PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Seweryn w ostatnich miesiącach zdobył już nagrodę dla najlepszego aktora na 69. MFF w Locarno i Złotego Lwa dla najlepszego aktora pierwszoplanowego na FF w Gdyni. Wielki Mistrz sztuki aktorskiej, mag sceny i ekranu, Andrzej Seweryn odbierze na Tofifest 2016 Złotego Anioła za całokształt twórczości.
O roli Zdzisława Beksińskiego, mówi się, że to aktorska kreacja dekady. Rola w „Ostatniej rodzinieJana P. Matuszyńskiego po raz kolejny udowadnia, że Seweryn to wielki aktor nie tylko polskiego, ale i europejskiego kina. - Gwiazdor Seweryn (...) zdołał uchwycić zewnętrzny geniusz Zdzisława, bez słów ukazując jednak także czający się wewnątrz mrok, który sam Beksiński starał się ukrywać wszędzie poza swoją sztuką — pisało „Variety”.

- Andrzej Seweryn nie zagrał Zdzisława. On przeistoczył się w swoją postać, jak zwykł to robić Robert De Niro w swoich największych kreacjach aktorskich w latach 70. Seweryn tworzy najwybitniejszą rolę w karierze. Jego aktorstwo jest totalne — pisał Łukasz Adamski (wPolityce, 5.09.2016).


Teatr…

Andrzej Seweryn jest aktorem teatralnym i filmowym. W 1968 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie i został zaangażowany do Teatru Ateneum. W 1980 roku wyjechał do Paryża. Był członkiem najważniejszej sceny awangardowej świata, zespołu teatralnego Petera Brooka. Jako trzeci w historii obcokrajowiec otrzymał angaż do Comédie Française, jednego z najbardziej prestiżowych teatrów na świecie. Na narodowej scenie Francji zadebiutował tytułową rolą w „Don Juanie” Molière’a.

W Polsce zadebiutował na scenie w Teatrze Ateneum epizodem w „Niemcach” Leona Kruczkowskiego w reżyserii Janusza Warmińskiego. Prawie pół wieku spędził na scenie, grając m.in. w „Głupim Jakubie” Rittnera, „Ślubach panieńskich” Fredry, „Mieszczaninie szlachcicem” Moliera, „Wiśniowym sadzie” Czechowa, „Hamlecie” Szekspira, „Intrydze i miłości” Schillera czy „Kupcu weneckim” Szekspira.


…i kino

Jedną z ważniejszych ról filmowych była kreacja Maksa Bauma w ekranizacji powieści Władysława Reymonta „Ziemia obiecana” Andrzeja Wajdy. U mistrza  zagrał jeszcze m.in. w "Bez znieczulenia", „Dantonie”, „Panu Tadeuszu” czy „Zemście”. O postaci Sędziego z „Pana Tadeusza” napisano, że z nieciekawego, Mickiewiczowskiego bohatera drugoplanowego Seweryn stworzył doskonały, porywający wieloznacznością portret Polaka.

W swoim dorobku ma także kreacje w takich filmach jak: „Na srebrnym globie” Andrzeja Żuławskiego, "Noce i dnie" Jerzego Antczaka, "Lista Schindlera" Stevena Spielberga, „Prymas — Trzy lata z tysiąca” Teresy Kotlarczyk czy „Różyczka” Jana Kidawy-Błońskiego. Jego największym sukcesem jak dotychczas był Srebrny Niedźwiedź dla najlepszego aktora na Berlinale w 1980 roku za rolę w „Dyrygencie” Andrzeja Wajdy.

W kinie francuskim najważniejszymi osiągnięciami Seweryna są role w „Amoku” Joel Farges (1992, główna nagroda aktorska na MFF w Kairze), w nagrodzonych Oscarem „Indochinach” Regisa Wargniera (1992) oraz rola Robespierre’a w „Rewolucji francuskiej” (1989).


Reżyserem być. I dyrektorem!

W 2006 roku debiutował jako reżyser filmowy. Zrealizował "Kto nigdy nie żył...", opowieść o charyzmatycznym księdzu Janie (w tej roli Michał Żebrowski), który dowiaduje się, że jest nosicielem wirusa HIV. Film realizowano w dużej części w mieście rodzinnym Tofifest — Toruniu.

Od kilku lat Andrzej Seweryn jest dyrektorem Teatru Polskiego w Warszawie. Aktor odznaczony został m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis” oraz francuską Legią Honorową.

AK
Tofifest
Ostatnia aktualizacja:  7.10.2016
Zobacz również
fot. Tofifest
Ruszają zdjęcia do filmu "Najpiękniejsze fajerwerki ever"
Wystartował festiwal Kamera Akcja
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll