PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Powiedział Arkadiusz Jakubik, odtwórca roli Wiesława Kalickiego w "Jestem mordercą", prezentowanym na 41. Festiwalu Filmowym w Gdyni najnowszym filmie Macieja Pieprzycy.
- Kto z Państwa nie mieszkał na Śląsku ten nie wie, ale na początku lat 70. XX wieku tam naprawdę panowała totalna psychoza. Moje babcie bały się same wracać po zmroku do domu. Obowiązkiem każdego mężczyzny, każdego męża czy ojca, było wychodzenie na przystanek autobusowy lub tramwajowy z prętem,czekanie na swoją kobietę i odprowadzanie ją do domu - wspominał Arkadiusz Jakubik, odtwórca roli Wiesława Kalickiego w filmie "Jestem mordercą". Grany przez niego bohater, naprawdę nazywał się Zdzisław Marchwicki, w procesie poszlakowym został oskarżony o zamordowanie czternastu kobiet, a następnie skazany za to na karę śmierci.

- Ja również wywodzę się ze Śląska, pamiętam lata 70. i tę psychozę strachu, która wówczas panowała - potwierdził Maciej Pieprzyca, reżyser i scenarzysta "Jestem mordercą". Kontrowersyjną sprawą Marchwickiego (przez media okrzykniętego wampirem ze Śląska) oraz jego braci, siostry oraz kuzyna zainteresował się już pod koniec lat 80., jeszcze jako student dziennikarstwa. W 1998 roku, już jako absolwent reżyserii na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, zrealizował o niej 50-minutowy film dokumentalny "Jestem mordercą...". - Już wówczas byłem przekonany, że to jest świetny materiał na fabułę - przyznaje Maciej Pieprzyca. Scenariusz do niej powstał kilkanaście lat później, a rola Marchwickiego vel Kalickiego była pisana specjalnie pod Arkadiusza Jakubika.  - Nie jest to jednak film o wampirze ze Śląska, ale historia największej mistyfikacji, jakiej dokonała Milicja Obywatelska, a szerzej cały ówczesny system. Jest ona opowiedziana poprzez postać, którą gra Mirek Haniszewski - podkreśla pochodzący ze Strzelec Opolskich aktor.

Maciej Pieprzyca, reżyser i scenarzysta filmu "Jestem mordercą". Fot. Borys Skrzyński/SFP.

- Z perspektywy aktorskiej "nadwiedzy" nie chcę bronić mojego bohatera. Natomiast przygotowując się do mojej roli chciałem odszukać w sobie melodię ojców, wujków i tamtych czasów oraz rytm tzw. kina moralnego niepokoju - zdradził Mirosław Haniszewski, który wcielił się w postać Janusza Jasińskiego. Jej pierwowzorem był Jerzy Gruba, który wsławił się nie tylko kierowaniem grupą operacyjną "Anna" (jej zadaniem było schwytanie słynnego wampira ze Śląska), ale także - już jako komendant wojewódzki MO w Katowicach - nadzorował m.in. pacyfikację kopalni "Wujek".

Arkadiusz Jakubik, Maciej Pieprzyca, Mirosław Haniszewski i Paweł Dyllus - twórcy filmu "Jestem mordercą". Fot. Borys Skrzyński/SFP.

W  obsadzie "Jestem mordercą" znaleźli się również m.in.: Agata Kulesza (jako żona Wiesława Kalickiego), Magdalena Popławska (Teresa Jasińska, żona Janusza), Piotr Adamczyk (major Stępski), Michał Żurawski (milicjant Marek) oraz Tomasz Włosok (jako Roman Mazur, początkujący milicjant-członek grupy operacyjnej "Anna"). Film wejdzie do kin już 4 listopada 2016 roku.     
Marcin Zawiśliński
SFP
Ostatnia aktualizacja:  22.09.2016
Zobacz również
fot. Borys Skrzyński/SFP
[wideo] To jest dziwne, bo ja nie lubię filmów o młodzieży, o dorastaniu
Kino potrafi jednoczyć. Martin Scorsese przedstawia polskie filmy
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll