PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Nagrodę główną na zakończonym 10 września 2016 roku 73. MFF w Wenecji zdobył Filipińczyk Lav Diaz za film „Ang Babayeng Humayo”. Wielką Nagrodę Jury Srebrnego Lwa otrzymał, powracający do kina kreator mody, Tom Ford za film „Zwierzęta nocy” z muzyką Abla Korzeniowskiego. Wśród laureatów znaleźli się także m.in.: aktorka Emma Stone i słynny rosyjski reżyser Andriej Konczałowski.
Laureat Złotego Lwa Lav Diaz, to urodzony w 1958 roku filipiński reżyser niezależny. Nagradzany na wielu międzynarodowych festiwalach filmowych. Tematyka filmów Diaza skupia się na problemach społecznych i politycznych. Jego filmy to często kilkugodzinne freski. Nagrodzony „Ang Babayeng Humayo” (”The Woman Who Left”) to również długa – bo prawie czterogodzinna opowieść o kobiecie, niesłusznie skazanej za morderstwo. Po 30 latach spędzonych w więzieniu wychodzi na wolność dzięki czyjemuś zeznaniu. Jedynymi celami jej życia staje się odnalezienie bliskich i zemsta, na kochanku, przez którego trafiła za kraty.

Scenariusz filmu nawiązuje do jednego z opowiadań Lwa Tołstoja "Pan Bóg nierychliwy, ale sprawiedliwy" z 1885 roku.


Lav Diaz z nagrodą główną Złotym Lwem 73. MFF w Wenecji. Fot. La Biennale di Venezia.

"Zwierzęta nocy" („Nocturnal Animals”) to drugi po „Samotnym mężczyźnie” film w dorobku projektanta mody Toma Forda. Na Festiwalu w Wenecji został bardzo dobrze przyjęty. "Zwierzęta nocy" są ekranizacją powieści "Tony i Susan" Austina Wrighta, która została wydana również w Polsce. Główną bohaterką jest Susan (Amy Adams). Przed kilkunastoma laty kobieta odeszła od pierwszego męża. Pewnego dnia nieoczekiwanie otrzymuje przesyłkę z rękopisem pierwszej książki jej byłego męża. W liście Edward prosi ją, żeby przeczytała powieść, gdyż zawsze była, jak twierdzi, jego najlepszym krytykiem. Susan rozpoczyna lekturę. Pochłania ją fikcyjne ustabilizowane życie bohatera - profesora matematyki Tony'ego (Jake Gyllenhaal). Życie rodziny Tony'ego komplikuje się w wyniku niespodziewanego napadu chuligańskiego. Susan czytając przypomina sobie własną przeszłość. Stopniowo orientuje się, jak bardzo książkowa fabuła inspirowana jest jej własnym życiem i skrzętnie skrywanymi sekretami. Świat realny splata się ze światem książkowej fikcji.


Tom Ford ze Srebrnym Lwem 73. MFF w Wenecji. Fot. La Biennale di Venezia.

Skomponowanie muzyki Tom Ford ponownie powierzył polskiemu kompozytorowi Ablowi Korzeniowskiemu, który za „Samotnego mężczyznę” otrzymał m.in. nominację do Złotego Globu. Polak wkrótce po sukcesie „Samotnego mężczyzny” stworzył ścieżkę dźwiękową „W.E.” w reż. Madonny, a ostatnio muzykę do kostiumowej superprodukcji telewizyjnej Showtime „Penny Dreadful” (w Polsce serial emituje HBO pt. „Dom grozy”). W 2015 roku Abel Korzeniowski stworzył oprawę muzyczną „Ziarna prawdy” w reż. Borysa Lankosza.


Amy Adams w "Zwierzętach nocy" ("Nocturnal Animals”) w reż. Toma Forda. Fot. Focus Features. 

Nagrody aktorskie otrzymali w Wenecji: Emma Stone, za rolę w „La La Land” w reżyserii Damiena Chazelle'a oraz Oscar Martines za rolę w argentyńskim „El Ciudadano Ilustre” („Honorowy Obywatel”), reżyseria Mariano Cohn i Gastón Duprat.


Emma Stone i Ryan Gosling w "La La Land" w reż. Damiena Chazelle'a. Fot. Black Label Media.

Za najlepszą reżyserię jury postanowiło przyznać nagrody ex aequo: Andriejowi Konczałowskiemu za rosyjska-niemiecko-francuską koprodukcję „Raj” oraz meksykańskiemu reżyserowi Amato Escalante  za film „La region salvaje”.

Nagroda za najlepszy scenariusz powędrowała do Noah Oppenheimera za film „Jackie” w reżyserii Pablo Larraina. Film opowiada o wydarzeniach z życia Jackie Kennedy, które nastąpiły tuż po zabójstwie jej męża, prezydenta USA Johna F. Kennedy'ego w 1963 roku. W roli tytułowej wystąpiła Natalie Portman.


Natalie Portman w filmie "Jackie" w reż. Pablo Larraina. Fot. Bliss Media.

Nagrody za całokształt twórczości otrzymali w tym roku na Gali rozpoczynającej festiwal Jerzy Skolimowski i Jean-Paul Belmondo.

Lista nagrodzonych wygląda następująco:
•    Złoty Lew – „Ang Babayeng Humayo” („The Women Who Left”) – reż. Lav Diaz (Filipiny);
•    Srebrny Lew. Wielka Nagroda Jury – "Zwierzęta nocy" („Nocturnal Animals”) – reż. Tom Ford (USA);
•    Najlepsza reżyseria: „Paradise” („Raj”) – reż. Andriej Konczałowski (Rosja, Niemcy, Francja) ex aequo „La region salvaje” – reż. Amat Escalante (Meksyk, USA);
•    Najlepszy scenariusz: Noah Oppenheim – „Jackie” reż. Pablo Larrain (USA, Chile);
•    Puchar Volpiego dla najlepszej aktorki: Emma Stone – „La La Land” reż. Damien Chazelle (USA);
•    Puchar Volpiego dla najlepszego aktora: Oscar Martines – „El Ciudadano Ilustre” („Honorowy Obywatel”), reż. Mariano Cohn, Gastón Duprat (Argentyna);
•    Nagroda im Marcello Mastroianniego za debiut aktorski – Paula Beer w filmie „Frantz” – reż. Francois Ozon (Francja, Niemcy);
•    Nagroda Specjalna Jury – „Bad Batch”, reż. Ana Lily Amirpour (USA);
•    Nagroda Krytyki FIPRESCI: „Une Vie” reż. Stephane Brize (Francja);
•    Złota Mysz (nagroda krytyki online): „Jackie” – reż. Pablo Larrain; „Austerlitz” – reż. Siergiej Łoźnica.
Tomasz Sztuka
MFF Wenecja
Ostatnia aktualizacja:  12.09.2016
Zobacz również
fot. La Biennale di Venezia.
41. FFG: Kultura filmowa jako narzędzie budowania wizerunku Polski na świecie
"Smoleńsk" najchętniej oglądanym filmem weekendu
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll