PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  29.10.2016
Prezentujemy skład Konkursu Długometrażowych Filmów Dokumentalnych "OBRAZ ŚWIATA I ŚWIAT W OBRAZACH" 24. edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych CAMERIMAGE. Wśród tytułów wiele polskich akcentów: "Komunia" Anny Zameckiej, "Zud" Marty Minorowicz, "Ikona" Wojciecha Kasperskiego oraz szwedzko-fiński film Jerzego Śladkowskiego ze zdjęciami Wojciecha Staronia.
Celem konkursu jest docenienie filmu dokumentalnego, jako twórczej interpretacji rzeczywistości. Kładąc szczególny nacisk na wizualną i estetyczną stronę dzieła, jury ocenia najlepsze osiągnięcia w sztuce obrazu filmowego, przyznając nagrody najlepszym autorom zdjęć filmów dokumentalnych zakwalifikowanych do konkursu.
 
 
Behemoth
Filmowiec Zhao Liang podróżuje przez mongolskie stepy. Na każdym kroku widzi wpływ agresywnej gospodarki. Zielone pastwiska są pokryte pyłem z pobliskich kopalni. Pasterzy zmuszono do przeniesienia się z całymi rodzinami w inne rejony kraju. W kopalni przez całą dobę górnicy wydobywają węgiel. W pobliskiej hucie ludzie pracują w upale, który można porównać do ognia piekielnego. Czyściec to szpitale, gdzie ludzie cierpiący na choroby zawodowe czekają na śmierć. Raj został zniszczony tylko po to, żeby w jego miejsce stworzyć miejski miraż – puste budynki nowoczesnego miasta Ordos, w którym nikt nie mieszka.
 
Tytuł oryginalny: Bei xi mo shou
Reżyseria: Zhao Liang
Zdjęcia: Zhao Liang
Produkcja: INA Productions
Francja, Chiny, 2015
 
Cameraperson
 
Kirsten Johnson odsłania sekrety swojej pracy za kamerą, sięgając po bogaty zbiór materiałów, które stworzyła, jeżdżąc przez dekady po całym świecie. Film prezentuje kolekcję jej wizualnych wspomnień i przedstawia  odkrywczą siłę, która tkwi w kamerze.
 
Tytuł oryginalny: Cameraperson
Reżyseria: Kirsten Johnson
Zdjęcia: Kirsten Johnson
Produkcja: Big Mouth Productions, Fork Films
USA, 2016
 
 
Don Juan
 
Rosja, Niżny Nowogród. Wycofany, nieśmiały Oleg to student ekonomii, który ma objawy zespołu Aspergera. Bezskutecznie poszukuje miłości i akceptacji.  Dominująca, neurotyczna Marina za wszelką cenę chce wyrwać syna z życiowego letargu i znaleźć mu dziewczynę. Wymyśla niecodzienne terapie, w końcu znajduje grupę teatralną, przygotowującą „Don Juana”. Oleg ma zagrać tytułową rolę. Kontrast między stylem bycia legendarnego francuskiego libertyna a niedostatkami osobowości Olega okazuje się tak wyraźny, że terapia nabiera ironicznego wyrazu. Pomoc przychodzi nagle i z zupełnie nieoczekiwanej strony. Na horyzoncie pojawia się piękna aktorka Tania, która zmienia nieporadnego studenta. Najskuteczniejszą terapią dla Olega okazuje się jednak udział w filmie.
 
Tytuł oryginalny: Don Juan
Reżyseria: Jerzy Śladkowski
Zdjęcia: Wojciech Staroń
Produkcja: Firma J.S. Filmproduktion, Ginestra Film
Polski dystrybutor: Against Gravity Sp. z o. o.
Szwecja, Finlandia, 2015

Fight Hate With Love

Michael Ta’Bon zawinił z trzech powodów: był czarny, młody i biedny. Tak jak jedna trzecia mężczyzn z jego sąsiedztwa trafił do więzienia już jako szesnastolatek. Jego ojciec, były więzień, uczył go o narkotykach i przestępstwach, i właśnie przez te lekcje został skazany na piętnaście lat. Początkowo odsiadkę uznawał za sytuację, z którą prędzej czy później będzie musiał się zmierzyć. W końcu jednak postanowił stanąć do walki z przestępczością wśród czarnej mniejszości Stanów Zjednoczonych.
 
Tytuł oryginalny: Fight Hate With Love
Reżyseria: Andrew Michael Ellis
Zdjęcia: Andrew Michael Ellis
Produkcja: MediaStorm
USA, 2016


Film "Ikona" 

Ikona
 
„Gdzie znajduje się dusza? W sercu? W mózgu? A może gdzie indziej?” - zastanawia się sędziwy lekarz, który poświęcił się pracy w szpitalu psychiatrycznym na syberyjskiej prowincji. Miejsce niedostępne dotychczas dla ekip filmowych poznajemy również za pośrednictwem jego mieszkańców. Niektórzy z nich spędzili w szpitalu po kilkadziesiąt lat. Dyskretne a zarazem wnikliwe obserwacje codziennego życia pacjentów zamieniają się w medytację na temat nieprzeniknionej ludzkiej natury.
 
Tytuł angielski: Icon
Reżyseria: Wojciech Kasperski
Zdjęcia: Łukasz Żal
Produkcja: Delta Film
Polska, 2016
 
Ivory Game, The
 
Niezwykły thriller dokumentalny "The Ivory Game", którego producentem wykonawczym jest Leonardo DiCaprio, przenosi nas do mrocznego świata przemytników kości słoniowej. Reżyser Richard Ladkani i nominowany do Oscara® Kief Davidson przez szesnaście miesięcy współpracowali z agentami wywiadu, tajnymi aktywistami, strażnikami prawa i ekologami w Chinach i Afryce. Filmowali ukrytą kamerą. Udało im się przeniknąć do skorumpowanego świata przemytników. Film wyprodukowany przez Terra Mater Factual Studios i Vulcan Productions przedstawia kłusowników szukających białego złota – kości słoniowej, pokazując, że afrykańskie słonie niedługo mogą trafić na listę zagrożonych gatunków.
 
Tytuł oryginalny: The Ivory Game
Reżyseria: Richard Ladkani, Kief Davidson
Zdjęcia: Richard Ladkani
Produkcja: Terra Mater Factual Studios, Vulcan Productions
Austria, 2016
   
Komunia
 
Kiedy dorośli bawią się w dom, dzieci muszą szybko dorosnąć. Czternastoletnia Ola nie tylko opiekuje się niewydolnym ojcem, autystycznym bratem i mieszkającą osobno matką: przede wszystkim stara się złożyć rodzinę w całość. Żyje nadzieją, że uda się jej na powrót ściągnąć matkę do domu. Pretekstem do spotkania z nią jest komunia święta trzynastoletniego Nikodema. Ola bierze na siebie całą odpowiedzialność za przygotowanie idealnej rodzinnej uroczystości. Nikodem obserwuje zmagania bliskich ze swojej własnej, niezwykłej perspektywy. "Komunia" odkrywa piękno w odrzuconych, siłę w najsłabszych, potrzebę zmiany tam, gdzie nic na nią nie rokuje. To przyspieszona lekcja dojrzewania, która uczy, że żadne porażki nie są ostateczne. Zwłaszcza gdy idzie o miłość.
 
Tytuł angielski: Communion
Reżyseria: Anna Zamecka
Zdjęcia: Małgorzata Szyłak
Produkcja: Otter Films, Wajda Studio, HBO Europe
Polski dystrybutor: Aurora Films
Polska, 2016
 
Niewidzialne. Istota patrzenia
 
Dryden Goodwin w swoim pierwszym filmie pełnometrażowym skupił się na czterech osobach, dla których zmysł wzroku ma niezwykłe znaczenie: międzynarodowej sławy chirurgu oczu, badaczu planet z NASA, prawniku zajmującym się prawami człowieka oraz na sobie samym. Film łączy wnikliwe obserwacje Goodwina ze scenami z prawdziwego życia i misternie utkaną ścieżką dźwiękową, badając różne płaszczyzny, formy i motywacje do odbycia tej poetyckiej, metafizycznej podróży.
 
Tytuł oryginalny: Unseen: The Lives of Looking
Reżyseria: Dryden Goodwin
Zdjęcia: Dryden Goodwin
Produkcja: Dryden Goodwin Projects, Red Bee Media
Wielka Brytania, 2016
 
Notes on Blindness
 
W 1983 roku pisarz i teolog John Hull całkowicie traci wzrok. Żeby nadać sens temu niezwykle trudnemu doświadczeniu, zaczyna nagrywać swoje refleksje na kasetę magnetofonową. Po opublikowaniu pamiętników Johna Hulla pisarz i neurolog Oliver Sacks uznał je za arcydzieło. Wyznał również: „To najdokładniejszy, najgłębszy i najpiękniejszy opis ślepoty, jaki kiedykolwiek czytałem”. Nagrania Johna to niepowtarzalne świadectwo straty, odrodzenia i odnowy, dokumentujące wyjątkową podróż w „świat poza widzeniem”.
 
Tytuł oryginalny: Notes on Blindness
Reżyseria: Peter Middleton, James Spinney
Zdjęcia: Gerry Floyd
Produkcja: Archer's Mark
Wielka Brytania, 2016
 
Ścieżki duszy
 
Nyima, mieszkaniec małej tybetańskiej wioski, postanawia wyruszyć na roczną pielgrzymkę i przejść dwa tysiące kilometrów do Lhasy i świętej góry Kailash, żeby spełnić marzenie swojego wujka. Dołączają do niego przyjaciele, sąsiedzi i krewni. Jedenaście osób stoi na skraju wioski, szykując się do dalekiej podróży, która wymaże ich przeszłość i oczyści dusze…
 
Tytuł oryginalny: 冈仁波齐
Reżyseria: Yang Zhang
Zdjęcia: Daming Guo
Produkcja: Helichenguang International Culture Media (Beijing) Co., Ltd.
China, 2015
 
Tempestad
 
  Dwie kobiety, których głosy niosą się echem przez krajobrazy i autostrady Meksyku od północy po południe, opowiadają, jak korupcja urzędników i niesprawiedliwość pozwoliły przemocy przejąć kontrolę nad ich życiem, pragnieniami i marzeniami. Emocjonalna, sugestywna podróż, pełna poczucia straty i bólu, ale także miłości, godności i oporu.
 
Tytuł oryginalny: Tempestad
Reżyseria:  Tatiana Huezo
Zdjęcia: Ernesto Pardo
Produkcja: Pimienta Films, Nicolás Celis and Sebastián Celis
Meksyk, 2016
 
ZUD
 
Nieprzejednane siły natury przejmują kontrolę nad życiem ludzi i zwierząt. Niespodziewany nawrót zimy niszczy dobytek rodziny nomadów. Jedenastoletni Sukhbat musi porzucić beztroskie dzieciństwo. Od tego czy uda mu się oswoić dzikiego konia i wygrać wyścig, zależy byt jego rodziny. Intensywna relacja między chłopcem, jego ojcem i zwierzęciem pokazuje, jak bardzo natura potrafi zawładnąć ludzkim życiem. Z konfrontacji z siłą stepu nikt nie wychodzi bez szwanku.
 
Tytuł oryginalny: Zud
Reżyseria: Marta Minorowicz
Zdjęcia: Paweł Chorzępa
Produkcja: Otter Films, zero one film GmbH
Polski dystrybutor: Against Gravity Sp. z o. o.
Niemcy, Polska, 2016
 
WRÓB
Camerimage
Ostatnia aktualizacja:  29.10.2016
Zobacz również
fot. materiał promocyjny
Cinemaforum: bezpłatne warszaty filmu VR. Ostatnie miejsca
Bezpłatne warsztaty krytyki filmowej: zgłoszenia do 31.10
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll