PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  25.12.2016
Przedstawiamy przegląd najważniejszych premier kinowych zaplanowanych na 2017 rok. Wśród nich filmy: Andrzeja Wajdy, Agnieszki Holland, Jana Jakuba Kolskiego, Marii Sadowskiej, Bodo Koxa.

6 STYCZNIA 2017


„PO PROSTU PRZYJAŹŃ”

Reżyseria: Filip Zylber

kadr z filmu "Po prostu przyjaźń", dystrybutor Next Film


Alina i Marian (Sonia Bohosiewicz i Marcin Perchuć) w zaskakujący sposób wygrywają wielkie pieniądze; to, w jaki sposób się nimi podzielą, wcale nie jest takie oczywiste. Ivanka (Magdalena Różczka), singielka i bizneswomen, chce mieć dziecko nie wiążąc się z mężczyzną; ma jej w tym pomóc serdeczny przyjaciel Patryk (Bartłomiej Topa). Filip (Kamil Kula) ryzykuje twarz i karierę dla kaprysu zwariowanej kolekcjonerki guzików Jadźki (Aleksandra Domańska). Stateczny profesor (Krzysztof Stelmaszyk) odmawia nieprzyzwoitej prośbie przyjaciela (Przemysław Bluszcz), ale w tajemnicy przed nim porywa się na rzecz niemal karkołomną.


13 STYCZNIA


„JA, OLGA HEPNAROVA”

Reżyseria: Tomás Weinreb, Petr Kazda

kadr z filmu "Ja, Olga Hepnarová", dystrybutor Żółty Szalik


Oparta na faktach historia opowiada o młodej kobiecie, która 10 lipca 1973 roku wjechała ciężarówką w ludzi stojących na przystanku tramwajowym na praskich Holešovicach. W czasie procesu potwierdziła, że jej intencją było zabicie jak największej liczby osób. Tuż przed zdarzeniem, Olga wysłała list do lokalnych gazet, w którym tłumaczyła powody swojego zachowania: Jestem samotnikiem. Człowiekiem zniszczonym przez ludzi. Mam wybór - zabić siebie albo innych. Wybieram zemstę. To zbyt proste, by opuścić ten świat cichym samobójstwem. (...) Mój wyrok: Olga Hepnarová zostanie ofiarą swojego własnego bestialstwa, skazaną na karę śmierci. Faktycznie tak się stało - Olga była ostatnią kobietą w byłej Czechosłowacji, na której wykonano karę śmierci.


„KONWÓJ”

Reżyseria: Maciej Żak

kadr z filmu "Konwój", dystrybutor Next Film


W jednym z największych aresztów śledczych, kierowanym przez dyrektora Nowackiego, dochodzi do zabójstwa więźnia. Rozpoczyna się śledztwo. Na przesłuchanie zostaje wezwany sierżant Berg, jeden z uczestników konwoju sprzed dwóch lat, o którego przebiegu nikt nigdy nie chciał opowiadać, a który może mieć coś wspólnego z popełnioną zbrodnią. Konwój, dowodzony przez sierżanta Zawadę, transportował przestępcę o pseudonimie „Nauczyciel”, oskarżonego o zamordowanie dwóch funkcjonariuszy służby więziennej i ich rodzin. Więzień został uznany za niepoczytalnego i skierowano go do szpitala psychiatrycznego. Nie wszyscy pogodzili się z takim scenariuszem…


„POWIDOKI”

Reżyseria: Andrzej Wajda

kadr z filmu "Powidoki", dystrybutor Akson Dystrybucja


Jeden z najznakomitszych twórców w historii kina, zdobywca wielu nagród filmowych – Andrzej Wajda, przedstawia historię człowieka niezłomnego, Władysława Strzemińskiego, pioniera polskiej awangardy, ze znakomitą rolą Bogusława Lindy. Głównym bohaterem jest wielki artysta, wierny własnej wizji sztuki, który nie poddał się obowiązującemu systemowi i w konsekwencji doświadczył dramatycznych skutków swoich wyborów. „Powidoki” to intymny zapis ostatniego okresu życia obdarzonego charyzmą wybitnego malarza. Opowieść o tym, jak komunistyczna władza zniszczyła niepokornego człowieka.


20 STYCZNIA 2017

 

  

„LAS 4 RANO”

Reżyseria: Jan Jakub Kolski

kadr z filmu "Las, 4 ranoj", dystrybutor WFF


"Las, 4 rano" to historia mężczyzny, który wydaje się królem życia - ma pieniądze, władzę, kobiety i narkotyki. Któregoś dnia porzuca pracę w korporacji, w sposób nie dający szans na powrót. Las, 4 rano, kilka lat później. Na wpół zdziczały dziad leśny - zarośnięty, brudny, w łachmanach - zakłada wnyki na zwierzęta. Rozpoznajemy: to ten sam człowiek. Mężczyzna mieszka w lesie, w wybudowanej przez siebie ziemiance. Za towarzystwo ma trójnogiego psa. Żywi się mięsem upolowanej zwierzyny, żyje w zgodzie z przyrodą. Któregoś dnia przed drzwiami jego samotni staje 13-letnia dziewczynka Jadzia i zmusza go, aby po raz kolejny zmienił swoje życie.


27 STYCZNIA 2017


„SZTUKA KOCHANIA. HISTORIA MICHALINY WISŁOCKIEJ”

Reżyseria: Maria Sadowska

kadr z filmu "Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej"", dystrybutor Next Film


Filmowa opowieść o uznanej lekarce oraz autorce najpopularniejszego w Polsce poradnika o miłości. Losy Michaliny Wisłockiej (1921-2005) śledzimy na trzech różnych etapach jej życia, które doprowadziły ją do napisania i wydania „Sztuki kochania”.

Lata 40., powojenna Polska, Michalina kończy właśnie studia medyczne. Lata 50. Stalinowska Polska. Michalina Wisłocka, lekarka ginekolog zdobywa coraz większe doświadczenie w pracy z pacjentami. Lata 70., Polska Rzeczpospolita Ludowa. Michalina Wisłocka jest już uznaną lekarką, do której gabinetu ustawiają się kolejki pacjentek.


17 LUTEGO


„POLANDJA”

Reżyseria: Cyprian T. Olencki


 

Bohaterowie filmu przekonują się, że najdziksze historie zdarzają się w najmniej odpowiednich momentach. „PolandJa”, to pełna humoru opowieść o tym, jak (nie)radzimy sobie z rzeczywistością, która nas otacza. Akcja filmu rozgrywa się w ciągu 24 godzin, podczas których bohaterowie przeżywają pasmo zabawnych perypetii, radykalnie zmieniających ich życie. Jest ostro, zabawnie, wzruszająco, a dwuznaczne sytuacje bawią do łez.


24 LUTEGO 2017

 

 

„PORADY NA ZDRADY”

Reżyseria: Ryszard Zatorski

kadr z filmu "Porady na zdrady"", dystrybutor Kino Świat


Zdradzona w dniu ślubu Kalina i porzucona przez chłopaka Fretka, rozkręcają nietypowy biznes, który raz na zawsze ma rozwiązać problemy z męską wiernością. Postanawiają pomagać kobietom i na zlecenie testować lojalność ich partnerów. Wszystko idzie dobrze do chwili, gdy Kalina ma uwieść Macieja – coacha i specjalistę do spraw damsko-męskich. Jego żona Beata podejrzewa go o zdradę i chce mieć na to niezbite dowody. Kalina doceniając klasę „przeciwnika”, bierze się do pracy ze zdwojoną energią. Jednak tym razem cały plan bierze w łeb. Maciej nie jest jak inni mężczyźni, których z łatwością udało się przyłapać na zdradzie. Serce dziewczyny – mimo podjętych postanowień – znów zaczyna bić mocniej, a wielka miłość to tylko kwestia czasu…


„POKOT”

Reżyseria: Agnieszka Holland


kadr z filmu "Pokot"", dystrybutor Next Film


Główną bohaterką filmu jest emerytowana inżynierka Janina Duszejko, z zamiłowania astrolożka i wegetarianka. Kobieta mieszka w małej sudeckiej wsi. Pewnej śnieżnej, zimowej nocy odnajduje ciało martwego sąsiada-kłusownika. Okoliczności śmierci mężczyzny są niezwykle tajemnicze. Jedyne ślady wokół jego domu to ślady saren… Z czasem pojawiają się kolejne zwłoki lokalnych osobistości. Wszyscy zabici byli myśliwymi. Duszejko widząc niemoc policji, prowadzi własne śledztwo, którego wyniki są złowieszcze: czy to myśliwi stali się zwierzyną?


3 MARCA


„MARIA SKŁODOWSKA-CURIE”

Reżyseria: Marie Noelle

kadr z filmu "Maria Skłodowska - Curie"", dystrybutor Kino Świat


"Maria Skłodowska-Curie" to nie tylko wierna faktom opowieść o niesamowitym życiu naukowca, odkrywczyni dwóch pierwiastków – polonu i radu, ale przede wszystkim portret niezwykłej kobiety, która dzięki swojej inteligencji i wiedzy oraz nieprzeciętnym umiejętnościom zdołała przekonać do siebie świat nauki, od zawsze zdominowany przez mężczyzn. Jako pierwsza kobieta w Europie uzyskała tytuł doktora. W 1906 roku przyznano jej profesurę i równocześnie objęła własną katedrę na paryskiej Sorbonie, co we Francji było wydarzeniem bez precedensu. Była też pierwszą uczoną, która zdobyła Nobla. W dziejach tej nagrody nadal jest jedynym podwójnym laureatem, wyróżnionym w dwóch różnych dziedzinach naukowych. Film w reżyserii Marie Noëlle to jednak przede wszystkim portret Skłodowskiej-Curie, jakiej nie znaliśmy – czułej matki, kochającej żony, kobiety charyzmatycznej, zdecydowanej, choć pełnej dylematów i sprzeczności.


17 MARCA 2017


„WŚCIEKŁOŚĆ”

Reżyseria: Michał Węgrzyn

kadr z filmu "Wściekłość", dystrybutor Alter Ego Pictures


Trzydziestoletni Adam wychodzi na trening. Chce zrobić wytrzymałościówkę, dlatego postanawia, że wróci z klubu biegiem – to tylko 14 km. Gdy biegnie do domu, szef dzwoni z dobrą wiadomością, ale to ostatni przyjemny punkt treningu. Przypadkiem żona orientuje się, że pojechał na siłownie z kochanką. Zaczynają się telefony…


24 MARCA 2017


„AMOK”

Reżyseria: Kasia Adamik


kadr z filmu "Amok"", dystrybutor Kino Świat 


Nowy film Kasi Adamik. W rolach głównych zobaczymy Mateusza Kościukiewicza, Łukasza Simlata i Zofię Wichłacz.


 

KOLEJNE MIESIĄCE


"CZŁOWIEK Z MAGICZNYM PUDEŁKIEM"
Reżyseria: Bodo Kox

Bodo Kox i Olga Bołądź na planie, fot. Bartosz Mrozowski

 
Warszawa, rok 2030. Wydawać by się mogło, że dla Adama lepsze jutro było wczoraj… Dotknięty amnezją niewiadomego pochodzenia bohater musi zacząć wszystko od nowa. Przeprowadza się i rozpoczyna pracę w korporacji. W firmie Adam poznaje atrakcyjną Gorię, którą jest totalnie oczarowany. Początkowo dziewczyna opiera się jego zalotom, uparcie twierdząc, że nie jest w jej typie. Gdy jednak romans nabiera rumieńców, chłopak dokonuje niebywałego odkrycia. W swoim nowym mieszkaniu znajduje stare radio, które nadaje audycje z lat 50. Okazuje się, że odbiornik emituje również fale umożliwiające teleportację. Podczas jednej z podróży Adam "utyka" w 1952 roku. Zaniepokojona nieobecnością ukochanego Goria podejmuje się fascynującej, ale i niebezpiecznej misji sprowadzenia go z powrotem.


"ATAK PANIKI"
Reżyseria: Paweł Maślona 

zdjęcie z planu, fot. Maciej Jabłoński


Wielowątkowa historia pozornie niezwiązanych ze sobą osób, które w pewnym momencie doświadczają… ataku paniki.


"KANTOR. NIGDY TU JUŻ NIE POWRÓCĘ"
Reżyseria: Jan Hryniak


Borys Szyc jako Tadeusz Kantor, Studio Rewers


Historia wybitnego malarza, a potem twórcy teatralnego Tadeusza Kantora.


"BIKINI BLUE"
Jarosław Marszewski

Tomasz Kot, fot. Kino Polska/Studio Filmowe Zebra


Akcja filmu rozgrywa się w Wielkiej Brytanii w roku 1953. Głównymi bohaterami są małżonkowie: polski żołnierz Eryk Szumski i Dora, młoda Angielka. Pewnego dnia w ich sielskie życie wkrada się choroba Eryka i ścigająca, zatajona przed żoną, przeszłość. Po nieudanej próbie samobójczej Eryk przebywa w Mabledon Park, szpitalu psychiatrycznym przeznaczonym dla byłych polskich żołnierzy dotkniętych wojenną traumą. Dora wyrusza w podróż, która ma wyjaśnić dzielącą ich tajemnicę.


"REAKCJA ŁAŃCUCHOWA"
Reżyseria: Jakub Pączek

zdjęcie z planu, fot. Marcin Makowski, SF KADR

 
Film o tym, że oczekiwania rodziców doprowadzą cię do takiego stanu, że zabijesz człowieka by ich nie zawieść.
Marta wkrótce ma wyjść za mąż za Adama. Adam jest bogaty, bo jego matka jest sławną pisarką, od której jest zależny nie tylko finansowo, ale i emocjonalnie. Paweł, ich najlepszy przyjaciel, kończy reżyserię, ale pracę dostaje w internetowym serwisie pornograficznym. W dodatku Marta urodziła się w dniu eksplozji elektrowni w Czarnobylu. Z tej okazji Adam i Paweł szykują jej przyjęcie niespodziankę. Tego samego dnia Adam dokonuje nieodwracalnego wyboru, który wkrótce postawi całą trójkę w tragicznym rozkroku.


 "SZATAN KAZAŁ TAŃCZYĆ"
Reżyseria: Katarzyna Rosłaniec

Magdalena Berus, kadr z filmu "Szatan kazał tańczyć", Kino Świat


Karolina - jak wiele współczesnych 20-, 30-latek - żyje szybko, intensywnie, pragnie doświadczyć wszystkiego ze zdwojoną siłą. W odróżnieniu od większości rówieśników, nie pracuje w korporacji - jest artystką, jakiś czas temu wydała pierwszą powieść, współczesną wersję "Lolity", która stała się międzynarodowym sukcesem. Dziewczyna wiedzie nihilistyczny tryb życia, spędzając czas na podróżach po świecie, romansach i ostrych imprezach. Ale jej życie wypełnia pustka, której nie są w stanie pokonać ani narkotyki, ani seks. Świat Karoliny, żyjącej w cieniu nie radzącej sobie z przemijaniem matki i atrakcyjniejszej siostry Matyldy, stopniowo się rozpada…

MR
Materiały dystrybutorów
Ostatnia aktualizacja:  9.01.2017
Zobacz również
fot. materiały prasowe/Next Film
[galeria] „Reakcja łańcuchowa”, czyli wybory 30-latków
Film "Konwój" - obejrzyj zdjęcia!
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll