Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
W sobotę 15 października 2016 w Multikinie Złote Tarasy ogłoszono werdykty jury konkursowych i wręczono nagrody laureatom 32. Warszawskiego Festiwalu Filmowego.
KONKURS MIĘDZYNARODOWY
Jury Konkursu Międzynarodowego w składzie: Ralitza Petrova (Bułgaria), Maria
Sadowska (Polska), Bence Fliegauf (Węgry), Mehmet Can Mertoğlu (Turcja), Rodrigo Plá (Meksyk) przyznało następujące nagrody:
Warsaw Grand Prix, główną nagrodę w Konkursie Międzynarodowym, ufundowaną przez Miasto Stołeczne Warszawa otrzymał film MALARIA, reżyseria Parviz Shahbazi (Iran)
Nagrodę za Najlepszą Reżyserię otrzymał Guðmundur Arnar Guðmundsson za film SERCE Z KAMIENIA (Islandia, Dania)
Specjalną Nagrodę Jury otrzymał aktor Ahmad Thaher za rolę w filmie BŁOGOSŁAWIONE KORZYŚCI, reżyseria Mahmoud al Massad (Jordania, Niemcy, Holandia, Katar)
Specjalne Wyróżnienie otrzymał aktor Baldur Einarsson za rolę w filmie SERCE Z KAMIENIA, reżyseria Guðmundur Arnar Guðmundsson (Islandia, Dania)
KONKURS 1-2
Jury w składzie: Iza Igel (Polska), Julia Sinkevych (Ukraina), Reza Dormishian (Iran) przyznało nagrodę dla Zwycięzcy Konkursu 1-2 filmowi
TORIL, reżyseria Laurent Teyssier (France)
Oraz dwa Specjalne Wyróżnienia filmom:
PLAC ZABAW, reżyseria Bartosz M. Kowalski (Polska)
NIE GAP SIĘ W MÓJ TALERZ , reżyseria Hana Jušić (Chorwacja, Dania)
KONKURS WOLNY DUCH
Jury w składzie: Katia Priwiezencew (Polska), Philip John (Wielka Brytania), Stefan Uhrik (Czechy) przyznało Nagrodę Wolny Duch filmowi
OLBRZYM, reżyseria Johannes Nyholm (Szwecja, Dania)
Oraz Specjalne Wyróżnienie filmowi ANOMIA, reżyseria Vladimir Kozlov (Rosja)
"Komunia", mat. promocyjne
KONKURS DOKUMENTALNY
Jury w składzie: Pietra Brettkelly (Nowa Zelandia), Wojciech Kasperski (Polska), Žiga Virc (Słowenia) przyznało nagrodę dla Najlepszego Filmu Dokumentalnego filmowi
KOMUNIA, reżyseria Anna Zamecka (Polska)
oraz Specjalne Wyróżnienie filmowi MAŁO WAŻNY CZŁOWIEK, reżyseria Khushboo Ranka, Vinay Shukla (Indie)
KONKURS FILMÓW KRÓTKOMETRAŻOWYCH
Jury w składzie: Gunhild Enger (Norwegia), Klara Kochańska (Polska), Yordan Petkov (Bułgaria), Eddy Schwartz (Bułgaria) przyznało następujące nagrody:
- Najlepszy Film Krótkometrażowy, który otrzymuje Short Grand Prix - PIERWSZY POLAK NA MARSIE, reżyseria Agnieszka Elbanowska (Polska)
- Najlepszy Animowany Film Krótkometrażowy – ROZMÓWKI O PTASZKACH I PSZCZÓŁKACH, reżyseria Alain Delannoy (Kanada)
- Najlepszy Aktorski Film Krótkometrażowy - BARAŻ, reżyseria Tomasz Gąssowski (Polska)
- Najlepszy Dokumentalny Film Krótkometrażowy – LOVE BITE: NIEPOKOJĄCE CZARNO-BIAŁE RYSUNKI LAURIE LIPTON, reżyseria James Scott (Wielka Brytania)
Oraz Specjalne Wyróżnienie filmowi FABRYKAT, reżyseria Brett Foxwell (Stany Zjednoczone)
Nagroda FIPRESCI
Jury FIPRESCI (Międzynarodowej Federacji Krytyki Filmowej) w składzie: Marcin Adamczak (Polska), Alberto Castellano (Włochy), Jan Schulz-Ojala (Niemcy) przyznało nagrodę dla najlepszego debiutu z Europy Wschodniej filmowi
GODLESS, reżyseria Ralitza Petrova (Bułgaria)
Młodzi Krytycy FIPRESCI (uczestnicy warsztatów FIPRESCI Warsaw Critics Project): Flavia Dima (Rumunia), Alexandra Gabrižová (Słowacja), Paraskevi Karageorgu (Bułlgaria, Słowenia), Natalie Movshovych (Ukraina), Zuzana Sotáková (Słowacja) przyznali nagrodę filmowi:
HRISTO, reżyseria Grifor Lefterov, Todor Matsanov (Bułgaria)
Nagroda JURY EKUMENICZNEGO
Jury w składzie: prof. Mariola Marczak (Polska), Ingrid Ruillat (Francja), Jan Piotr Michałowski (Polska / Francja) przyznało nagrodę filmowi
SERCE Z KAMIENIA, reżyseria Guðmundur Arnar Guðmundsson (Islandia, Dania)
Nagroda NETPAC
Jury NETPAC, czyli Organizacji Promocji Kina Azjatyckiego w składzie: K. Hariharan (Indie), Dr. Tilman Baumgaertel (Niemcy), Marcin Krasnowolski (Polska) przyznało nagrodę dla najlepszego filmu azjatyckiego w programie WFF, którą otrzymał film:
BŁOGOSŁAWIONE KORZYŚCI, reżyseria Mahmoud al Massad (Jordania, Niemcy, Holandia, Katar)
Organizatorem WFF jest Warszawska Fundacja Filmowa
Honorowymi patronem WFF jest Prezydent Warszawy
Sponsorzy i Partnerzy WFF: Epson, Kinoteka, Multikino, Sundance TV, e-Twins, Złote Tarasy
Partner branżowy WFF w Chinach: Film Factory
Oficjalny samochód WFF: Mitsubishi
Oficjalny hotel WFF: Marriott Warsaw
Oficjalny przewoźnik WFF: DHL
Partnerzy medialni WFF: Comedy Central, Filmweb, Gazeta Co Jest Grane, Gazeta Wyborcza, Onet.pl, Polityka, Polska Agencja Prasowa, Trójka, Withoutabox
Współfinansowanie: Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Jury Konkursu Międzynarodowego w składzie: Ralitza Petrova (Bułgaria), Maria
Sadowska (Polska), Bence Fliegauf (Węgry), Mehmet Can Mertoğlu (Turcja), Rodrigo Plá (Meksyk) przyznało następujące nagrody:
Warsaw Grand Prix, główną nagrodę w Konkursie Międzynarodowym, ufundowaną przez Miasto Stołeczne Warszawa otrzymał film MALARIA, reżyseria Parviz Shahbazi (Iran)
Nagrodę za Najlepszą Reżyserię otrzymał Guðmundur Arnar Guðmundsson za film SERCE Z KAMIENIA (Islandia, Dania)
Specjalną Nagrodę Jury otrzymał aktor Ahmad Thaher za rolę w filmie BŁOGOSŁAWIONE KORZYŚCI, reżyseria Mahmoud al Massad (Jordania, Niemcy, Holandia, Katar)
Specjalne Wyróżnienie otrzymał aktor Baldur Einarsson za rolę w filmie SERCE Z KAMIENIA, reżyseria Guðmundur Arnar Guðmundsson (Islandia, Dania)
KONKURS 1-2
Jury w składzie: Iza Igel (Polska), Julia Sinkevych (Ukraina), Reza Dormishian (Iran) przyznało nagrodę dla Zwycięzcy Konkursu 1-2 filmowi
TORIL, reżyseria Laurent Teyssier (France)
Oraz dwa Specjalne Wyróżnienia filmom:
PLAC ZABAW, reżyseria Bartosz M. Kowalski (Polska)
NIE GAP SIĘ W MÓJ TALERZ , reżyseria Hana Jušić (Chorwacja, Dania)
KONKURS WOLNY DUCH
Jury w składzie: Katia Priwiezencew (Polska), Philip John (Wielka Brytania), Stefan Uhrik (Czechy) przyznało Nagrodę Wolny Duch filmowi
OLBRZYM, reżyseria Johannes Nyholm (Szwecja, Dania)
Oraz Specjalne Wyróżnienie filmowi ANOMIA, reżyseria Vladimir Kozlov (Rosja)
"Komunia", mat. promocyjne
KONKURS DOKUMENTALNY
Jury w składzie: Pietra Brettkelly (Nowa Zelandia), Wojciech Kasperski (Polska), Žiga Virc (Słowenia) przyznało nagrodę dla Najlepszego Filmu Dokumentalnego filmowi
KOMUNIA, reżyseria Anna Zamecka (Polska)
oraz Specjalne Wyróżnienie filmowi MAŁO WAŻNY CZŁOWIEK, reżyseria Khushboo Ranka, Vinay Shukla (Indie)
KONKURS FILMÓW KRÓTKOMETRAŻOWYCH
Jury w składzie: Gunhild Enger (Norwegia), Klara Kochańska (Polska), Yordan Petkov (Bułgaria), Eddy Schwartz (Bułgaria) przyznało następujące nagrody:
- Najlepszy Film Krótkometrażowy, który otrzymuje Short Grand Prix - PIERWSZY POLAK NA MARSIE, reżyseria Agnieszka Elbanowska (Polska)
- Najlepszy Animowany Film Krótkometrażowy – ROZMÓWKI O PTASZKACH I PSZCZÓŁKACH, reżyseria Alain Delannoy (Kanada)
- Najlepszy Aktorski Film Krótkometrażowy - BARAŻ, reżyseria Tomasz Gąssowski (Polska)
- Najlepszy Dokumentalny Film Krótkometrażowy – LOVE BITE: NIEPOKOJĄCE CZARNO-BIAŁE RYSUNKI LAURIE LIPTON, reżyseria James Scott (Wielka Brytania)
Oraz Specjalne Wyróżnienie filmowi FABRYKAT, reżyseria Brett Foxwell (Stany Zjednoczone)
Nagroda FIPRESCI
Jury FIPRESCI (Międzynarodowej Federacji Krytyki Filmowej) w składzie: Marcin Adamczak (Polska), Alberto Castellano (Włochy), Jan Schulz-Ojala (Niemcy) przyznało nagrodę dla najlepszego debiutu z Europy Wschodniej filmowi
GODLESS, reżyseria Ralitza Petrova (Bułgaria)
Młodzi Krytycy FIPRESCI (uczestnicy warsztatów FIPRESCI Warsaw Critics Project): Flavia Dima (Rumunia), Alexandra Gabrižová (Słowacja), Paraskevi Karageorgu (Bułlgaria, Słowenia), Natalie Movshovych (Ukraina), Zuzana Sotáková (Słowacja) przyznali nagrodę filmowi:
HRISTO, reżyseria Grifor Lefterov, Todor Matsanov (Bułgaria)
Nagroda JURY EKUMENICZNEGO
Jury w składzie: prof. Mariola Marczak (Polska), Ingrid Ruillat (Francja), Jan Piotr Michałowski (Polska / Francja) przyznało nagrodę filmowi
SERCE Z KAMIENIA, reżyseria Guðmundur Arnar Guðmundsson (Islandia, Dania)
Nagroda NETPAC
Jury NETPAC, czyli Organizacji Promocji Kina Azjatyckiego w składzie: K. Hariharan (Indie), Dr. Tilman Baumgaertel (Niemcy), Marcin Krasnowolski (Polska) przyznało nagrodę dla najlepszego filmu azjatyckiego w programie WFF, którą otrzymał film:
BŁOGOSŁAWIONE KORZYŚCI, reżyseria Mahmoud al Massad (Jordania, Niemcy, Holandia, Katar)
Organizatorem WFF jest Warszawska Fundacja Filmowa
Honorowymi patronem WFF jest Prezydent Warszawy
Sponsorzy i Partnerzy WFF: Epson, Kinoteka, Multikino, Sundance TV, e-Twins, Złote Tarasy
Partner branżowy WFF w Chinach: Film Factory
Oficjalny samochód WFF: Mitsubishi
Oficjalny hotel WFF: Marriott Warsaw
Oficjalny przewoźnik WFF: DHL
Partnerzy medialni WFF: Comedy Central, Filmweb, Gazeta Co Jest Grane, Gazeta Wyborcza, Onet.pl, Polityka, Polska Agencja Prasowa, Trójka, Withoutabox
Współfinansowanie: Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
WRÓB
Warszawska Fundacja Filmowa
Ostatnia aktualizacja: 16.10.2016
fot. materiał promocyjny
„EVVIVA L’ARTE”: spotkanie z Konopką i Tochmanem
"Nieznajoma dziewczyna" i "Lokatorki" triumfują w Olsztynie
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024