PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  8.09.2016
6 września odbyło się spotkanie towarzyszące premierze książki "Dziewczyna Misia" Krystyny Podleskiej i Klaudii Iwanickiej. Autorki spotkały się z gośćmi i dziennikarzami w Klubie Księgarza w Warszawie.
Kto nie zna kultowego filmu "Miś"? Kto nie kojarzy odtwórczyni brawurowej roli dziewczyny prezesa Ochódzkiego? Kto nie pamięta jej charakterystycznego akcentu, urody i dowcipu? Dziś Krystyna Podleska wraca do swoich wielbicieli w książce, dzięki której Czytelnicy będą mieli okazję poznać bliżej jej losy prywatne i zawodowe. Książka „Dziewczyna Misia” Klaudii Iwanickiej i Krystyny Podleskiej ukazała się 6 lipca nakładem Edipresse Książki.


Krystyna Podleska i Jerzy Gruza, fot. Maciej Goliszewski / Epoka dla Edipresse Książki
„Eli? Hej, to ja. Dzwonię do Ciebie, bo niestety nie mogę z Tobą rozmawiać” – to tylko jedna z wielu wspaniałych filmowych kwestii Krystyny Podleskiej z kultowego filmu "Miś". W obrazie Stanisława Barei znalazła się dzięki szczęśliwemu zbiegowi wydarzeń. Kręcono już sceny londyńskie, a prezes Ochódzki wciąż nie miał dziewczyny. Wtedy przypomniano sobie o aktorce z polskimi korzeniami mieszkającej w Londynie. Wybór okazał się strzałem w dziesiątkę, co później potwierdziło uznanie zarówno widzów, jak i recenzentów. Krystyna Podleska, urodzona w Wielkiej Brytanii córka uczestnika kampanii wrześniowej, wraca do Polski, odnaleziona przez dziennikarkę i pisarkę Klaudię Iwanicką.

Ewa Dałkowska, fot. Maciej Goliszewski / Epoka dla Edipresse Książki

Dziewczyna filmowego „Misia” w rozmowie z Iwanicką tak wspomina pracę przy filmie:
- Klaudia Iwanicka: Aleksandra wygląda na troszkę̨ dziecinną, lekko zwariowaną.
- Krystyna Podleska: Zawsze mówię̨, że po prostu szukali idiotki – lepiej wziąć autentyczną, niż żeby jakaś aktorka ją  grała.
- K. I.: Ale za to uroczą idiotkę...
- K. P.: Ludzie często mi mówią̨, że mam wdzięk. W każdym razie wiele takich recenzji dostawałam. Często się nad tym zastanawiałam, co to właściwie jest? Niektórzy aktorzy po prostu to mają, a z drugiej strony myślę, czy to nie jest wdzięczenie się do publiczności. (…)
- K. I.: A jak było na planie?
- K. P.: Staszek nawet na początku zdjęć cały czas był bardzo poważny. Pamiętam, że go strasznie uwodziłam, a on był potwornie serio. W ogóle nie był zgrywusem i bardzo mi pomagał przy tej roli. Ludzie często mnie pytają, jak to wszystko wyglądało. Nie było żadnych fajerwerków, mieliśmy ogromną pracę do odwalenia, to przecież były komunistyczne czasy i trudno było wszystko zdobyć.
 (…)

Cezary Harasimowicz i Radosław Piwowarski, fot. Maciej Goliszewski / Epoka dla Edipresse Książki

- K. I.: A czy ktokolwiek z was spodziewał się, że ten film odniesie taki wielki sukces? Że stanie się filmem kultowym?
- K. P.: Ja na pewno nie. Może oni mieli nadzieję, ale nie aż taką. Po premierze, na którą nawet nie byłam zaproszona, a która się odbyła jakoś pokątnie, film został zaraz zdjęty.
K. I.: Bo to było tuż przed stanem wojennym.
K. P. - Tak. Kręciliśmy go w 1981 roku. I przez lata nie był puszczany. Odżył dopiero w latach 90. Na własne oczy widziałam, jak zaczął się stawać filmem kultowym. Mnie się aż wierzyć nie chciało. Ludzie zaczęli mnie rozpoznawać na ulicy. Wszędzie gdzie byłam – byłam Krysią, dziewczyną z Misia.

Przeprowadzony przez Klaudię Iwanicką wywiad-rzeka chwilami sprawia wrażenie, że jest to rozmowa z prawdziwą tytułową „Dziewczyną Misia”. Najlepsze cechy tej postaci ujawniają się bowiem jako faktyczne cechy jej odtwórczyni, Krystyny Podleskiej. Dzięki temu Czytelnicy mają ponownie okazję do obcowania z dynamiczną, wolną i zwariowaną kobietą, która kokietuje i robi to z urokiem filmowej gwiazdy. Swoją filmową dziewczynę w charakterystyczny dla siebie sposób wspomina Stanisław Tym:

- Krystyna Podleska jest w moim życiu jedyną kobietą, która w łóżku wyciągała ze mnie tajne informacje o metodach ekstradycji. Byłem szalenie tym skrepowany, bo świadkami byli wszyscy Polacy,  a przynajmniej ci, którzy chcieli to oglądać!

Książka „Dziewczyna Misia” to propozycja nie tylko dla miłośników kultowego filmu. Jest to też okazja do wczytania się w prywatne losy znakomitej londyńskiej aktorki o polskim pochodzeniu. Lektura dostarcza wielu informacji o rodzinie Krystyny Podleskiej oraz jej doświadczeniach artystycznych w balecie, teatrze i filmie. Jej opowieści dotykają mapy całej Europy. Korzenie aktorki sięgają od Uralu, przez Polskę i Niemcy, aż do Anglii. Jest też w jej rodzinie wiele wątków historycznych i patriotycznych zawiłości. Rodzinne wyższe sfery reprezentuje najbliższa sercu Krystyny Podleskiej ciotka Maud, żonę kuzyna Księcia Bedforda. Okazuje się też, że zamiłowanie pięknej aktorki do sztuki zapisane jest w jej DNA – jej dziadek, Mieczysław Lubelski, był bowiem rzeźbiarzem. Czytelnicy dowiedzą się również, jak Krystyna Podleska wspomina swoje dzieciństwo, czy radziła sobie w szkole, kogo kochała, jaką wyznaje życiową filozofię, czy woli film od teatru oraz jaką rolę w jej życiu odgrywają zwierzęta. Każdy z jedenastu rozdziałów stanowi oddzielną historię, dzięki czemu lekturę można rozpocząć w dowolnym miejscu. Książkę uzupełniają dotąd niepublikowane zdjęcia z prywatnego archiwum Krystyny Podleskiej.
PZ
Swoboda PR
Ostatnia aktualizacja:  8.09.2016
Zobacz również
fot. Maciej Goliszewski / Epoka dla Edipresse Książki
41. FFG: Oficjalny spot
Wygraj wyjazd na rozdanie Europejskich Nagród Filmowych
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll