PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
11 września 2016 roku wieczorem zakończyła się 6. edycja Festiwalu Filmowego Hommage à Kieślowski w Sokołowsku na Dolnym Śląsku.
Na Festiwal dedykowany twórczości Kieślowskiego przybyli ludzie filmu, artyści, współpracownicy i przyjaciele reżysera, a wśród nich Krzysztof Piesiewicz, Jacek Petrycki, Piotr Jaxa, Pascal Verdosci, Andreas Voigt, Ewa Wycichowska, Alain Martin, Beata Dzianowicz, Kamila Józefowicz, Krzysztof Kopczyński, Jacek Lusiński, Michał Sobociński, Vojtěch Frič i Tomáš Weinreb. Hasłem przewodnim Festiwalu była swoista rada, którą Kieślowski kierował do swoich studentów na całym świecie: „Patrz uważnie”.

- Jestem pod ogromnym wrażeniem tego wyjątkowego festiwalu tworzonego bardzo blisko idei tak ważnej dla Kieślowskiego: czystego, szczerego, a zarazem ważnego kina. – mówił podczas spotkania z publicznością Krzysztof Piesiewicz, przyjaciel i współtwórca wielu filmów Krzysztofa Kieślowskiego, który przyjechał do Sokołowska po raz pierwszy – Kiedy szedłem przez Sokołowsko, zobaczyłem na słupie kartkę z napisem: „Kimkolwiek jesteś dobrze Ci życzę”. Poczułem, że to jest nierealne i magiczne, bo Kieślowski powiedziałby to samo! Potem zobaczyłem dwóch chłopców na rowerach, jakbym oglądał zdjęcia Krzysztofa z dzieciństwa. Zrozumiałem, że Sokołowsko to jego miejsce.


Dorota Pacciarelli i Michał Sobociński, fot. Tomek Ogrodowczyk.

Na spotkaniu „Ukryte znaczenia Czerwonego” Krzysztof Piesiewicz opowiadał o pracy nad scenariuszem filmu i jego interpretacjach. Wziął również udział w debacie „Zawód adwokat, czyli sprzeczność zobowiązań – kino a rzeczywistość”, na której dyskutowano o wyborach, dylematach etycznych i moralnych adwokatów oraz sposobach ich przedstawiania w kinie. Debata, której gościem był także niemiecki adwokat Nicolas Becker, odbyła się po projekcji dokumentu Birgit SchulzAdwokaci – niemiecka opowieść”, pokazywanego w Polsce po raz pierwszy.

Festiwal otworzył nagrodzony Złotym Niedźwiedziem na Berlinale 2016 film dokumentalny włoskiego reżysera, producenta i operatora kamery Gianfranco Rosi pt. „Fuocoammare. Ogień na morzu”, pokazywany na Festiwalu w ramach bloku „Bez fikcji”. Gościem specjalnym projekcji był Jacopo Quadri, montażysta filmu, który do Sokołowska przyleciał prosto z festiwalu w Wenecji.

W sekcji „Hommage à Kieślowski”, będącej retrospektywą filmów reżysera, pokazane zostały: "Trzy kolory: Czerwony", "Bez końca", "Siedem kobiet w różnym wieku", a także dokument „Spotkanie z Krzysztofem Kieślowskim” autorstwa niemieckiego reżysera Andreasa Voigta.

Swoje filmy dokumentalne podczas Festiwalu zaprezentowali: Beata Dzianowicz („Latawce”), Kamila Józefowicz („Galumphing”) i Krzysztof Kopczyński ("Dybuk. Rzecz o wędrówce dusz").

„Re: Interpretacje” – blok kina fabularnego – zgromadził filmy fabularne nawiązujące w warstwie poszukiwań narracyjnych, estetycznych i tematycznych do kina Krzysztofa Kieślowskiego lub pozostające z nim w społecznym i kulturowym dyskursie. Gośćmi tej sekcji byli: reżyser Jacek Lusiński i operator Michał Sobociński ("Carte Blanche"), reżyserka Kinga Dębska ("Moje córki krowy"), reżyserzy Petr Kazda i Tomáš Weinreb („Ja, Olga Hepnarová”). Spotkania z artystami poprowadzili: Mikołaj Jazdon, Rafał Koschany, Łukasz Maciejewski, Dorota Paciarelli i Petr Vlček.


fot. Tomek Ogrodowczyk.

Drugiego dnia Festiwalu odbyło się otwarcie wystawy fotografii Piotra Jaxy „Kieślowski's Colors / Remembering Krzysztof”, która jest efektem współpracy fotografa z reżyserem przy „Trzech kolorach”. Na Festiwalu zaprezentowano również wystawę zdjęć z Archiwum Twórczości Krzysztofa Kieślowskiego, tworzonego w Sokołowsku przez Fundację Sztuki Współczesnej „In Situ”, organizatora Festiwalu.


fot. Tomek Ogrodowczyk.

Projekcje i panele dyskusyjne odbywały się w kinoteatrze „ZDROWIE”, kinie plenerowym „LABORATORIUM” i w sali multimedialnej mieszczącej się w wyremontowanej części zabytkowego sanatorium dr. Brehmera.


Dorota Paciarelli i Jacopo Quadri, fot. Tomek Ogrodowczyk.

Dorota Paciarelli, dyrektor artystyczna Festiwalu, tak podsumowuje tegoroczną edycję:
- Udało nam się w ciągu trzech dni wykreować atmosferę, w której pokazywane filmy były pretekstem do czegoś ważniejszego. Do dzielenia się doświadczeniami, pytaniami  i przemyśleniami. Do tworzenia więzi i wspólnoty, zadawania istotnych pytań o czas i miejsce, w którym żyjemy. To, co nas szczególnie cieszy to obecność  Krzysztofa Piesiewicza na naszym festiwalu. To, co podarował naszej widowni i nam samym, trudno mi ująć w słowa. Mamy wyjątkowe miejsce, wspaniały zespół, młody i otwarty na to, co dzieje się w rzeczywistości i myślę po tym maratonie organizacyjnym, który wspólnie przeszliśmy, że możemy się teraz cieszyć, że krąg naszych przyjaciół rośnie. W każdym miejscu świata, a w Sokołowsku szczególnie, można robić rzeczy niezwykłe.

Patronat honorowy nad Festiwalem objęła żona reżysera pani Maria Kieślowska.
PZ
Strefa101
Ostatnia aktualizacja:  14.09.2016
Zobacz również
fot. Tomek Ogrodowczyk
41. FFG: Filmoteka Szkolna w akcji
Olimpiada filmowa czeka na zgłoszenia
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll