PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Rok Krzysztofa Kieślowskiego w NInA zakończy dziesięć spotkań z „Dekalogiem”. Kinowym seansom towarzyszyć będą dyskusje etyków, filozofów, kulturoznawców i religioznawców, które poprowadzi Paweł Dobrowolski. Cykl od 27 października do 29 grudnia w czwartki w Narodowym Instytucie Audiowizualnym.
W Roku Krzysztofa Kieślowskiego NInA zaprasza na dziesięć wyjątkowych spotkań z „Dekalogiem”. Nowy cykl filmowy w czwartek 27 października o godz. 18.00 rozpocznie pokaz „Dekalogu I” i dyskusja o tym, jaką rolę w naszym życiu pełni technologia i ufności, jaką w niej pokładamy z udziałem prof. Ewy Łętowskiej i ks. Andrzeja Lutra.

Kolejne projekcje i dyskusje z udziałem etyków, filozofów, kulturoznawców i religioznawców poprowadzi Paweł Dobrowolski, dyrektor festiwalu NOWE EPIFANIE/Gorzkie Żale, jeden z trzech współtwórców kampanii „Przekażmy sobie znak pokoju”. 

Krzysztof Kieślowski powtarzał, że stara się tworzyć uniwersalne historie. Ten wyjątkowy cykl filmowy Telewizja Polska emitowała na przełomie 1989 i 1990 roku. Reżyser wraz z Krzysztofem Piesiewiczem – swoim wieloletnim współpracownikiem i współautorem scenariuszy kilkunastu filmów – podjął próbę spojrzenia na sens dziesięciu przykazań z perspektywy współczesnego człowieka.

W każdym z odcinków konfrontuje bohaterów z sytuacjami życiowymi, które stanowią tło dla eschatologicznych i etycznych dylematów wyłaniających się z tego zbioru nakazów moralnych. Pośród codzienności – rutyny pracy czy życia rodzinnego – pojawiają się pytania o istnienie siły wyższej, sens życia i śmierci, wierność zasadom i innym ludziom. Scenerią dla egzystencjalnych i etycznych zmagań bohaterów jest wielkomiejskie blokowisko. Występują m.in. Artur Barciś, Krystyna Janda, Olgierd Łukaszewicz, Daniel Olbrychski, Joanna Szczepkowska, Janusz Gajos.

27 października, godz. 18.00
Dekalog I”, reż. Krzysztof Kieślowski, 1988, 53 minuty
Centralne miejsce w domu Krzysztofa, racjonalisty i ateisty, zajmuje komputer, służący do wykonywania naukowych doświadczeń i zapisu codziennych obserwacji. Ofiarowuje swojemu synowi Pawłowi wymarzone łyżwy i – ufając w pełni swoim precyzyjnym obliczeniom meteorologicznym – zgadza się na to, aby po szkole poszedł pojeździć na zamarzniętym jeziorku.

Więcej o pokazie: http://nina.gov.pl/wydarzenia/dekalog-i-pokaz-i-dyskusja/
Więcej o cyklu: http://nina.gov.pl/projekty/dekalog/


AK
NInA
Ostatnia aktualizacja:  25.10.2016
Zobacz również
fot. NInA/TVP
Dokumenty Marka Pawłowskiego docenione w Polsce i USA
41. Festiwal Filmowy w Gdyni - podsumowanie i liczby
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll