PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Tegoroczna 32. edycja festiwalu odbędzie się w dniach 7-16 października 2016 roku. Jacy polscy twórcy zaprezentują tam swoje dzieła?
W programie 32. Warszawskiego Festiwalu Filmowego jak co roku znalazły się filmy polskie oraz filmy powstałe przy udziale polskich filmowców.
 
Konkurs Międzynarodowy

- "Wspomnienie lata", reż. Adam Guziński (Polska 2016), 90 min. Premiera światowa. Lata 70. w prowincjonalnym miasteczku. Nastoletni Piotrek spędza wakacje z matką. Okazuje się, że jest to najważniejsze lato w życiu chłopca.

- "Słońce, to słońce mnie oślepiło", reż. Anna Sasnal, Wilhelm Sasnal (Polska, Szwajcaria 2016), 74 min. Premiera polska. Co tak naprawdę oznacza spotkanie z Obcym - tak w wymiarze jednostkowym, jak również w społecznym, szczególnie w czasach narastającego nacjonalizmu i ksenofobii w krajach takich jak Polska?

- "Światło i cień", reż. Yeşim Ustaoğlu (Turcja, Niemcy, Polska, Francja 2016), 106 min. Premiera europejska. Zmysłowy portret dwóch kobiet pozbawionych prawa do odkrywania siebie, do kochania i bycia kochanymi w relacji, którą wybiorą. A wszystko to w kraju rozdartym między nowoczesnością i tradycją. Autorem muzyki jest Antoni Komasa-Łazarkiewicz, a za montaż odpowiadała Agnieszka Glińska. Polski koproducent: Aeroplan Film.



Konkurs 1-2

- "Plac zabaw", reż. Bartosz M. Kowalski (Polska 2016), 82 min. Dwóch zwykłych chłopaków nudzi się w letnie popołudnie, szukają rozrywki... i niestety ją znajdują.  Inspirowany prawdziwymi wydarzeniami dramat koncentruje się na psychopatologii młodzieży.

- "Park", reż. Sofia Exarchou (Grecja, Polska 2016), 100 min. Premiera polska. Biedne greckie rodziny zamieszkują zrujnowaną wioskę olimpijską w Atenach.  Portret młodego pokolenia, które zostało zdradzone i pozbawione przyszłości. Autorem zdjęć jest Monika Lenczewska, zaś polskim koproducentem firma Madants.

- "Święty", reż. Andrius Blaževičius (Litwa, Polska 2016), 93 min. Premiera światowa. Rok 2008 w prowincjonalnym litewskim mieście. Vytas szuka pracy, szuka romansu i na koniec Jezusa. Ponoć ktoś widział go na mieście. Polskim koproducentem jest No Sugar Films.
 
Konkurs Filmów Dokumentalnych

- "Komunia", reż. Anna Zamęcka (Polska 2016), 80 min. Premiera polska. 14-letnia Ola nie tylko opiekuje się ojcem i autystycznym bratem, ale przede wszystkim stara się złożyć rodzinę w całość. Przyspieszona lekcja dojrzewania, która uczy, że żadne porażki nie są ostateczne. Szczególnie tam, gdzie idzie o miłość. Film nagrodzony na tegorocznym festiwalu w Locarno (Critics Week).


Zbigniew Zamachowski, Piotr Głowacki i Jim Carrey w "True Crimes". Fot. Opus Film.

Pokazy Specjalne

- "True Crimes", reż. Alexandros Avranas (Stany Zjednoczone, Polska 2016), 100 min. Premiera światowa. Thriller psychologiczny zainspirowany artykułem Davida Granna zamieszczonym w 2008 roku w New Yorkerze opowiadającym o zabójstwie biznesmena, którego szczegóły pokrywały się z opisami z pewnej książki. Występują m.in. Jim Carrey, Charlotte Gainsbourg, Agata Kulesza, Robert Więckiewicz, Piotr Głowacki, Anna Polony, Zbigniew Zamachowski. Opus Film jest polskim koproducentem.

- "Opowieści z Meksyku", reż. Carlos Carrera, Daniel Gimenez Cacho, Carlos Bolado, Ernesto Contreras, Alfonso Pineda Uolla, Alejandro Valle, Ivan Avila Duenas, Natalia Beristain (Meksyk, Polska 2016), 120 min. Premiera światowa. Osiem różnych historii - rozgrywających się w tym samym pokoju, na przestrzeni 100 lat - będących metaforą historii Meksyku. Autorem muzyki jest Jan A.P. Kaczmarek, a autorem zdjęć Bogumił Godfrejów. Koproducentem ze strony polskiej jest No Sugar Films.

Konkurs Filmów Krótkometrażowych

- "Pierwszy Polak na Marsie", reż. Agnieszka Elbanowska (Polska 2016), 39 min. Premiera światowa. W galaktyce Drogi Mlecznej, na trzeciej od Słońca planecie Układu Słonecznego, Kazimierz, lat 68, montuje urządzenie do łączności z kosmosem.

- "Bed Side Story", reż. Michał Łubiński (Polska 2016), 5 min. Premiera światowa. Opowieść o nieoczekiwanej nocnej wizycie oraz o nastolatku, który musi się zmierzyć z tym, co dotychczas uważał za bajkę.

- "Baraż", reż. Tomasz Gąssowski (Polska 2016), 30 min. Premiera światowa. 38-letni Zyga próbuje wyjaśniać Witkowi, na czym polegają rządzące światem zasady. Sam nie zawsze się do nich stosuje, co nie uchodzi uwadze bystrego synka.
MZ
WFF
Ostatnia aktualizacja:  5.09.2016
Zobacz również
fot. Mat. prasowe
[wideo] Jest już najnowszy zwiastun "Ostatniej Rodziny"
Znamy plakat "Królewicza Olch"
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll