PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Mówi Piotr Stasik o Nowym Jorku, mieście, które stało się bohaterem jego nowego filmu. “21 x Nowy Jork” znalazł się pośród 15 najlepszych filmów dokumentalnych Europy, które rywalizują o nominację do Europejskiej Nagrody Filmowej.
Specjalny pokaz dla członków Stowarzyszenia Filmowców Polskich i Europejskiej Akademii Filmowej odbył się 14 września 2016 roku w warszawskim kinie Kultura. Przed seansem z widzami spotkał się reżyser Piotr Stasik i producentka Agnieszka Wasiak (Lava Films).

  Najnowszy film Piotra Stasika otwierał tegoroczną edycję Krakowskiego Festiwalu Filmowego i spotkał się z entuzjastyczną reakcją krytyków. “21 x Nowy Jork” znalazł się pośród 15 najlepszych filmów dokumentalnych Europy, które rywalizują o nominację do Europejskiej Nagrody Filmowej. - Od dwóch lat festiwal krakowski ma taki przywilej, że może rekomendować filmy do Europejskiej Nagrody Filmowej. Jesteśmy pewni, że to jest nasz kandydat – mówi Krzysztof Gierat, dyrektor artystyczny Krakowskiego Festiwalu Filmowego. KKF jest jednym z 10 festiwali europejskich posiadających ten przywilej.


Piotr Stasik, fot. Robert Jaworski/SFP.

W jednym z autorskich felietonów Tue Steen Müller, krytyk  i wielki autorytet w środowisku dokumentalistów, napisał specjalnie dla Gazety Festiwalowej: „Ten film to dla autora międzynarodowy przełom, który plasuje go w pierwszej lidze europejskich reżyserów dokumentalnych”. Tadeusz Sobolewski uznał film za rewelację festiwalu, argumentując: - Transowe kino Piotra Stasika ma w sobie dziwny spokój, niesie podobną przyjemność jaką daje kino Jarmuscha. Wydaje się że oglądamy dokument o jakiejś dawno zaginionej cywilizacji. I odczuwamy coś w rodzaju rozkoszy, że możemy przez chwilę w tamtym świecie pobyć.

“21 x Nowy Jork” to intymny portret miasta i jego mieszkańców. Bohaterów poznajemy w nowojorskim metrze i wychodzimy za nimi na powierzchnię, by dowiedzieć się więcej o ich życiu, pragnieniach, namiętnościach, nadziejach i marzeniach.


Fot. Robert Jaworski/SFP.

- Nowy Jork był dla mnie taką okazją do sprawdzenia czy to jest miejsce dla mnie do życia – komentuje Piotr Stasik. - Jak tam pojechałem z bohaterami mojego poprzedniego filmu „Dziennika z podróży” to się zakochałem w tym mieście. Pociągała mnie jego energia, więc postanowiłem sprawdzić, co się w nim takiego kryje. I ten film był takim eksperymentem, tzn. postanowiłem poddać się temu, co się wydarzy. Pomyślałem, że nakręcę film o ludziach, którzy są wolni, o mieście do którego wszyscy przyjeżdżają. Jak mówi jeden z bohaterów mojego filmu – wszyscy, którzy nie czują grawitacji, właśnie tam spadają. Spotykałem moich bohaterów w metrze, na powierzchni, poprzez już poznanych poznawałem kolejnych. W metrze jest czas, możesz sobie usiąść naprzeciwko kogoś i go poobserwować. Na ulicy tylko się mijasz. Poza tym w metrze spotykają się wszyscy. […] Przez to, że robię dokumenty już od lat, wiem jak wejść w mocną relację. Nie nazywam tego „wyciąganiem”, tylko właśnie relacją – opowiadają mi o ważnych rzeczach i czują się na tyle swobodnie, że dają mi to nagrać. Przez pół roku nagrałem około 50 bohaterów, czyli miałem na bohatera ok. 3 dni, a to jest bardzo mało. A oni musieli mi się w tym czasie otworzyć. Od takiej ilości bohaterów można też dostać fioła.


Bogdan Górski i Piotr Stasik, fot. Robert Jaworski/SFP.

Film Stasika opowiada w dużej mierze o samotności w wielkim mieście: – Po prostu cywilizacja jest taka. Mamy coraz łatwiejszą możliwość komunikowania się - czy przez to spędzamy ze sobą więcej czasu? Na razie wygląda, że nie.

Zdjęcia do filmu wykonał Piotr Stasik (który film wyreżyserował, napisał scenariusz i brał udział w montażu). Muzykę skomponował Karol Rakowski. Film wyprodukowało studio Lava Films (Agnieszka Wasiak i Mariusz Włodarski) wraz z Telewizją Polską.

Spotkanie zostało zorganizowane przez Krakowską Fundację Filmową oraz Stowarzyszenie Filmowców Polskich.


Albert Kiciński
SFP
Ostatnia aktualizacja:  15.09.2016
Zobacz również
fot. Robert Jaworski/SFP
Książka interaktywna "Tak się kręciło. Na planie 10 kultowych filmów PRL"
"Hollywood Reporter": Najnowszy film Wajdy to list miłosny
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll