PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Aż cztery polskie filmy otrzymały nagrody na 14. edycji Tirana International Film Festival - największym festiwalu w Albanii i jednej z najważniejszych imprez w regionie. Nagrodzone tytuły to "Adaptacja" Bartosza Kruhlika, "Trampkarze" Marcina Filipowicza, "Czułość" Emilii Zielonki oraz "Klezmer" Piotra Chrzana.
Nagrodę w kategorii Najlepszy Film Krótkometrażowy otrzymała "Adaptacja" w reżyserii Bartosza Kruhlika. Jury w składzie Jamie Donoghue (Wielka Brytania), Asimina Proedrou (Grecja) oraz Arben Lami (Albania) pochwaliła obraz za "dojrzałe włączenie widza w problemy współczesnej rodziny (...) oraz emocjonalne i uniwersalne przesłanie". W kategorii Najlepszy Dokument Krótkometrażowy zwyciężyli "Trampkarze" Marcina Filipowicza. W oświadczeniu jury czytamy: "Trampkarze" otrzymują nagrodę za swój obserwacyjny styl i umiejętność przybliżenia widzom ambicji młodych bohaterów. To skromny i jednocześnie wnikliwy film, wyjątkowy przez naturalność głównych bohaterów, którzy zdają się nie zauważać obecności kamery.

Studenckie jury przyznało główną nagrodę filmowi "Czułość" w reżyserii Emilii Zielonki. Precyzyjna narracja, świetnie skonstruowana fabuła, znakomita gra aktorska oraz sceny, które zapierają dech w piersiach - te elementy złożyły się na nagrodę dla polskiej reżyserii w kategorii Best Student Film. Dziennikarze uhonorowali "Klezmera" Piotra Chrzana nagrodą Best Media Film za "ciekawe ujęcie tematu (...) oraz bardzo interesujące rozwiązania", które możemy oglądać w filmie.

Tirana International Film Festival odbył się po raz 14. To największa impreza filmowa w Albanii i jedno z najważniejszych wydarzeń filmowych w regionie. TIFF ma również swoją wiosenną odsłonę - DocuTIFF. Do tej pory odbyły się dwie edycje. Podczas ostatniej nagrodę dla Najlepszego Dokumentu Średniometrażowego odebrała Monika Pawluczuk za "Koniec świata".
PG
Inf. prasowa
Ostatnia aktualizacja:  15.11.2016
Zobacz również
fot. tiranafilmfest.com
Camerimage: Michael Apted mówi o swoich filmach
„Pitbull. Niebezpieczne kobiety” z rekordowym otwarciem
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll