PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Dokument "Jarocin, po co wolność" 2 grudnia pojawi się na ekranach wybranych kin studyjnych w całej Polsce. Prezentujemy nowy trailer filmu.
"Jarocin, po co wolność" to pierwszy pełnometrażowy film dokumentalny obejmujący całą historię festiwalu - od jego początków w latach 60. i 70., przez eksplozję popularności w latach 80., po trudne lata 90. i współczesność. Podróż przez kilka dekad ukazuje wyjątkową siłę muzyki, która staje się bohaterem i narratorem filmu. Film opowiadany jest nie tylko wspomnieniami rockowych buntowników i jarocińską ścieżką dźwiękową, ale także unikalnymi materiałami archiwalnymi i niepublikowanymi dotąd amatorskimi nagraniami.

- To film o wolności. Nie tylko tej rozumianej jako wolność jednostki w totalitarnym świecie. Na kanwie opowieści o festiwalu, chcieliśmy pokazać trudny okres życia w systemie komunistycznym oraz muzyczną  drogę Polaków do wolności - mówi Marek Gajczak, współreżyser i montażysta filmu. - Film ma też pokazać ludziom, że muzyka może zmieniać nasze umysły i sposób patrzenia na świat. Ale też uświadomić, czym był festiwal, jak się rozwijał oraz co w nim było i jest najważniejsze. Chcieliśmy pokazać fenomen tego miejsca i, w pewnym sensie, oddać mu też hołd, na który zasługuje - dodaje Leszek Gnoiński, współreżyser filmu i dziennikarz muzyczny.
   


W dokumencie znalazły się barwne opowieści osób, które występowały w Jarocinie, m.in.: Dariusza "Maleo" Malejonka, Pawła "Gumy" Gumoli, Grzegorza "Kmity" Patyczaka, Tomasza Budzyńskiego, Roberta Brylewskiego, Krzysztofa "Grabaża" Grabowskiego, Marka Piekarczyka, Muńka Staszczyka, Kazika Staszewskiego. Głos zabrali również organizatorzy festiwalu, m.in. Walter Chełstowski i Jurek Owsiak, władze samorządowe Jarocina, a nawet ówczesny szef milicji.

Dystrybucja filmu opierać się będzie o kina studyjne oraz cykl pokazów specjalnych w całej Polsce. Pokazom będą towarzyszyć spotkania z bohaterami i twórcami, dyskusje oraz koncerty; wydarzenia specjalne prezentujące kulturotwórcze, światopoglądowe i wolnościowe znaczenie festiwalu, w ramach projektu edukacyjnego #PoCoWolność. Za koordynację projektu #PoCoWolność oraz dystrybucję filmu odpowiada Barton Film. 

- Ten film robiliśmy długo i starannie, bo to nie tylko produkt, ale i nasza wiara w to, że warto iść pod prąd, trzeba być sobą i nie można się poddawać. Chcemy z naszym dziełem dotrzeć jak najbliżej do ludzi i dlatego prowadzimy dystrybucję samodzielnie. To trudniejsze, ale da nam okazję do debaty, powiedzenia czegoś więcej, wreszcie – do bliższego spotkania z ludźmi, do rozmów. Bo wolność to również znaczy: po swojemu. Wierzę w to, że duch Jarocina jest potrzebny. Zwłaszcza w dzisiejszych czasach. I że nam pomoże przy naszej akcji – mówi koproducent filmu Witold Bereś

"Jarocin, po co wolność" to pierwszy film dystrybuowany samodzielnie przez koproducenta filmu – spółkę Barton Film. Producenci nie wykluczają jednak podobnych wspólnych przedsięwzięć w przyszłości.

PG
Barton Film
Ostatnia aktualizacja:  18.11.2016
Zobacz również
fot. Barton Film
Debata "Krótkie, ale w cenie" Cinemaforum 2016
[wideo] "Kolekcja sukienek" od 9 grudnia w kinach
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll