PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Najnowszy film w reżyserii Toma Forda „Nocturnal Animals” („Zwierzęta nocne”) będzie mieć swoją premierę na rozpoczynającym się 31 sierpnia 2016 roku 73. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji. Muzykę do filmu stworzył Polak Abel Korzeniowski. W rolach głównych występują Amy Adams i Jake Gyllenhaal.
„Zwierzęta nocne” to drugi po sławnym „Samotnym mężczyźnie” z 2009 roku film w dorobku, jednego z najbardziej znanych projektantów mody na świcie, Toma Forda. Skomponowanie muzyki reżyser ponownie powierzył polskiemu kompozytorowi Ablowi Korzeniowskiemu, który za „Samotnego mężczyznę” otrzymał m.in. nominację do Złotego Globu. Dzięki współpracy Korzeniowskiego z Fordem, polskiemu kompozytorowi udało się dołączyć do światowej czołówki twórców muzyki filmowej. Polak wkrótce po sukcesie „Samotnego mężczyzny” stworzył ścieżkę dźwiękową „W.E.” w reż. Madonny, a ostatnio muzykę do kostiumowej superprodukcji telewizyjnej Showtime „Penny Dreadful” (w Polsce serial emituje HBO pt. „Dom grozy”). W 2015 roku Abel Korzeniowski stworzył oprawę muzyczną „Ziarna prawdy” w reż. Borysa Lankosza.


Amy Adams w "Nocturnal Animals”. Fot. Focus Features.

„Nocturnal Animals” jest ekranizacją powieści "Tony i Susan" Austina Wrighta z 1993 roku (wydanej również w Polsce). Scenariusz napisał Tom Ford, który jest także współproducentem thrillera. Główną bohaterką jest Susan Morrow (w tej roli Amy Adams). Przed kilkunastoma laty kobieta odeszła od pierwszego męża, Edwarda. Pewnego dnia nieoczekiwanie otrzymuje przesyłkę z rękopisem pierwszej książki jej byłego męża. W liście Edward prosi ją, żeby przeczytała powieść, gdyż zawsze była, jak twierdzi, jego najlepszym krytykiem. Susan rozpoczyna lekturę. Pochłania ją fikcyjne ustabilizowane życie bohatera - profesora matematyki Tony'ego Hastingsa (Jake Gyllenhaal). Życie rodziny Tony'ego komplikuje się w wyniku niespodziewanego i katastrofalnego w skutkach napadu chuligańskiego. Susan czytając przypomina sobie własną przeszłość. Stopniowo orientuje się, jak bardzo książkowa fabuła inspirowana jest jej własnym życiem i skrzętnie skrywanymi sekretami. Pojawia się pytanie: czym tak naprawdę jest powieść byłego męża - przebaczeniem, a może jednak zemstą. Kobieta musi stawić czoła ciemności, która ją wypełnia, nazwać lęki, które podkopują jej przyszłość i zmienią nowe życie u boku drugiego męża Walkera (Armie Hammer) i ich dzieci. Świat realny splata się ze światem książkowej fikcji.


Jake Gyllenhaal w "Nocturnal Animals”. Fot. Focus Features.

Według prestiżowego magazynu „Variety” film Forda jest jednym z najbardziej oczekiwanych tytułów sezonu, ma też bardzo duże szanse na statuetki na przyszłorocznym rozdaniu Oscarów. Pismo zapowiada, że „Nocturnal Animals” mogą być porównywane do filmów Davida Lyncha a nawet Alfreda Hitchcocka.

Premiera filmu na Festiwalu w Wenecji odbędzie się 2 września. „Nocne zwierzęta” trafią do kin w Stanach Zjednoczonych w grudniu. Produkcją i dystrybucją zajęły się studia Focus Features i Universal Pictures.


Jake Gyllenhaal w "Nocturnal Animals”. Fot. Focus Features.

Tomasz Sztuka
Informacja własna
Ostatnia aktualizacja:  31.08.2016
Zobacz również
fot. fb: Korzeniowski, Ford; mat. pras.
Jerzy Skolimowski otrzymał Złotego Lwa w Wenecji
"Jak zostać kotem" wciąż na czele
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2022
Scroll