PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
O wizycie Kirka Douglasa na planie, godzinach spędzonych w taksówce oraz zdjęciu, które uchroniło przed mandatem opowiadali twórcy „Sublokatora” podczas cyfrowej premiery filmu Janusza Majewskiego. Organizatorem pokazu było Stowarzyszenie Filmowców Polskich.
- Bardzo szybko minęło te 50 lat. Chciałem wtedy zacząć robić filmy, ale inne niż dotychczas – mówił na spotkaniu z widzami Janusz Majewski. Przed debiutanckim „Sublokatorem” realizował filmy dla telewizji, w tym krótkie metraże z elementami science-fiction. "Sublokator" to debiut w świetnym stylu – i rzadkim gatunku, jakim jest w polskim kinie tzw. sophisticated comedy, wyrafinowana komedia z dużą dawką czarnego humoru. - Nawet w poważnych dramatach starałem się przemycić trochę absurdalnego humoru, który pokochałem jeszcze w dzieciństwie – dopowiadał reżyser.

Premierę „Sublokatora” poprzedził zrealizowany przez Janusza Majewskiego film muzyczny „Opus Jazz” z 1963 roku - sfilmowana próba kwintetu Andrzeja Kurylewicza w studiu nagrań. – Do „Sublokatora” muzykę napisał mój przyjaciel Andrzej Kurylewicz. Wyciągnąłem z archiwum króciutki film o jego zespole, który zrealizowałem jeszcze przed „Sublokatorem”, po to żeby uczcić jego pamięć – dodawał twórca „C. K. Dezerterów”.



Oprócz reżysera przed seansem swoimi wspomnieniami z okresu realizacji filmu dzieliły się aktorki Magdalena Zawadzka, Katarzyna Łaniewska i Teresa Lipowska oraz operator Andrzej Ramlau. - Pamiętam prace nad tym filmem jako rodzaj kolonii karnej – zaczęła Zawadzka. – Grałam wtedy co wieczór spektakle dyplomowe w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie. Jednocześnie codziennie musiałam być w Łodzi na zdjęciach. W związku z czym bladym świtem wiozła mnie taksówka na plan zdjęciowy i wczesnym popołudniem odwoziła do szkoły teatralnej na spektakl. I tak trwało to przez wszystkie dni zdjęciowe. Ale mimo to, że namęczyłam się bardzo, jestem szczęśliwa, że mogłam uczestniczyć w debiucie Janusza Majewskiego. Piękna klamra naszej współpracy polega na tym, że zostałam obsadzona w malutkim i uroczym epizodziku w ostatnim jego filmie "Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy".

Z kolei Teresa Lipowska, wcielająca się w postać milicjantki, opowiedziała historię związaną z pewnym zdjęciem zrobionym na planie „Sublokatora”: - Mam taką bardzo piękną fotografię, kiedy salutuję w mundurze milicyjnym. Położyłam sobie to zdjęcie na widocznym miejscu w samochodzie. Kiedyś przekroczyłam prędkość. Milicjanci zatrzymali mnie i szykowali się do wlepiania mandatu. Spojrzeli jednak na to zdjęcie, troszkę się speszyli i powiedzieli: Koleżanko, żeby Pani przekraczała prędkość? Odpowiedziałam, że właśnie spieszyłam się na komendę, więc puścili mnie bez żadnych konsekwencji.


Andrzej Ramlau, Gabriela Kurylewicz, Teresa Lipowska i Katarzyna Łaniewska, fot. Borys Skrzyński/SFP.

Niewiele osób o tym wie, ale na planie „Sublokatora” pojawił się… Kirk Douglas, który akurat odwiedzał Szkołę Filmową w Łodzi. Powstał z tej okazji film Marka Piwowskiego Kirk Douglas”. - Dzięki „Sublokatorowi” miałem kontakt z Hollywood. W jednym z ujęć do tego filmu mogłem sfotografować Kirka Douglasa, który nas odwiedził na planie. Niestety to ujęcie nie weszło do filmu – wspominał operator Andrzej Ramlau.

Premiera zrekonstruowanego cyfrowo „Sublokatora” odbyła się 7 listopada 2016 roku w warszawskim kinie Kultura. Organizatorami tego specjalnego pokazu byli: Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Studio Filmowe Zebra, Polski Instytut Sztuki Filmowej i Cyfrowe Repozytorium Filmowe.
Albert Kiciński/MK
SFP/Cyfrowe Repozytorium Filmowe
Ostatnia aktualizacja:  9.11.2016
Zobacz również
fot. Borys Skrzyński/SFP
"Trolle" na topie
"Powidoki" - polski zwiastun filmu
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll