PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
9. Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych "Okiem Młodych" odbędzie się w Świdnicy w dniach 12-18 września 2016 roku. W programie imprezy - poza zmaganiami konkursowymi - znalazła się także selekcja najciekawszych produkcji dokumentalnych z Polski i świata.
Atrakcją dla wszystkich miłośników polskiego dokumentu będzie niewątpliwie projekcja "Nawet nie wiesz, jak bardzo Cię kocham" Pawła Łozińskiego, autora takich filmów jak "Inwentaryzacja" czy "Ojciec i syn". Widz przez blisko półtorej godziny obserwuje trzy gadające głowy, które mierzą się z niewygodnymi emocjami. Efekt przechodzi najśmielsze oczekiwania – reżyser serwuje grupową terapię publiczności, mówi dużo o współczesnej rodzinie, a pewna sztuczka filmowa, jaką zastosował podnosi ten dokument do rangi arcydzieła gatunku.Kolejną propozycją jest "Mnich z morza" w reżyserii Rafała Skalskiego, którego międzynarodowa premiera odbyła się na zakończonym niedawno festiwalu filmowym w Locarno. Film opowiada o Ballu, trzydziestoletnim Taju, który korzysta z uciech nocnego Bangkoku, jednak prastara tradycja, która mówi, że każdy prawdziwy mężczyzna powinien choć przez chwilę znaleźć się w klasztorze i stać buddyjskim mnichem. Ball bierze więc urlop w pracy, by pochylić się nad swym duchem.


"Mnich z morza". Fot. mat. prasowe.

Wśród polskich filmów w programie "Okiem Młodych" znalazł się też "Koniec świata" Moniki Pawluczuk z 2015 roku - studium ludzkiej samotności transmitowanej nocami na falach Radia Łódź.

Jednym z najbardziej ekscytujących tytułów międzynarodowej selekcji jest niewątpliwie "Lo i stało się. Zaduma nad światem w sieci", najnowszy dokument niemieckiego mistrza Wernera Herzoga. Podobno pierwsza wiadomość wysłana dzięki pierwotnej wersji internetu w 1969 roku brzmiała „lo”. Zaczynając od tego niepozornego wydarzenia, Herzog zabiera nas w wielką, filmową wyprawę po świecie, gdzie galopujący rozwój technologii zaczyna coraz mocniej wyznaczać rytm życia człowieka.


"Brakujące zdjęcie". Fot. mat. prasowe.

Widzowie "Okiem Młodych" zobaczą też nominowany do Oscara 2014 w kategorii Najlepszego Filmu Nieanglojęzycznego film "Brakujące zdjęcie" (reż. Rithy Panh) przywołujący poruszające wspomnienia z Kambodży pod krwawymi rządami Pol Pota i Czerwonych Khmerów. Dokumenty, które trafią do programu wprost ze Skandynawii, pytać będą o to, na ile względna jest wolność, którą oferuje najpopularniejszy serwis społecznościowy na świecie ("Facebookistan", reż. Jakub Gottschau) oraz zastanawiać się, czy pogoda ducha i optymizm mają datę ważności ("Optymistki", reż. Gunhild Magnor).

Więcej informacji o Festiwalu znajduje się TUTAJ .
TS
Wrocławska Fundacja Filmowa
Ostatnia aktualizacja:  26.08.2016
Zobacz również
fot. Skofteland Film.
Polski film na eksport
Premiera "Placu zabaw" na Festiwalu w San Sebastian
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2023
Scroll