PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  28.11.2016
28 listopada 2016 roku pożegnaliśmy Michała Żarneckiego, wybitnego operatora dźwięku, członka Zarządu Głównego SFP, wcześniej przewodniczącego Koła Reżyserów Dźwięku. Zmarł w wieku 70 lat.
Msza Święta w intencji Michała Żarneckiego została odprawiona 28 listopada 2016 o godz. 8.15 w kościele oo. Dominikanów p.w. św. Jacka w Warszawie. Uroczystość pogrzebowa rozpoczęła się tego samego dnia o godz. 13.00 na cmentarzu Powązki Wojskowe w Warszawie. Zmarłego żegnała rodzina, liczne grono studentów i przyjaciół w tym m.in. Nikodem Wołk-Łaniewski, Jacek Petrycki i Krzysztof Wierzbicki.

Wspominała Żarneckiego prof. Anna Nowak, dziekan Wydziału Kompozycji, Teorii Muzyki i Reżyserii Dźwięku Akademii Muzycznej w Bydgoszczy: - Profesor Michał Żarnecki został pedagogiem Akademii Muzycznej w 2012 roku. Zaledwie cztery lata temu. To były ważne lata dla nas. Profesor uwielbiał dzielić się ze studentami swoją wiedzą i doświadczeniem artystycznym. Od razu zdobył serca studentów i stał się dla nich mistrzem - autorytetem najwyższym, którego podziwiali, szanowali i którego zdanie cenili. Dzisiaj Michale, mój drogi profesorze – my bydgoszczanie, żegnamy cię w imieniu społeczności Akademii Muzycznej.


Prof. Nikodem Wołk-Łaniewski, fot. Borys Skrzyński/SFP.

- Michał na naszym wydziale w Warszawie zawsze będzie kojarzony z tym, który walczy – mówił Nikodem Wołk-Łaniewski. - Walczy na radach wydziału, walczy o jakość, o warunki nagrywania dźwięku. Gdyby nie on, nie mielibyśmy tak ładnego studia. […] Michał wiedział od początku, że chce robić filmy. Ma na swoim koncie 130 pozycji - dokumentów, filmów fabularnych czy spektakli telewizyjnych. Charakterystyczne, że wszedł do świata realizacji od strony dokumentu, gdzie leży prawda i gdzie wszyscy realizatorzy są blisko siebie, tworząc ten film wspólnie.


Fot. Borys Skrzyński/SFP.

Michał Żarnecki urodził się 12 listopada 1946 roku w Warszawie. W 1972 ukończył z wyróżnieniem Wydział Reżyserii Dźwięku Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Warszawie (współcześnie Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina), później był profesorem na tym wydziale.

Pracę zawodową rozpoczął w 1971 roku. Żarnecki wiele lat pracował z Krzysztofem Kieślowskim, między innymi przy takich filmach jak "Personel", "Blizna", "Amator" czy "Przypadek". Przy tych dwóch ostatnich tytułach twórca współpracował z Kieślowskim również w pionie reżyserskim. Inne znane tytuły w jego dorobku to "Miś", "Ajlawju", "To ja, złodziej", "Pręgi" czy "Hania". W 2004 roku otrzymał nagrodę za dźwięk w filmie "Pręgi" na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Wielokrotnie nominowany do Orłów za dźwięk (w filmach "Pręgi", "Hania", "Południe-północ", "Piąta pora roku" i "Syberiada polska"). Michał Żarnecki w swoich realizacjach wielokrotnie wprowadzał nowe rozwiązania technologiczne.

Był przewodniczącym Koła Reżyserów Dźwięku Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Był również członkiem Zarządu Głównego SFP. Jego brat, Andrzej Żarnecki, był aktorem, natomiast córka - Anna Żarnecka - poszła w ślady ojca i również została operatorem dźwięku. Zmarł 21 listopada 2016 roku w Warszawie.


Albert Kiciński
SFP
Ostatnia aktualizacja:  29.11.2016
Zobacz również
fot. Borys Skrzyński/SFP
Oficjalny plakat filmu "Fale"
Spotkanie z Januszem Majewskim
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll