PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Fundacja Dokument i Świat realizuje kolejny projekt edukacyjno-filmowy „Młodzi o Ukrainie”. Inicjatywa jest skierowana do młodych filmowców z Ukrainy, dając im szansę na realizację swoich autorskich filmów dokumentalnych. 15 grudnia 2016 roku w warszawskim kinie Kultura (sala Rejs) odbył się pitching 10 projektów dokumentalnych.
W ramach projektu uczestnicy przeprowadzają dokumentację, przygotują scenariusze i zwiastuny przyszłych filmów dokumentalnych. Swoje pomysły zaprezentowali na pitchingu w Warszawie wobec przedstawicieli telewizji i instytucji filmowych. Warto dodać, że to trzeci projekt Fundacji Dokument Świat – zrealizowali już „Świat od świtu do zmierzchu” i „Młodzi o młodych”. Młodych twórców wspomaga i współpracuje z Fundacją wielu znaczących dokumentalistów m.in. Jacek Bławut, Marcel Łoziński, Maciej J. Drygas, Paweł Łoziński, Mirosław Dembiński czy Wojciech Staroń.


Organizatorzy o projekcie:
„Tak jak wcześniej zwracamy się do pokolenia młodych ludzi, którzy właśnie wkraczają w swoją dorosłość, zadają sobie naturalne pytania dorastania: co jest ważne, gdzie znaleźć swoje miejsce w świecie, jakie mam perspektywy, jakie są moje marzenia. Te pytania dla młodych Ukraińców nabierają dzisiaj nowego znaczenia. Jak określić się wobec dramatycznej sytuacji w swojej ojczyźnie. Wybory, których dokonują mają wyjątkową ostrość, stawka często jest bardzo wysoka.
Chcielibyśmy, aby te problemy starali się opisać w swoich filmach. Aby ich bohaterowie zostali przedstawieni w całej złożoności sytuacji współczesnej Ukrainy. Pragniemy aby powstały głębokie, wewnętrzne, psychologiczne portrety bohaterów. Chcielibyśmy aby autorzy penetrując wszelkie aspekty ich życia dotarli do głębokiej prawdy o człowieku. Wierzymy, że każdy z tych filmów będzie ciekawy, wyjątkowy i  oryginalny.
Dołożymy wszelkich starań aby jak najwięcej z pomysłów zostało zrealizowanych, w postaci filmów prezentujących obraz współczesnej Ukrainy. W ten sposób nasi studenci zrealizują też swoje zawodowe aspiracje funkcjonowania w europejskie przestrzeni medialnej.”


"Pokój dla Niny"


Projekty dokumentalne:

"
Mecze domowe", reż. Alisa Kovalenko, Stephane Siohan
"Mecze domowe” to opowieść o jednym roku z życia Aliny, 20-letniej dziewczyny z przedmieścia Kijowa. Roku, w którym przyjdzie jej doznać wielu nowych doświadczeń niełatwej dorosłości. Alina stawia opór przeciwnościom losu dzięki swojej pasji futbolowej, która pomogła jej z blokowego podwórka przedostać się do młodzieżowej reprezentacji Ukrainy. Przed osiemnastką Alina została jedną z najlepszych piłkarek w kraju. Jest jednak zmuszona wrócić do swojej rodziny, matki – alkoholiczki, która po wyjściu z więzienia urodziła dwoje nowych dzieci, młodsze rodzeństwo Aliny, ale nie umiała się o nie zatroszczyć.

"Gdzie jestem", reż. Ksenya Marchenko
Wiele dziewcząt kręciło się wokół Serhija, ale Oksana była najbardziej wytrwała. Długo walczyła o jego serce zanim je zdobyła, nawet specjalnie schudła w tym celu. Byli świeżo upieczoną młodą parą, gdy wybuchła wojna na Wschodzie Ukrainy. Serhij poszedł na front. Po paru miesiącach wrócił bez nogi. W nowej sytuacji pozostawił Oksanie wolną rękę. Ona jednak się nie poddaje, za wszelką cenę chce utrzymać ich związek.

"Kinooperator", reż. Yuriy Shylov
Walentyn jest kinooperatorem. 44 lata przepracował w jednym z najstarszych kin w centrum Kijowa. To jego ostatni rok pracy i pierwszy na emeryturze. Akcja toczy się w kabinie projekcyjnej, z której przez maleńkie okienko widać ekran i toczące się na nim wielkie wydarzenia: miłość, wojnę, politykę.

"Nadia", reż. Svetlana Grigorenko
Chwytasz mnie za rękę i czuję, że jesteś mokra, ale ciepła. Bardzo chcę, żebyś była z nami, ale tratwa z tobą pójdzie na dno. Proszę, byś poczekała na nas na brzegu – zaraz tam dopłyniemy. Lecz Ty uparcie usiłujesz raz po raz dostać się na tratwę. A tratwa cały czas tonie! Dlaczego śni mi się ten sen? Mamo! Chcę z Tobą porozmawiać. Film ten jest dla autorki bardzo osobistą próbą rozrachunku z dzieciństwem pozbawionym matki…


"Trzy siostry"

"Trzy siostry", reż. Yuliia Hontaruk
Jest to opowieść o mojej mamie i jej dwóch siostrach. Jest to film o przyjaźni i rozczarowaniach, samotności i starości, o tym, jak czas zmienia ludzi i może zmienić miłość w nienawiść, nawet do własnej siostry.

"Pokój dla Niny", reż. Hanna Maksymenko-Dovhych
Nina Branovitska – to zwykła kobieta. Emerytka. Pracuje na pół etatu jako sprzątaczka, a wcześniej była laborantką w kostnicy. Dwa lata temu, jej starszy syn zgłosił się na ochotnika na wojnę w Donbasie. Od tej pory jej życie kardynalnie się zmieniło.
Igor Branovitski był jednym z ostatnich żołnierzy broniących lotniska w Doniecku. Do końca pozostał z ciężko rannymi. Razem z nimi trafia do niewoli. Do Niny docierają przez Internet obrazy zakrwawionego syna, przesłuchiwanego przez separatystów. Po długich tygodniach niepewności nadzieja na odzyskanie żywego syna, umiera. Torturowany Igor ginie z ręki osławionego przywódcy separatystów „Motoroli”. Dopiero po dwóch miesiącach negocjacji i poszukiwań Ninie udaje się pochować syna. Odtąd prowadzi własne śledztwo w sprawie okoliczności jego śmierci.

"Powrót", reż. Vladimir Yermakov
Słowiańsk jest miastem, przez które przetoczyła się wojna. Trwała 84 dni i zakończyła się przed ponad dwoma laty. Wydawałoby się, że to wystarczająco długi okres, by zapomnieć o przebytych okropnościach, zagoić rany i powrócić do pokojowego funkcjonowania, a jednak… Ślady zniszczeń wojennych widać wciąż na placach i budynkach, ale gorsze i trudniejsze do wyleczenia są chyba te wyryte w duszach ludzkich.

"Rondel", reż. Vladyslav Kamenskyy
Przyglądamy się środowisku naukowo – artystycznemu emigracji ukraińskiej w Szwecji i zastanawiamy nad różnicami mentalnymi społeczeństw, które ludzie ci opuścili, oraz tych, w których znaleźli nowe miejsca. Co wynikło ze zderzenia słowiańskiej wylewności i spontaniczności ze skandynawskim chłodem i opanowaniem? Co pozostawili i odrzucili, a co wnieśli do nowych środowisk i kim się w nich teraz czują? Jakie są ich obecne związki z Ukrainą, czy i jak chcą i mogą wpływać na losy kraju?


"Wieża elfów"

"Wieża elfów", reż. Polina Kelm
Siergiej jest reżyserem z ogromną pasją teatralną. Wierzy, że sztuka może zmieniać świat na lepsze. Obszarem testowania tej możliwości uczynił ostatnio zamknięty zakład psychiatryczny. W ramach terapii zajęciowej pracuje z pacjentami nad wystawieniem baśniowego dramatu „Wieża elfów” napisanego przez jednego z nich.

"Patrząc w ciemność", reż. Maxym Rudenko, Sergey Volkov
Witalij to zawodowy żołnierz i saper, pułkownik armii ukraińskiej w stanie spoczynku. Dziesięć lat temu służył w kontyngencie pokojowym w Iraku, a w roku 2014 jako jeden z pierwszych został ochotnikiem na wojnie w Donbasie, gdzie utracił wzrok wskutek wybuchu pocisku. Oślepnięcie jest dla żołnierza straszne i poniżające, bowiem stał się całkowicie bezradny, a co gorsza – zupełnie niepotrzebny nikomu. Witalij czuje, że jego życie się skończyło.
Sprawa wygląda zupełnie inaczej w odczuciu drugiego naszego bohatera – Denisa, który jest niewidomy od dziecka. Być może dlatego doskonale zdołał opanować sztukę funkcjonowania w społeczeństwie pomimo swojej niepełnosprawności. Ukończył studia, pracuje i dobrze zarabia, bez ograniczeń korzysta z nowinek technologicznych i stara się żyć pełnią życia.
Niedawno poznał Witalija i postanowił mu pomóc. Cierpliwie i z oddaniem wprowadza go w świat niewidomych. Krok po kroku uczy go życia na nowo, prowadzi przez ciemność, adaptuje do niej. Życie w ciemności zaczyna mieć cel i sens.


Projekt współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, Narodowe Centrum Kultury i Instytut Adama Mickiewicza.



AK
Młodzi o Ukrainie/Fundacja Dokument i Świat
Ostatnia aktualizacja:  15.12.2016
Zobacz również
fot. Młodzi o Ukrainie
Laureaci Nagród Stowarzyszenia Filmowców Polskich 2016
"Pokot" Agnieszki Holland w konkursie głównym Berlinale
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2025
Scroll