PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
NIEPODLEGŁOŚĆ
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
Niepodległość
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  5.12.2016
2 grudnia na uroczystości zamknięcia 21. Forum Kina Europejskiego Orlen Cinergia poznaliśmy laureatów Kryształowego Jabłka i Kryształowej Łódki. Nagroda w Konkursie Polskich Debiutów i Filmów Drugich powędrowała do Adama Guzińskiego, reżysera "Wspomnienia lata".
Andrzej Saramonowicz, przewodniczący jury, tak uzasadnił wybór "Wspomnienia lata". – Nagradzamy ten film za delikatne i pełne humanistycznej wrażliwości ukazanie dojrzewania nastolatka i dramatu jego matki, rozdartej między rodzinnym obowiązkiem a kobiecą namiętnością oraz za wierne osadzenie ich historii w atroficznych realiach gierkowskiego peerelu.

Wyróżnienie za "Wszystkie nieprzespane noce", film Michała Marczaka, uzasadniała Monika Talarczyk-Gubała. - W podziękowaniu za hasło dostępu do Wzgórz Pamięci i utrwalenie w pełnometrażowym filmie ulotnych wrażeń i spotkań, co do których nie wiadomo, czy się wydarzyły – mówiła.


Łukasz Grzegorzek, fot. Anita Andrzejczak

Wyróżnienie za film "Kamper" Łukaszowi Grzegorzkowi wręczył ks. Andrzej Luter. - Za postawienie w ciekawej formie artystycznej, ponadpokoleniowo intrygującego pytania: ile wolności zgodzimy się oddać w zamian za poczucie stabilizacji? – argumentował.

Jury w składzie Grażyna Torbicka, Cosmina Stratan, Marcin Koszałka przyznało nagrodę główną w Konkursie na Najlepszy Debiut Europejski i Film Drugi Asaphowi Polonsky'emu za "Tydzień i jeden dzień". – Za oryginalne sportretowanie traumatycznej sytuacji, jaką jest utrata ukochanego dziecka – wymieniała Grażyna Torbicka, przewodnicząca jury. - Za dojrzałość w pokazaniu skrajnych stanów emocjonalnych i umiejętne balansowanie między tragifarsą a dramatem . Za świetną konstrukcję scenariusza.

Wyróżnieniem nagrodzono "Ostatnie dni miasta" Tamera El Saida. - Za filmowe epitafium miasta wielu twarzy i przekonanie, że szansą na ocalenie jest sztuka – usłyszeliśmy w werdykcie jury. - Za znakomity montaż ,wyczucie rytmu , który sprawia , że czujemy się częścią przedstawianego świata.Jerzy Skolimowski, Sławomir Fijałkowski, fot. Anita Andrzejczak

W trakcie ośmiu dni festiwalowych widzowie mieli szansę wybrać najciekawsze tytuły spośród ok. 80 projekcji, wziąć udział w ponad 20 spotkaniach z twórcami, byli świadkami nagrodzenia Złotymi Glanami Krzysztofa Majchrzaka, Anity Lipnickiej i Jerzego Skolimowskiego.

Złotym Glanem uhonorowano również zmarłego w tym roku Andrzeja Wajdę, którego "Powidoki" zaprezentowano ostatniego dnia Forum Kina Europejskiego na pokazie specjalnym.
MR
materiały prasowe ORLEN Cinergii
Ostatnia aktualizacja:  5.12.2016
Zobacz również
Eviva l'Arte: spotkanie z Bator i Pawlikowskim!
Zmiana daty premiery filmu „Maria Skłodowska-Curie”
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2019
Scroll