PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Stowarzyszenie Pisarzy Polskich zaprasza na IV Przegląd Filmów o Pisarzach pt. „Pisarz też człowiek“. Przegląd odbędzie się w dniach 23-24 listopada 2016 roku w PROMie Kultury Saska Kępa. Przegląd ma charakter otwarty, a wstęp jest bezpłatny.
Program:

23 listopada (środa)
filmy Andrzeja Titkowa:

Część I ( 1h 50’)
 
1.     Z PAMIĘCI (1983). Reżyseria i scenariusz: Andrzej Titkow, Wytwórnia Filmów Dokumentalnych, 21 min.
 Bohaterem jest wybitny, przedwcześnie zmarły poeta, Andrzej Bursa. Opowiadają o nim jego bliscy – żona i siostra, a także przyjaciele, a wśród nich, przyjaciel i rywal zarazem, autor głośnego w swym czasie autobiograficznego tekstu „And”, Stanisław Czycz. W filmie tym zanotowany został stan umysłu polskiego inteligenta w trudnych czasach stanu wojennego.
 
 2.   PRZECHODZIEŃ (1984). Reżyseria i scenariusz: Andrzej Titkow, Studio Filmowe im. K.Irzykowskiego, (WFDiF), 37 min.
Utrzymana w poważnym tonie rozmowa z Tadeuszem Konwickim o jego życiu i twórczości. Wyznanie i spowiedź zarazem. Esej filmowy o zawiłych meandrach losu polskiego inteligenta w XX stuleciu.

3.   PIĘKNY DWUDZIESTOLETNI (1986). Reżyseria i scenariusz : Andrzej Titkow, WFD, 19 min.
Marek Hłasko żył krótko, ale intensywnie. Film jest szkicem przedstawiającym fragment tej biografii pełnej gwałtownych wzlotów i karkołomnych upadków. Główne świadectwo w tym filmie dają dwie kochające go kobiety – matka oraz Agnieszka Osiecka, jedna z niespełnionych miłości jego burzliwego życia.

4.      I POWIESZ - JESTEM... (1994). Reżyseria i scenariusz : Andrzej Titkow,  Studio Filmowe „Kontra” dla TVP 1, 27 min.
 Impresyjna opowieść o życiu i twórczości sędziwego Juliana Stryjkowskiego. Ten nietuzinkowy pisarz opowiada z niezwykłą szczerością, otwarcie i wzruszająco o swym dzieciństwie i młodości, o trudnych wyborach politycznych, o swym głębokim przywiązaniu zarówno do kultury żydowskiej, jak i polskiej.
Część II (1h 55’)

5.     NA HOŻEJ, JASNEJ I SŁONECZNEJ... (1994). Reżyseria i scenariusz: Andrzej Titkow,  Falenica Film dla TVP 2, 57 min.
 Filmowa biografia Kazimierza Moczarskiego – żołnierza Armii Krajowej, długoletniego więźnia PRL-u, polityka, dziennikarza i pisarza. W filmie tym po raz pierwszy zaprezentowane zostały fragmenty obszernej korespondencji późniejszego autora „Rozmów z katem” z jego również uwięzioną żoną, a także piękny wiersz, któremu film zawdzięcza swój tytuł. 

6.      DZIENNIK PISANY POD WULKANEM (1995). Reżyseria i scenariusz : Andrzej Titkow, Studio Filmowe „Kronika” dla TVP 2, 58 min.
 Biografia Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. W swoim domu w Neapolu, pisarz opowiada w sposób bardzo osobisty o własnej twórczości i o niezwykłym, trudnym, pełnym dramatycznych wydarzeń, życiu. Akcja filmu toczy się w Polsce, Italii oraz Rosji, gdzie odwiedzamy istniejący do tej pory łagier w Jercewie, w którym przebywał autor „Innego świata”.
 
7.     CAŁKIEM SPORA APOKALIPSA (2002).  Reżyseria i scenariusz: Andrzej Titkow, Agencja Produkcji Filmowej TVP S.A. Agencja Produkcji Filmowej, Studio Filmowe TAK, , 50 min.
W drugim, po „Przechodniu”, filmie Titkowa Tadeusz Konwicki powraca do dawnych, sygnalizowanych tam wątków i podejmuje nowe. Wspomina lata  dzieciństwa i partyzanckiej młodości, pracę w „Czytelniku” – gigancie wydawniczym Jerzego Borejszy większym od medialnego imperium Hearsta, pierwsze próby pisarskie i filmowe, czasy „podchodzenia” cenzury, publikacji w drugim obiegu, słania protestów i apeli.

 24 listopada 2016 (czwartek):

1.     Z UCZTY BOGÓW (2008). Reżyseria i scenariusz: Andrzej Titkow, Studio Filmowe TAK dla TVN Discovery Historia, 45 min.
 Bohaterem jest Igor Newerly. W filmie wypowiadają się m.in. koledzy po piórze – Józef Hen, który jako chłopiec współpracował z „Małym Dziennikiem”, gdy jego redaktorem naczelnym był Igor Abramow (Newerly), Władysław Odojewski,  Jerzy S. Sito, który  współpracował z nim w ZLP, Marek Nowakowski, którego pisarz ratował z opresji stanu wojennego. A także syn pisarza, Jarosław Abramow-Newerly, Beata Stasińska, Andrzej Mencwel. Narratorem jest profesor Jan Zieliński, badacz życia i twórczości pisarza.

2.     ALBUM RODZINNY (2013). Reżyseria i scenariusz: Andrzej Titkow, Studio Filmowe TAK, Miasto Lublin, dofinansowanie PISF,  57 min.
 Franciszka Arnsztajnowa (1865-1942) była poetką, tłumaczką, działaczką niepodległościową i społeczną. Współzałożycielką (z Józefem Czechowiczem) Oddziału Związku Zawodowego Literatów Polskich w Lublinie. W roku 1934, po śmierci męża i syna, poetka przeniosła się do Warszawy, gdzie zamieszkała z córką. W maju 1939 roku przyjęła chrzest katolicki. Zginęła w Getcie warszawskim. Na temat jej śmierci istnieją tylko domniemania, hipotezy, legendy.
 
 
3.   ERNA ROSENSTEIN. Reportaż z cyklu „Artysta i dzieci” (1997). Scenariusz i realizacja Irena Groblewska.  TVP 2, 20 min.
 Wybitna malarka i poetka Erna Rosenstein pokazuje dzieciom swoje prace i opowiada o swoim życiu i twórczości.

4.    KTO DZIŚ PAMIĘTA O KOLUMBACH.  Reportaż (2015). Scenariusz i realizacja Małgorzata Karolina Piekarska. TVP Regionalna, 25 min.



Film o fenomenie zapomnianej książki Romana Bratnego „Kolumbowie  rocznik 20”.
5.   ŚLADAMI FIODORA DOSTOJEWSKIEGO PO PETERSBURGU (2008). Realizacja Małgorzata Szyszka, 11 min.

Wędrówka po petersburskich miejscach związanych z Fiodorem Dostojewskim.

6.    OSSO MOJE OSSO (2016). Reżyseria i scenariusz Jan Strękowski, Studio Filmowe KRONIKA z Warszawy, koproducent  Odra-Film z funduszy Dolnośląskiego Konkursu Filmowego. 50 min.

Jest to film Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich – zasłużonej dla polskiej kultury instytucji, która w 2017 roku będzie obchodziła 200. rocznicę powstania.  Strękowski zaczynając swą opowieść od założenia Ossolineum, skoncentrował się na historii instytucji po II wojnie światowej, kiedy została przeniesiona ze Lwowa do Wrocławia, a jej zbiory uległy podziałowi (część została w lwowskiej Bibliotece im. Wasyla Stefanyka i w lwowskich muzeach). Szczególną uwagę poświęcił okresowi po 1990 roku kiedy dyrektor Adolf Juzwenko podjął działania w celu nawiązania kontaktów i współpracy z lwowskimi instytucjami posiadającymi obecnie ossolińskie zbiory. Jest to zatem film nie tylko o historii Ossolineum, ale też o budowaniu, czasem trudnym, polsko-ukraińskiej współpracy w dziedzinie kultury.

W programie przewidziano również miniatury – wideoklipy poetyckie poświęcone poetkom i ich wierszom.




WRÓB
Stowarzyszenie Pisarzy Polskich
Ostatnia aktualizacja:  12.11.2016
Zobacz również
Nowe logo Łódź Film Commission
Kożuchowska i Woldan odznaczeni przez Prezydenta
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll