PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
W najbliższy piątek, 6 stycznia, w warszawskim kinie Iluzjon Filmoteki Narodowej rozpocznie się największy festiwal polskich filmów – Przegląd Orłów 2017, filmów kandydujących do Polskich Nagród Filmowych.
Między 6 a 31 stycznia widzowie będą mogli obejrzeć ponad 50 filmów, fabularnych i dokumentalnych, które kandydują do Orłów 2017. Na wieczornych spotkaniach zgodnie z tradycją Orłów członkowie Akademii i widzowie będą mogli porozmawiać z ich twórcami.

Na uroczystym otwarciu Przeglądu Orłów 2017 w piątek, 6 stycznia, zostanie pokazany zrekonstruowany cyfrowo film Andrzeja Wajdy "Wszystko na sprzedaż" z udziałem współpracowników wybitnego polskiego Reżysera. Dariusz Jabłoński, prezydent Polskiej Akademii Filmowej: "Nie możemy rozpocząć tegorocznego święta polskich Orłów inaczej, niż składając hołd naszemu Mistrzowi, który odszedł przed blisko 3 miesiącami. Stworzył tyle pięknych filmów i był z nami tak długo, że tak naprawdę wszyscy jesteśmy Jego uczniami. Andrzej Wajda jest bezsprzecznie Ojcem polskiej kinematografii. Na uroczyste otwarcie tegorocznego Przeglądu wybraliśmy jeden z najpiękniejszych Jego filmów, wściekle odważny w formie i tragicznie ważny w przesłaniu".fot. kadr z filmu "Wszystko na sprzedaż" Andrzeja Wajdy, Studio Filmowe Zebra

Tego wieczoru w Iluzjonie spotkają się wybitni twórcy filmowi, swój udział potwierdził m.in. odtwórca jednej z głównych ról we "Wszystko na sprzedaż", Daniel Olbrychski, ale też wielu aktorów i twórców filmowych współpracujących przez lata z Andrzejem Wajdą.

Po uroczystym otwarciu Przegląd Orłów 2017 tylko nabierze tempa – podczas kolejnych dni Przeglądu, od 7 do 31 stycznia, widzowie będą mogli zobaczyć wszystkie polskie produkcje, które były miały swoją premierę w kinach w 2016 roku i spełniają warunki kandydowania do Polskich Nagród Filmowych Orły.fot. kadr z filmu "Ostatnia rodzina" Jana P. Matuszewskiego

W programie przeglądu znalazły się m.in. nagrodzone na Berlinale 2016 Srebrnym Niedźwiedziem za scenariusz „Zjednoczone stany miłości” w reżyserii Tomasza Wasilewskiego, debiut Jana P. Matuszewskiego „Ostatnia rodzina” z Andrzejem Sewerynem w roli głównej, za którą aktor otrzymał nagrodę na festiwalu w Locarno, wyróżnione na festiwalu w Wenecji "Baby Bump" w reżyserii Kuby Czekaja, a także "Wołyń" Wojciecha Smarzowskiego, "Prosta historia o morderstwie" Arkadiusza Jakubika, wyróżnione Srebrnymi Lwami na festiwalu w Gdyni "Jestem mordercą" Macieja Pieprzycy,  i wiele innych.

A po wieczornych pokazach, tak jak w poprzednich edycjach, członkowie Akademii i widzowie będą mieli możliwość rozmowy z twórcami kandydujących filmów, które czasem przeradzają się w wybitne filmowe analizy, a często w gorące dyskusje.

Swój udział potwierdzili już najlepsi polscy reżyserzy, scenarzyści i aktorzy, a wśród nich: Wojciech Smarzowski ("Wołyń"), Maciej Pieprzyca ("Jestem mordercą"), Ryszard Bugajski („Zaćma”), Tomasz Wasilewski („Zjednoczone stany miłości”), Jan P. Matuszewski („Ostatnia rodzina”), Michał Rosa („Szczęście świata”), Bartosz M. Kowalski („Plac zabaw”), Michał Marczak („Wszystkie nieprzespane noce”), ale też wybitni polscy aktorzy: Magdalena Cielecka („Zjednoczone stany miłości”), Agata Buzek („Niewinne”), Aleksandra Konieczna („Ostatnia rodzina”) i Marcin Dorociński („Na granicy"), by wymienić jedynie kilka nazwisk z imponującej listy.fot. kadr z filmu "Zjednoczone Stany miłości" Tomasza Wasilewskiego

Znów padną rekordy Przeglądu Orłów – zostanie pokazanych ponad 50 pełnometrażowych polskich filmów, będzie miało miejsce ponad 20 długich i nieskrępowanych dyskusji z twórcami. To będzie wielki festiwal polskiego kina.

W tym roku po raz drugi Przegląd Orłów odbywa się także w Łodzi, gdzie w kinie Kinematograf już od dziś widzowie mogą obejrzeć wszystkie produkcje kandydujące do Polskich Nagród Filmowych. Przegląd w Łodzi potrwa do końca miesiąca.

Polskie Nagrody Filmowe Orły, doroczne nagrody Polskiej Filmowej, nazywane przez media „polskimi Oscarami“, są przyznawane od 18 lat. Wszyscy Nominowani i Laureaci wyłaniani są głosami ponad 600 członków Polskiej Akademii Filmowej, wybitnych polskich filmowców, przedstawicieli wszystkich zawodów filmowych.

Tegoroczne ogłoszenie Nominacji do Orłów 2017 będzie miało miejsce 7 lutego, spotkanie z Nominowanymi i ogłoszenie Laureata Nagrody za Osiągnięcia Życia - 2 marca, a ceremonia Orłów została zaplanowana na 6 marca 2017 roku.

Szczegółowy program dostępny na stronie www.pnf.pl 


MR
PNF
Ostatnia aktualizacja:  3.01.2017
Zobacz również
fot. materiały prasowe
Nabór zgłoszeń na 17. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty
Przedstawiamy plakat do filmu – „BODO”
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2022
Scroll