PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Podkreśla Mariusz Gawryś, reżyser filmu "Sługi boże", który jest prezentowany w ramach Konkursu Głównego na 41. Festiwalu Filmowym w Gdyni.
Z wieży wrocławskiego katedry rzuca się młoda, niemiecka studentka. Śledztwo prowadzi doświadczony komisarz Warski. Ku jego niezadowoleniu do sprawy zostaje przydzielona także Ana Wittesch - niemiecka policjantka o polskich korzeniach. Wkrótce w ten sam sposób samobójstwo popełnia kolejna kobieta. Tak rozpoczyna się film, w którym przeszłość miesza się z teraźniejszością, biznes z wiarą w Boga, a we wszystko wmieszane są służby specjalne. - Tydzień po zawarciu słynnych Porozumień Gdańskich PRL-owski rząd podpisał umowę z NRD-owską Stasi. W ten sposób stworzono u nas tzw. Grupę Operacyjną "Warszawa". Była to siatka Polaków, którzy pracowali dla Stasi. I my się odnosimy do tego w naszym filmie. (...) Również te wątki kościelne związane z Komisją Majątkową miały swoje umocowanie w rzeczywistości - tłumaczył podczas konferencji prasowej na 41. Festiwalu Filmowym w Gdyni Mariusz Gawryś, reżyser i współscenarzysta filmu "Sługi boże".

Akcja filmu rozgrywa się współcześnie we Wrocławiu, stolicy Dolnego Śląska skąd pochodzi reżyser filmu. - Chciałem dać coś temu miastu od siebie - przyznaje Gawryś, który "Sługami bożymi" powraca do Gdyni po dziesięcioletniej przerwie. Jego poprzedni film "Sztuka masażu" przyniósł mu nagrodę za debiut reżyserski. Czy tym razem może liczyć na jakieś nagrody konkursowe? Na pewno nie jest bez szans.


Mariusz Gawryś, Julia Kijowska i Bartłomiej Topa, czyli twórcy "Sług bożych". Fot. Borys Skrzyński/SFP.

W obsadzie najnowszego obrazu Mariusza Gawrysia znalazły się gwiazdy polskiego kina. - Ni ucieknę od porównań, wzorców i archetypów twardych, zimnych bohaterów czy samotnych wilków, które gdzieś to poplątane życie noszą w sobie - przyznaje Bartłomiej Topa, odtwórca roli komisarza Warskiego w "Sługach bożych". - Moja bohaterka jest analityczką policyjną z tajemnicą z przeszłości oraz z traumą - zdradza Julia Kijowska, odtwórczyni roli Any Wittesch,      


Bartek Topa, odtwórca roli komisarza Warskiego.Fot. Borys Skrzyński/SFP.

W pozostałych rolach wystąpili m.in.: Małgorzata Foremniak, Andrzej Konopka, Henryk Talar, Adam Woronowicz oraz Krzysztof Stelmaszyk. Producentem i zarazem współscenarzystą filmu jest Maciej Strzembosz. Kinowa premiera "Sług bożych" odbyła się 16 września 2016 roku.
Marcin Zawiśliński
SFP
Ostatnia aktualizacja:  20.09.2016
Zobacz również
fot. Borys Skrzyński/SFP
Trwa cykl szkoleń "KIPA Sprawna produkcja"
[foto] Pokaz "Smoleńska" dla korpusu dyplomatycznego
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll