PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  24.10.2016
Dokument „Łowcy miodu” został nagrodzony tzw. „zielonym Oscarem” – Panda Award – na międzynarodowym festiwalu filmów o przyrodzie Wildscreen w Bristolu.
Ceremonia wręczenia nagród odbyła się dniu 13 października 2016 roku w Bristolu, w prestiżowej sali Colston Hall. Na sali znajdowało się 1000 osób. Dochód z tej charytatywnej imprezy przeznaczony jest na ochronę przyrody. Ceremonia była transmitowana na żywo przez BBC. Otworzył ją Sir David Attenborrough (92), znany na całym świecie prezenter filmów przyrodniczych i gwiazda BBC Earth, spirytus movens ośrodka mediów przyrodniczych w Bristolu oraz festiwalu.

Wildscreen Festival  jest wiodącą na świecie imprezą branży mediów przyrodniczych. Obywa się od roku 1982 w Bristolu. Wśród partnerów Festiwalu są m.in. BBC EARTH, Disneynature, Nat Geo Wild, ORF, RED. Patronem festiwalu jest JKM Książę Edynburga. Organizatorzy przedstawiają swoją misję następująco:

- Naszym celem jest tworzenie spotkania najlepszych fotografów, filmowców i twórczych zawodowców z najbardziej zaangażowanymi działaczami ochrony przyrody, żeby razem tworzyli przekonujące opowieści o naszym środowisku naturalnym. Żeby te opowieści inspirowały szeroką widownię do doznawania przyrody, czucia się jej częścią i ochraniania jej - tłumaczą organizatorzy.

Podczas festiwalu Wildscreen wręczane są nagrody za dokonania w filmie przyrodniczym, uznane za najwyższe wyróżnienie na świecie w tej branży, stąd zwane „zielonymi Oscarami”. Nagrody Panda Awards przyznawane są w 20-u kategoriach; m.in. za najlepszą fotografię, za najlepszy scenariusz, za najlepszą kampanię, za najlepszą prezentację, za najlepszy film w kategorii LUDZIE I PRZYRODA,  oraz Złota Panda – dla najlepszego filmu festiwalu. Nominacje zostały ogłoszone przed festiwalem. W każdej kategorii było około pięciu nominowanych filmów i programów, wybranych spośród 900 nadesłanych z całego świata do selekcji. W przeważającej mierze są to filmy pochodzące z Wielkiej Brytanii i krajów anglojęzycznych, trochę z krajów niemieckojęzycznych. Nigdy w historii festiwalu nie było wśród nominowanych filmu z Polski. "Łowcy miodu" to pierwszy film reprezentujący polską kinematografię w światowej branży mediów przyrodniczych.

Film "Łowcy miodu" otrzymał nagrodę Panda Award w kategorii LUDZIE I PRZYRODA. Nagrodę wręczył szef redakcji Universum, austriackiej stacji TV ORF. Nagrodę odebrali: producentka Dorota Roszkowska oraz reżyser i autor zdjęć Krystian Matysek. Werdykt jury: „Łowcy miodu to cudowny ludzki film, który pochodzi z tradycji filmowej różnej od większości filmów o przyrodzie i ekologii.”

Film "Łowcy miodu" był rozpowszechniany w Polsce w kinach wiosną 2016 roku. Wkrótce film zostanie wydany na płytach DVD.


AK
Arkana Studio
Ostatnia aktualizacja:  24.10.2016
Zobacz również
fot. Wildscreen Festival
[wideo] Zwiastun polskiego filmu fantasy „Za niebieskimi drzwiami”
Konkurs na scenariusz krótkiego filmu o Warszawie
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll