PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
"Ostatnia rodzina" przyzwyczaja nas powoli do tego, że co weekend wyjeżdża z jakiegoś festiwalu z prestiżową nagrodą. Tak jest i tym razem. Film Jana P. Matuszyńskiego otrzymał Grand Prix (i10 000 dolarów) na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym "Molodist" w Kijowie.
MFF "Molodist" odbywał się w dniach 22-30 października 2016 roku. Nagrodę odebrał Andrzej Seweryn, odtwórca roli Zdzisława Beksińskiego. - Bardzo się cieszę i gratuluję całej ekipie - mówi Leszek Bodzak, producent filmu. - W 2015 roku Jan Matuszyński dostał już w Kijowie wyróżnienie za "Deep Love" na  Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych o Prawach Człowieka "Docudays UA", myślę więc, że Kijów będzie się już zawsze dobrze mu kojarzył - dodaje, podkreślając, jak duże znaczenie dla ekipy filmu ma nagroda na tak prestiżowym festiwalu jak "Molodist".

Warto wspomnieć, że filmem zamknięcia Festiwalu są "Powidoki" Andrzeja Wajdy.

Jak pisał w naszym portalu wybitny znawca festiwali filmowych Jerzy Płażewski, festiwal w Kijowie powstał w latach 70. i była to mała, niewiele znacząca impreza. Jednak już w latach 80. stał się jednym z czołowych festiwali prezentujących debiuty reżyserów z krajów socjalistycznych. Po uzyskaniu przez Ukrainę niepodległości, "Molodist" otworzył się na film światowy. W 1991 Międzynarodowa Konfederacja Producentów Filmowych (FIAPF) uznała Międzynarodowy Festiwal Filmowy „Molodist” w Kijowie za jeden najważniejszych na świecie konkursowych festiwali specjalistycznych. Do spektakularnego awansu imprezy przyczynili się tak znani reżyserzy jak: François Ozon, Tom Tykwer, Aleksiej Bałabanow czy Stephen Daldry.


Andrzej Seweryn odbiera nagrodę, fot. MFF Molodist

  "Zgodnie ze swą nazwą, festiwal nastawiony jest przede wszystkim na twórczość młodych. Poza pełnometrażowymi filmami fabularnymi stają tu do konkursu filmy krótkie, etiudy studenckie oraz filmy dla dzieci" - pisał Płażewski. - "Bliskość geograficzna powoduje, że kijowskim festiwalem szczególnie interesują się polscy filmowcy, dostając tu liczne nagrody. Wielu Polaków na przestrzeni lat uhonorowano zarówno w gęsto obsadzanym konkursie filmów studenckich, jak i w konkursie pełnometrażowych filmów fabularnych. Polscy twórcy byli też zapraszani do międzynarodowego jury, a także jako bohaterowie różnych wydarzeń specjalnych w programie festiwalu.

Grand Prix to złota statuetka Scytyjskiego Jelenia – symbolu festiwalu.

Statuetka Grand Prix - zrzut z ekranu


Anna Wróblewska
artykuł redakcyjny
Ostatnia aktualizacja:  7.05.2017
Zobacz również
fot. Hubert Komerski
Połączenie Filmoteki Narodowej i NInA
Cinemaforum: bezpłatne warszaty filmu VR. Ostatnie miejsca
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2023
Scroll