PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Dobiegły końca 10-dniowe warsztaty filmowe, na które do Krakowa przyjechało około 300 osób z Polski i zagranicy. Gościem specjalnym tej edycji była Juliette Binoche.
Przyjazd pani Juliette Binoche zbiegł się w czasie z obchodami roku Krzysztofa Kieślowskiego, którego „Niebieski”  przyniósł jej Cezara i stał się niezwykle ważnym filmem w jej karierze. - Czułam ogromną radość ze wspólnej pracy i rozmów, które były niemalże filozoficzne -  opowiadała o współpracy z Kieślowskim aktorka podczas spotkania z uczestnikami Plenerów. - Łączyła nas wspólna umowa na ukochanie życia i stąd wynikała też niezwykła łatwość we wzajemnej komunikacji.

Naprawdę rzadko się zdarza, by udało się zrobić coś wielkiego w tak dobrej atmosferze – podsumował pracę przy filmie „Niebieski” jego współtwórca, Sławomir Idziak. Pokaz tego filmu odbył się pierwszego dnia Plenerów, a odwołania do twórczości Kieślowskiego pojawiały się jeszcze wielokrotnie w czasie trwania warsztatów, pokazując jak wielki wpływ wywarła jego twórczość na kolejne pokolenia filmowców.

Plenery są wyjątkowym miejscem, które nie tylko zapewnia profesjonalną edukację młodych ludzi poprzez zajęcia z wybitnymi specjalistami i twórcami, ale dzięki interdyscyplinarności i pracy w grupach pozwala także na przepływ wiedzy i doświadczenia pomiędzy młodymi uczestnikami reprezentującymi każdą możliwą branżę przemysłu audiowizualnego, a dodatkowo, pozwala uznanym już twórcom na skonfrontowanie ich pomysłów z młodym widzem. Podkreślała to m.in. laureatka Oscara, Ewa Puszczyńska, mówiąc o debiutantach, którzy „odkrywają przed nią coś nowego, rozbudzają ciekawość i uczą”, czy Maciej Pieprzyca, który omawiał z uczestnikami zamierzane zmiany w  swoim najnowszym filmie „Jestem mordercą”, nagrodzonym „Srebrnymi Lwami” w Gdyni. Oprócz wyżej wspomnianych, do krakowskich Przegorzał przyjechali m.in.: Hanna Polak, Małgorzata Szumowska, Agnieszka Smoczyńska, Tomasz WasilewskiBogdan Dziworski, Bodo Kox, Krzysztof Rak, Marcin Ziębiński, Włodek Markowicz, Konrad Kruczkowski, Maciej Miąsik i Paweł Świerczyński.

W trakcie trwania Plenerów, na terenie Małopolski realizowanych było jednocześnie kilkadziesiąt projektów audiowizualnych: filmów dokumentalnych, teledysków (m.in. dla Krzysztofa Zalewskiego i Natalii Przybysz), filmów VR i 3D, gier komputerowych, fabuł interakcyjnych oraz previsów. Tworząc swoje dzieła, uczestnicy mieli szansę korzystać z najnowocześniejszego sprzętu filmowego o wartości ponad 5 milionów złotych, często nieosiągalnego dla polskich filmowców poza Plenerami. Po raz drugi z rzędu uczestnicy Plenerów stworzyli też spoty kampanii społecznej dla Szlachetnej Paczki. Tajniki pracy w branży zdradzał im czołowy polski twórca reklam - Marcin Ziębiński, ucząc, że „w świecie reklamy każde ujęcie musi być perfekcyjne”.

O warsztatach Sławka Idziaka z roku na rok jest coraz głośniej w międzynarodowym świecie filmowym, zmienia się też ich profil i coraz większy procent uczestników stanowią profesjonalni młodzi twórcy. Jak pisze na stronie wydarzenia jeden z tegorocznych uczestników, Filip Senakiewicz: „Te plenery mogą być co roku przełomowymi dla wielu utalentowanych ludzi i mieć realny wpływ na rodzimą kinematografię.”


AK
Film Spring Open
Ostatnia aktualizacja:  12.10.2016
Zobacz również
fot. Film Spring Open
Świetne otwarcie "Wołynia"
Wystawa edukacyjna „Cichociemni. Spotkania filmowe” w WFDiF
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll