PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  4.11.2016
W tym roku widzowie wyruszą w filmową podróż śladami Polaków mieszkających na Wschodzie – od Ukrainy poprzez Turcję do Iranu. Uroczyste otwarcie rozpocznie się o 18.30 w stołecznym kinie Kultura. Festiwal potrwa do 6 listopada.
Nawiązując do tegorocznego hasła przewodniego 4. edycji Festiwalu Filmów Emigracyjnych EMiGRA – Kamera na wschód, wydarzenie rozpoczną dwa filmy dokumentalne – warszawska premiera filmu "Ojcu" w reżyserii Liliany Komorowskiej, opowiadającego historię Polaków żyjących przed wojną w Winnicy (dziś Ukraina) oraz "Piano" w reżyserii urodzonej w Wilnie, mieszkającej obecnie w Polsce Vity Marii Drygas. Dokument ten nagradzany na wielu festiwalach prezentuje artystyczną historię pianina, które towarzyszyło uczestnikom Majdanu.

W ciągu  dwóch kolejnych dni Festiwalu widzowie będą mieli okazję obejrzeć serię filmów o emigracyjnych dziejach Polaków przygotowaną w ramach współpracy EMiGRY i Muzeum Historii Polski, poznać 600-letnią historię rodu Radziwiłłów i po raz kolejny wybrać się z bohaterami filmowych opowieści w różne zakątki świata – do Czech, Iranu, Libanu, Białorusi, czy też Meksyku. W programie Festiwalu znalazły się również trzy filmy fabularne – „Kosmos” Andrzeja Żuławskiego, "Wołyń" Wojciecha Smarzowskiego i „Obce niebo” Dariusza Gajewskiego. Po pokazach będzie okazja do dyskusji i zadania pytań gościom specjalnym – reżyserom, aktorom i kulturoznawcom.

  Nieodłączną częścią EMiGRY jest również konkurs filmowy, na który w tym roku napłynęło ponad 30 filmów. Będzie można je obejrzeć w niedzielę, 6 listopada w Domu Polonii na Krakowskim Przedmieściu 64 i Oranżerii Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Wieczorem na ceremonii zamknięcia Festiwalu dowiemy się, który z nich otrzyma Nagrodę Złotej, Srebrnej i Miedzianej EMiGRY 2016.

Festiwal Filmów Emigracyjnych EMiGRA to nie tylko pokazy filmowe, to przede wszystkim okazja do spotkania z ciekawymi ludźmi, wymiany poglądów i opinii, to szansa do wzajemnego poznania się Polaków mieszkających w różnych zakątkach świata.

Szczegółowy program festiwalu i dodatkowe informacje dostępne są na stronie:
http://www.emigra.com.pl/


AK
EMiGRA
Ostatnia aktualizacja:  4.11.2016
Zobacz również
fot. EMiGRA 2016
Zawadzka i Majewski na premierze „Sublokatora”
Dobre otwarcie "Doktora Strange'a"
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll