PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
W roku 20. rocznicy śmierci Krzysztofa Kieślowskiego Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA) zaprasza na szereg wydarzeń związanych z twórczością tego reżysera.
Premierowe projekcje filmowe na 41. Festiwalu Filmowym w Gdyni, dwutygodniowy maraton ponad 20 filmów Krzysztofa Kieślowskiego w serwisie Ninateka (ninateka.pl), wystawa zdjęć z Archiwum Twórczości reżysera, warszawska odsłona Festiwalu Hommage à Kieślowski w Sokołowsku oraz pokazy filmów wybranych przez Martina Scorsese, to propozycje Narodowego Instytutu Audiowizualnego na uczczenie Roku Kieślowskiego. 

Rok Kieślowskiego na 41. Festiwalu Filmowym w Gdyni (19-24 września)

Do sekcji Pokazów Specjalnych, którego partnerem jest NInA, dołączą dwa filmy dokumentalne poświęcone Krzysztofowi Kieślowskiemu: „Siedem dni  w tygodniu” w jego reżyserii (1988) oraz „Begegnung mit Kieslowski" (1995). Te dwa mało znane w Polsce tytuły, zaproponowane przez Tadeusza Sobolewskiego, zostały wyszukane, zdigitalizowane i z niemałym trudem sprowadzone na festiwal przez Narodowy Instytut Audiowizualny. Oba filmy po digitalizacji będą miały swoje polskie premiery.

„Begegnung mit Krzysztof  Kieslowski” to 45-minutowy dokument, w którym Andreas Voigt i Lothar Kompatzki rozmawiają z reżyserem m.in. o powodach, dla których twórca „Dekalogu” realizował filmy o odpowiedzialności dokumentalisty i kamerze jako „bardzo niebezpiecznym narzędziu”. Jest to jedna z ostatnich zarejestrowanych rozmów z Krzysztofem Kieślowskim. Natomiast "Siedem dni w tygodniu" to ostatni dokumentalny film Kieślowskiego. Reżyser, niemal    zupełnie pozbawiając film słów, kamerą prowadzoną przez Jacka Petryckiego, pokazał żyjącą w latach  80. w Warszawie zwyczajną polską rodzinę. Śledzimy codzienne czynności kilkorga osób ujęte w tygodniowym rytmie. Autorem muzyki jest Zbigniew Preisner.

Maraton filmów Kieślowskiego w Ninatece (9-23 września)

Niezwykłą atrakcją dla internautów, niezależnie od miejsca zamieszkania, będzie możliwość skorzystania z przygotowanego specjalnie z okazji Roku Kieślowskiego maratonu filmów reżysera online. Przez dwa tygodnie w serwisie Ninateka (www.ninateka.pl) będzie można zupełnie legalnie i nieodpłatnie oglądać wybór dokumentów i wszystkie fabuły kinowe Kieślowskiego.  

Od 9 do 16 września NInA udostępni online szeroki i reprezentatywny wybór dokumentów, od zrealizowanego jeszcze w łódzkiej Filmówce „Urzędu”, wyjątkowo celnej satyry na mechanizmy biurokracji, po „Gadające głowy” – wnikliwy portret pokolenia „Solidarności”. W kolejnym tygodniu,  od 16 do 23 września, odwiedzający Ninatekę będą mogli obejrzeć 10 fabuł - wszystkie kinowe dzieła Kieślowskiego, od „Blizny” ze znakomitą rolą Franciszka Pieczki jako uwikłanego w moralne dylematy dyrektora fabryki, po znane na całym świecie „Trzy kolory”.

Dokumenty: „Z miasta Łodzi” (1969), „Byłem żołnierzem” (1970), „Fabryka” (1970), „Refren” (1972), „Murarz” (1973), „Życiorys” (1975), „Szpital” (1976), „Z punktu widzenia nocnego portiera” (1977), „Siedem kobiet w różnym wieku” (1978), „Dworzec”, (1980), „Gadające głowy”, (1980).

Filmy fabularne:  „Blizna” (1976), „Amator” (1979), "Przypadek" (1981), „Bez końca” (1984), „Krótki film o zabijaniu” (1987), „Krótki film o miłości” (1988), „Podwójne życie Weroniki” (1991), „Trzy kolory. Niebieski” (1993), „Trzy kolory. Biały” (1993), „Trzy kolory. Czerwony” (1994). Więcej na: www.ninateka.pl

Martin Scorsese Presents: Masterpieces of Polish Cinema -"Przypadek" i „Krótki film o zabijaniu”
(7 i 14 września)

We wrześniu do repertuaru kina NInA powrócą pokazy największych dzieł polskiej kinematografii wyselekcjonowanych przez Martina Scorsese. Nowy sezon cyklu rozpoczną projekcje dwóch filmów Krzysztofa Kieślowskiego po rekonstrukcji cyfrowej. Będzie to "Przypadek", którego pokaz (7 września) poprzedzi spotkanie z Marzeną Trybałą, odtwórczynią jednej z głównych ról w tym filmie oraz „Krótki film o zabijaniu” (14 września), przed którym publiczność będzie mogła spotkać się z autorem zdjęć Sławomirem Idziakiem. Rozmowy z gośćmi poprowadzi Ryszard Jaźwiński, dziennikarz radiowej Trójki. Wstęp wolny. Więcej o cyklu na: http://www.nina.gov.pl/projekty/martin-scorsese-presents/
MZ
NInA/ SFP
Ostatnia aktualizacja:  6.09.2016
Zobacz również
fot. Mat. prasowe/IP Rzym
"Powidoki" na festiwalu w Busan
Wieczór z Andrzejem Sewerynem
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll