PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Film Marka Tomasza Pawłowskiego „Dotknięcie Anioła” zatriumfował tym razem na dwóch polskich festiwalach: warszawskim „Kinie z duszą” oraz kieleckim Festiwalu Form Dokumentalnych „NURT”. Na obu festiwalach film zdobył nagrodę główną , a NURT docenił również mistrzostwo dźwięku autorstwa Tomasza Sikory i Jacka Hameli wręczając doroczną nagrodę Radia Kielce za „artyzm dźwięku w formie dokumentalnej”.
Jury Festiwalu „Kino z duszą” w składzie: Maciej Drygas(przewodniczący), Andrzej Musiał, Arkadiusz Gołębiewski, Bartek Pulcyn, Ewa K. Czaczkowska, Grażyna Raszkowska jednogłośnie zdecydowało o przyznaniu filmowi nagrody głównej za wyjątkowe walory humanistyczne oraz artystyczne obrazu. Odbywająca się w Kinotece w Warszawie czwarta edycja Festiwalu zaproponowała widzom  filmy dokumentalne o najbardziej ważkich tematach w kontekście duchowego i cywilizacyjnego rozwoju świata.

Natomiast jury 22. Edycji Festiwalu Form Dokumentalnych „NURT” w Kielcach w składzie:  Maria Malatyńska (przewodnicząca), Jerzy Armata, Andrzej  Kołodyński, Janusz R. Kowalczyk, Piotr Kletowski, Wojciech Ligięza uznało film za Wydarzenie NURTU 2016 i przyznało laur Złotego Nurtu „za niezwykły obraz, który tworzy syntezę doświadczeń holocaustu łącząc poniżenie i opresję z ocaleniem i wiarą w człowieczeństwo, odwołującą się do sfery przeżyć metafizycznych”.


 

Dotknięcie Anioła” to prawdziwa historia dokumentalna opowiedziana oryginalnym, nowatorskim językiem, który Marek Pawłowski nazwał „archicollażem”. W niezwykle sugestywnie i ekspresyjnie opowiedzianą historię świadka Henryka Schoenkera autor wplata obrazy archiwalne składające się z wielu elementów ujęć fotograficznych, a także ruchomych scen aktorów wybranych na podobieństwo oryginalnych  postaci z przeszłości. Fragmenty archicollaży wnoszą istotne informacje historyczne w kontekście sześcioletniej gehenny rodziny bohatera , zaś bezdialogowe sceny aktorskie dynamizują i podkreślają  najważniejsze kroki milowe tego wstrząsającego exodusu.


Marek Tomasz Pawłowski rozwijał swój własny język filmowy od lat. Po raz pierwszy zastosował próby łączenia ponadgatunkowych obrazów w  niemieckim dokumencie „Zakazana miłość – historia Broni i Gerharda” z 2002 roku. Film opowiada o tragicznej miłości Polki i Niemca i pokazuje w całości 5-minutowy, jedyny na świecie  zapis procesu pohańbienia  młodych ludzi przez mieszkańców wsi Steinsdorf (Ścinawa Nyska). W „Uciekinierze” (2007) Pawłowski poszedł o krok dalej „przenosząc” bohatera filmu Kazimierza Piechowskiego, więźnia Auschwitz nr 918, w ówczesną obozową rzeczywistość za sprawą cudem odnalezionej rolki fotograficznej z utrwalonymi kadrami oprawców. Najpełniej z tej trylogii wojennej, której autor nadał nazwę „Okruchy wojny – wiara, nadzieja miłość” zaistniał najnowszy film „Dotknięcie Anioła”, który doczekał się się już dziewiętnastu nagród, w większości międzynarodowych oraz licznych artykułów prasowych zagranicą: w USA, w Niemczech, na Ukrainie i na Białorusi. Sam Pawłowski został w Stanach nazwany „polskim wizjonerem sztuki dokumentu” , a jego styl – „dramatem dokumentalnym”.


Zespół „Dotknięcia Anioła” składał się z wielu znaczących twórców. Zdjęcia realizował Jacek Januszyk, za montaż odpowiadał Cezary Grzesiuk, grafikę archicollagu tworzył Robert Manowski, a muzykę nagraną przez Orkiestrę Akademii Beethovenowskiej skomponował Michał Lorenc. W scenach  aktorskich oprócz profesjonalnych aktorów wzięli udział mieszkańcy Oświęcimia. Bohaterem filmu jest syn ostatniego przywódcy Żydów Oświęcimia Henryk Schoenker, który swoje wspomnienia utrwalił w książce "Dotknięcie anioła" wydanej w 2005 roku.


Kolejny otwarty pokaz filmu będzie miał miejsce 7 grudnia 2016 roku w Domu Spotkań z Historią w Warszawie, ul. Karowa 20.


Więcej:
http://festiwalnurt.pl/nagrody-nurt-2016/                                                                             http://kinozdusza.pl/laureaci-2016/

AK
Zoyda
Ostatnia aktualizacja:  5.12.2016
Zobacz również
fot. Zoyda
KFF Sales & Promotion - nowa działalność Krakowskiej Fundacji Filmowej
Ruszają warsztaty rozwoju produkcji filmowej dla młodej widowni
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll