PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Wcielenie pojęcia „niepokorność”. Każdy jego film to wstrząs dla widzów, a jednocześnie kinowe arcydzieło. Wojciech Smarzowski to reżyser obok którego nie sposób przejść obojętnie. Na 14. Festiwalu Filmowym Tofifest odbierze specjalnego Złotego Anioła za niepokorność twórczą.
O reżyserze „Wesela”, „Domu złego”, „Róży”, „Drogówki”, „Pod Mocnym Aniołem” i „Wołynia” (2016) można powiedzieć tylko „bardzo niepokorny twórca”! To także niewątpliwy geniusz polskiego kina. Dlatego też dyrektorka Tofifest Kafka Jaworska postanowiła właśnie jemu, przyznać najważniejszą festiwalową nagrodę – Złotego Anioła za niepokorność twórczą.

Smarzowski to człowiek, który nie lubi się chwalić. Nie zawsze łatwy rozmówca, nie mówi wylewnie o swoich inspiracjach, bo – jak mówił na Tofifest dwa lata temu – wypowiada się poprzez filmy.
Film fabularny traktuje jako zadanie na poziomie życia i śmierci: „Robić coś po to, żeby zrobić? Szkoda czasu. Zarabiam pieniądze gdzie indziej, a do każdego filmu podchodzę, jakby był ostatni" - mówił Tadeuszowi Sobolewskiemu z "Gazety Wyborczej".

Kino Smarzowskiego łamie konwencje, miesza style i porządki, obnaża człowieka w sposób daleki od humanizmu.  Jest też niepokojąco otwarte. Po seansie jego filmu nigdy nie ma łatwych odpowiedzi. Nic nie jest czarno – białe.

Zaczął od „Wesela”
Pierwszym jego sukcesem było „Wesele” (2004). Cztery nagrody w Gdyni, cztery polskie Orły, nagroda w Cottbus i Locarno. Kolejny film, „Dom zły” (2009) był sporym wstrząsem dla widzów i krytyki. Smarzowski obnażył bez ogródek brutalną prawdę o peerelowskiej Polsce, demaskuje zdemoralizowane służby, ułomności systemu, przedstawia tamtą rzeczywistość w całej jej ohydzie.

Kolejną lawinę nagród zapewniła mu "Róża" (2011). Opowieść o miłości dwojga ludzi „w nieludzkich czasach” – chwilę po zakończeniu II wojny światowej - zdobyła aż sześć Złotych Lwów festiwalu w Gdyni, zwyciężyła Warszawski Festiwal Filmowy i zdominowała Polskie Nagrody Filmowe - Orły, zdobywając siedem statuetek.

Uznana za „wytchnienie reżysera od ciężkich tematów” „Drogówka” (2012) była doskonałą wiwisekcją środowiska policjantów. Kolejny film, "Pod Mocnym Aniołem" (2014) według powieści Jerzego Pilcha przyniósł Srebrne Lwy plus nagrody dla Mikołaja Trzaski za muzykę oraz Pawła Laskowskiego za najlepszy montaż.

"Wołyń"
W tym roku do kin wszedł "Wołyń" opowiadający o rzezi wołyńskiej. Film wielki, genialny, najlepsze kino historyczne po 1989 roku. Obraz mówi o ludobójstwie, jakiego dokonali w latach 1943-44 nacjonaliści ukraińscy na Polakach mieszkających na Wołyniu i we Galicji Wschodniej. Film, który zapisze się złotymi literami na kartach polskiej kinematografii. Smarzowski jak zawsze, zdołał uciec od „wskazywania winnych palcami”. Stworzył obraz tragiczny, ale niejednoznaczny, zmuszający do myślenia.

Wojciech Smarzowski odbierze Złotego Anioła za niepokorność twórczą w sobotę, 15 października podczas gali otwarcia MFF Tofifest 2016 w CKK Jordanki w Toruniu. Dzień później, w niedzielę 16 października o g. 13.00 w ACKiS Od Nowa odbędzie się spotkanie z reżyserem. Wstęp na spotkanie jest wolny.

***
14. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest odbędzie się w Toruniu w dniach 15 ­ 23 października 2016. Osią wiodącą tegorocznej edycji będzie dyskusja o walce o godność człowieka w nawiązaniu do filmu Ridley’a Scotta „Thelma i Louise”, który w tym roku obchodzi 25-lecie premiery. Złote Anioły Tofifest odbiorą w Toruniu Allan Starski, Marek Kondrat i Andrzej Seweryn.

Festiwal otworzy koncert „Steve Nash & Film Orchestra” z gościnnym udziałem Tomasza Organka i Natalii Nykiel. Zakończy Koncert „Tribute to David Bowie”, gdzie piosenki Mistrza zaśpiewają Brodka, Skubas, Natalia Przybysz, Tomek Makowiecki i Tymon Tymański. Bilety na oba koncerty już dostępne na www.bilety24.pl  .

Więcej festiwalowych informacji: http://www.tofifest.pl/ , http://www.facebook.com/tofifest  
PZ
Tofifest
Ostatnia aktualizacja:  10.10.2016
Zobacz również
fot. Film It
WaMa Film Festival: Janusz Majewski przewodniczącym jury
Wajda, Szumowska, Pawlikowski z Nagrodami 50-lecia SFP
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2022
Scroll