PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Jeden z najwybitniejszych i najbardziej cenionych na świecie polskich reżyserów Andrzej Żuławski zmarł 17 lutego 2016 roku. 41. Festiwal Filmowy w Gdyni uczci pamięć twórcy „Na srebrnym globie” retrospektywą jego filmów i wydarzeniami przypominającym jego kunszt reżyserski.
Ostatni film reżysera – głośny "Kosmos" – będzie można obejrzeć w ramach sekcji „Polonica” 20 września o 14.30 w Multikinie. Andrzejowi Żuławskiemu poświęcona jest także w większości sekcja „Czysta klasyka – In memoriam”, której projekcje będą odbywać się w Gdyńskim Centrum Filmowym. W ramach „Czystej klasyki”, której partnerem jest Cyfrowe Repozytorium Filmowe, obejrzymy cztery zrekonstruowane cyfrowo filmy mistrza: „Trzecią część nocy” (20 września), „Diabła” (20 września), "Na srebrnym globie" (21 września) oraz francusko-niemieckie "Opętanie" (21 września).

  21 września o 15.00 w Multikinie odbędzie się warsztat „Wizjoner i kaskader”, który poprowadzi Andrzej J. Jaroszewicz, słynny operator, który przez wiele lat współpracował z Andrzejem Żuławskim. Ich szczególna relacja twórcza zaczęła się na planie filmu "Diabeł", przy którym Andrzej J. Jaroszewicz był operatorem kamery. Jako samodzielny autor zdjęć Jaroszewicz pracował przy filmach "Na srebrnym globie", "Borys Godunow", "Błękitna nuta" i "Szamanka". Współpraca ta przyniosła obu twórcom Złotą Żabę dla duetu reżysersko-operatorskiego podczas Festiwalu Camerimage. W trakcie spotkania Andrzej J. Jaroszewicz opowie o swojej współpracy z Andrzejem Żuławskim, a także przybliży widzom, jak z perspektywy operatora filmowego wyglądało tworzenie świata wizualnych metafor, obecnego w wielu filmach Żuławskiego. Opowieść o tym, jak Andrzej J. Jaroszewicz i Andrzej Żuławski budowali stronę wizualną w swoich dziełach w dużej mierze dotyczyć będzie filmu "Na srebrnym globie" - jednego z najbardziej nowatorskich filmów w historii polskiego kina. Współorganizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Autorów Zdjęć Filmowych PSC i Magazyn FilmPRO.

Ponadto w Gdyńskim Centrum Filmowym będzie można obejrzeć wystawę werków (czyli zdjęć z planu) pochodzących z prywatnego archiwum Andrzeja J. Jaroszewicza. Fotografie i negatywy, których oryginały są nieraz zniszczone, zostały poddane cyfrowej rekonstrukcji i opracowane na nowo. Większość zdjęć na planie filmowym, rekonstrukcję i opracowanie zdjęć wykonał Andrzej J. Jaroszewicz (filmy – „Najważniejsze to kochać”, "Opętanie", "Na srebrnym globie", "Borys Godunow", "Kobieta publiczna"). Natomiast Stefan Kurzyp jest autorem fotosów i części werków do filmu "Na srebrnym globie".

- Pokazy odnowionych cyfrowo filmów Andrzeja Żuławskiego to wielkie wydarzenie, bo w licznych rozmowach z polskimi widzami często orientowałem się, że te filmy są wielu Polakom wciąż po prostu nieznane – dodaje Michał Oleszczyk, Dyrektor Artystyczny Festiwalu. - Rzadkie emisje telewizyjne, ograniczona dostępność wydań DVD, spowodowały, że twórca o światowej renomie nie jest dostatecznie znany w kraju swego pochodzenia. Kilka lat temu napisałem notatki programowe o wszystkich filmach Żuławskiego dla Brooklyn Academy of Music w Nowym Jorku i wówczas przekonałem się, jak wielką estymą cieszy się Żuławski wśród kinomanów z całego świata. Nasz przegląd jest po prostu hołdem dla artysty – jednego z największych, jakie miało polskie kino w całej swej historii.

41. Festiwal Filmowy w Gdyni odbędzie się w dniach 19-24 września 2016 roku.AK
Festiwal Filmowy w Gdyni
Ostatnia aktualizacja:  26.08.2016
Zobacz również
fot. FFG
Ale Meksyk! w Kinie Iluzjon
Najsłynniejsze romanse polskiego kina
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2022
Scroll