PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Malarski dreszczowiec Piotra Śmigasiewicza zakwalifikował się do konkursu World Competition Festiwalu Filmowego w Montrealu.
Dominik (Piotr Adamczyk) - doktorant Historii Sztuki na Uniwersytecie Wrocławskim - na zlecenie profesora (Torsten Voges), wyrusza do Porto Ercole, by zebrać materiał o najbardziej tajemniczym okresie życia Caravaggia. Atmosfera tajemniczości towarzyszy bohaterowi od początku drogi. Dominik dziwnym zbiegiem okoliczności ląduje w kościele, gdzie spotyka księdza (Luca Calvani), który opowiada mu zagadkową historię śmierci swojego poprzednika. Dominik poznaje Silvię (Alessandra Mastronardi), miejscową malarkę, która skrywa kolejną tajemnicę. Sprawy jednak nie toczą się po jego myśli. Doktorant zostaje uwikłany w kradzież i staje się tropicielem najcenniejszych dzieł Caravaggia.


Alessandra Mastronardi, fot. Robert Pałka.

- Wiele kryminalnych produkcji koncentrując się na tematyce fałszowania dzieł sztuki, opowiada historię opierającą się głównie na sensacji wokół kradzieży – mówi Piotr Śmigasiewicz, reżyser filmu. - Niewielu twórców skupia się przy tym na malarskości samego opowiadania o sztuce, zamykając niejako akcję filmu w klimacie poruszanych dzieł. „Tytanowa Biel” to malarski dreszczowiec w klimacie slow cinema. Tajemnicza opowieść o poszukiwaniu prawdy w duchu obrazów Caravaggia. Poszukując faktów na temat życia Caravaggia i sensu własnego bytu, okiem głównego bohatera, tracimy orientację co jest właściwe. Okazuje się, że kto szuka, ten błądzi. A to, w co uwierzymy, zmienia znaczenie w zależności od punktu spojrzenia. Tak jak zmienia się oblicze bohaterów w filmie. […] „Tytanowa biel” to podobne obrazom Caravaggia, psychofizyczne studium człowieka poszukującego, strudzonego, jakby w wiecznej wędrówce między światłem a cieniem.


Luca Calvani, Alessandra Mastronardi, Piotr Adamczyk i Gedeon Burkhard, fot. Robert Pałka.

  W główną rolę - 40-letniego doktoranta - wciela się Piotr Adamczyk. Jego naukowego opiekuna, niemieckiego profesora z Uniwersytetu Wrocławskiego, gra Torsten Voges, dziekana tamtejszego wydziału historii sztuki - Daniel Olbrychski, zaś jego sekretarkę Paulina Holtz. Za zdjęcia, które były realizowane we Wrocławiu oraz we włoskim Porto Ercole (gdzie - jak się uważa - zmarł Caravaggio) w 2014 roku, odpowiadał Arkadiusz Tomiak. W filmie, oprócz oryginalnej muzyki skomponowanej przez Pawła Mykietyna, usłyszymy również wybrane utwory włoskiego kompozytora Carlo Gesualdo da Venosa, rówieśnika Caravaggia. Słynie on przede wszystkim z ekspresyjnych madrygałów i muzyki sakralnej charakteryzującej się szeroko stosowaną chromatyką, mającą podkreślić wyraz utworu.

Premiera „Tytanowej bieli” jest planowana na 25 listopada 2016 roku. Festiwal Filmowy w Montrealu potrwa od 25 sierpnia do 5 września 2016 roku.


Luca Calvani, fot. Robert Pałka.

O reżyserze:
Piotr Śmigasiewicz - reżyser, scenarzysta, absolwent wydziału Reżyserii i Produkcji Filmowej na Houston Film School oraz Biznesu Międzynarodowego na University of Wales. W ostatnich latach specjalizował się w reżyserii dokumentów i krótkich form w różnych zakątkach Europy. Zrealizował m.in.: “The Player” (2008, praca dyplomowa), “Say Hello” (2003), “Somewhere Over the Rainbow” (fabuła, 2011) oraz krótki film dokumentalny “The Journey” (2007). W 2013 roku razem z Jakubem Rudnikiem założyli firmę producencką Little Tree Productions (obecnie Holograph Pictures). "Tytanowa biel" (wcześniejszy tytuł "Framed") to ich pełnometrażowy debiut fabularny.




Albert Kiciński
Holograph Pictures
Ostatnia aktualizacja:  19.08.2016
Zobacz również
fot. Robert Pałka
„Filmoteka Szkolna. Akcja!” w całkiem nowej odsłonie
Sierpniowy wysyp premier
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll