PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Filmoteka Śląska już po raz trzeci zaprasza na Święto Kina Domowego. Na filmach, które zazwyczaj znajdują się w domowych archiwach, albo odnajdywane są przez potomków w czeluściach strychów albo piwnic, czterdzieści, pięćdziesiąt a nawet ponad sześćdziesiąt lat temu mieszkańcy Śląska zapisywali życie codzienne - domowe uroczystości, zakładowe wczasy czy państwowe święta. Wspólnie z autorami bądź potomkami autorów specjaliści-konserwatorzy, filmoznawcy, archiwiści i widzowie będą je oglądać podczas Home Movie Day w Kinie Kosmos w sobotę, 26 listopada 2016 roku.
Filmoteka Śląska zbiera archiwalne materiały filmowe od mieszkańców regionu cały czas. Natomiast raz w roku organizuje Święto Kina Domowego, podczas którego odrestaurowane, nawilżone i przygotowane przez profesjonalistów taśmy 8mm, super 8mm oraz 16 mm trafiają na szpule projektorów i przy ich terkocie przypominają, jak na Śląsku żyło się w latach pięćdziesiątych, sześćdziesiątych i siedemdziesiątych ubiegłego wieku.

Perłą, w której odnalezieniu pomogło Home Movie Day, jest film przedstawiający Katowice w roku 1941, który nakręcony został przez ówcześnie szesnastoletniego Adama Macurę. W tym roku, dzięki współpracy z Muzeum Historii Katowic, katowickiemu Archiwum Państwowemu oraz Tramwajom Śląskim, odbędzie się podczas Święta Kina Domowego wydarzenie specjalne - wycieczka śladami filmu „Katowice - 1941”, po której nastąpi projekcja filmu wzbogacona o niepokazywane dotąd fragmenty przedstawiające życie rodzinne tamtego czasu. Komentarz do filmu wygłosi syn autora.

Dodatkowo podczas Home Movie Day Filmoteka Śląska otworzy swoje przepastne korytarze, w których na co dzień archiwizowane są filmowe zbiory, specjaliści-konserwatorzy będą dzielić się wiedzą i uczyć dbałości o celuloidowe taśmy, a dzieci wezmą udział w specjalnie dla nich przygotowanych warsztatach i dowiedzą się, w jaki sposób przed laty, gdy jeszcze nie istniały telewizory, ich rówieśnicy oglądali bajki.

Zapraszamy do Filmoteki Śląskiej (ul. Sokolska 66, Katowice) na Święto Kino Domowego.
WRÓB
Silesia Film
Ostatnia aktualizacja:  20.11.2016
Zobacz również
fot. Silesia Film
Piotr Stramowski w filmie o Katyniu
Camerimage 2016: Znamy laureatów
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll