełnometrażowe rocznie. Po raz kolejny potwierdził uruchomienie pilotażowej edycji programu 60 minut, który zakłada realizację dwóch średniometrażowych fabuł w roku. Program ten nawiązuje do stworzonego przez niego na początku XXI wieku projektu produkcyjnego Pokolenie 2000.

- Staramy się, aby już na etapie produkcji filmy te miały swojego dystrybutora. Jesteśmy po rozmowach z Canal+ na ten temat. Canal+ będzie emitował i promował te filmy w prime time’ie. Ale będziemy chcieli także spróbować dystrybucji kinowej, na przykład przez Sieć Kin Studyjnych i Lokalnych – dodał Dyrektor Artystyczny Studia.


Liwia Mądzik, Jerzy Kapuściński, fot. Borys Skrzyński

Obecnie w Studiu jest kilka filmów na różnym etapie produkcji. Za chwilę ruszają zdjęcia do  debiutu Piotra Domalewskiego „Cicha noc”. Domalewski, absolwent WRiTV w Katowicach, zrobił właśnie w Studiu „trzydziestkę”.  To przykład, zdaniem Dyrektora, modelowej drogi do debiutu.

Kapuściński zdradził też kilka szczegółów na temat Rady Literackiej Studia. Jej skład poznamy na sesji informacyjnej Studia Munka, która planowana jest w dniach 17-19 lutego 2017 roku. Jerzy Kapuściński potwierdził wcześniejsze deklaracje o powołaniu zespołu literackiego przy Studiu Munka, który będzie współpracował z pisarzami i pomagał scenarzystom w rozwoju projektu na każdym etapie powstawania filmu: od sugerowania poprawek w tekście, poprzez pracę nad  dialogami aż do współautorstwa scenariusza. Radę tworzyć będzie: dwie pisarki, dwóch pisarzy i krytyk literacki. Podstawowym zadaniem Rady jest przyśpieszenie etapu developmentu literackiego.

- Studio jest małe, ale działa bardzo sprawnie. Mamy świetny dział promocji, który umiejętnie prowadzi politykę festiwalową. To ważny czynnik w dalszej karierze młodego reżysera – dodał Kapuściński. Studio czeka teraz na decyzje amerykańskiej Akademii – 24 stycznia dowiemy się, czy „Więzi” Zofii Kowalewskiej otrzymały nominację do Oscara. Ważnym wydarzeniem będzie premiera „Królewicza Olch” Kuby Czekaja na Berlinale w sekcji Generation. Inny film Studia, polsko-niemiecka koprodukcja "Miss Holocaust" w reżyserii Michaliny Musielak zakwalifikował się do Berlina do Konkursu Filmów Krótkometrażowych.

Kapuściński podkreślił, że dewizą Studia jest otwartość na nowe pomysły i nowych twórców, pochodzących z bardzo różnych środowisk.  I chociaż preferowane będą w Studiu debiuty twórców, którzy już zrobili w Studiu krótkie filmy, nie musi być to bezwzględnie obowiązującą zasadą.

Konferencja literatów i filmowców, fot. Borys Skrzyński

Ciąg dalszy relacji z konferencji literatów i filmowców w Serocku - już wkrótce.


fot. Borys Skrzyński/SFP
Anna Wróblewska
artykuł redakcyjny
Ostatnia aktualizacja:  7.03.2017
Zobacz również
fot. Borys Skrzyński
Literaci i filmowcy. Jak się dogadać?
Literaci i filmowcy. Najważniejsze, żeby się odnaleźć
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll