PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Sekcja „Czysta klasyka”, prezentująca odnowiony cyfrowo kanon polskiej kinematografii organizowana jest na Festiwalu Filmowym w Gdyni od 2008 roku. W tym roku zaprezentowana zostanie w szczególnej odsłonie jako „Czysta klasyka – In Memoriam”. Sekcja ta poświęcona będzie przede wszystkim twórczości zmarłego niedawno filmowego wizjonera Andrzeja Żuławskiego oraz Krzysztofa Kieślowskiego w 20. rocznicę śmierci.
W ramach sekcji zaprezentowany zostanie cyfrowo zrekonstruowany "Przypadek" (1981), który w ten sposób wpisze się w program obchodów „Roku Kieślowskiego”. To jeden z najsłynniejszych filmów Krzysztofa Kieślowskiego z niezapomnianą rolą Bogusława Lindy. Od tego, czy 20-letni Witek zdąży na pociąg, zależy, w jakim kierunku potoczy się jego życie. Przypadek czy przeznaczenie? Kieślowski w swoim filmie mówi o siłach, które kierują ludzkim losem, zawierając w nim uniwersalne przesłanie: przekonanie o wewnętrznej autonomii człowieka i nakaz bycia przyzwoitym niezależnie od okoliczności.



Cztery zrekonstruowane cyfrowo filmy Andrzeja Żuławskiego

W ramach „Czystej klasyki – In Memoriam” na 41. FFG zobaczymy cztery zrekonstruowane cyfrowo filmy Andrzeja Żuławskiego z pierwszego, głównie polskiego okresu jego kariery.

Retrospektywę reżysera otworzy jego debiut, "Trzecia część nocy" (1971), apokaliptyczna wizji okupacji oparta na rodzinnych doświadczeniach z Małgorzatą Braunek i Leszkiem Teleszyńskim w rolach głównych.


Kadr ze zrekonstruowanej wersji "Trzeciej części nocy". Fot. CRF/SF "Kadr".

Widzowie obejrzą również dwa „półkowniki”, czyli „Diabła” (1972 – premiera 1988), ze znakomitą kreacją Wojciecha Pszoniaka w roli tytułowej i legendarne widowisko s-f "Na srebrnym globie", którego realizacja została przerwana na skutek decyzji politycznej. Realizacja filmu rozpoczęła się w 1976 roku, a zakończono ją dopiero w 1988 roku. Mimo tego, że widzowie znają "Na srebrnym globie" w wersji niepełnej, okaleczonej, to w marcu 2016 roku film zwyciężył w rankingu nie-hollywoodzkich filmów science-fiction zorganizowanym przez serwis Taste of Cinema.

Przegląd zamknie francusko-niemieckie „Opętanie” (1981), film na dobre rozpoczynający europejski rozdział twórczości reżysera. To stosunkowo słabo znana w Polsce, wykorzystująca konwencje horroru historia opętania własną seksualnością, ale też polityczna metafora, symboliczny opis zmagania się z potworem komunizmu. Zapada w pamięć zwłaszcza za sprawą wielkiej kreacji Isabelle Adjani.

Pokazy z udziałem współtwórców filmów

Wszystkim pokazom towarzyszyć będą spotkania ze współtwórcami filmów. - Co roku z prawdziwym wzruszeniem obserwuję duże zainteresowanie widzów odnowionymi cyfrowo arcydziełami polskiego kina, a także wzruszenie członków ekip, których zapraszamy na pokazy - komentuje Michał Oleszczyk, Dyrektor Artystyczny Festiwalu - tym roku największym powodem do radości jest dla mnie obecność cyfrowych wersji filmów Andrzeja Żuławskiego, którego uważam za jednego z kluczowych artystów polskich XX wieku, a którego filmy wciąż pozostają zbyt mało znane w jego ojczyźnie. Obserwujemy obecnie ogromny światowy wzrost zainteresowania twórczością Andrzeja Żuławskiego; gdyńskimi pokazami chcemy przypomnieć jego spuściznę także na gruncie rodzimym - dodaje Oleszczyk.

Partnerem sekcji „Czysta Klasyka – In Memoriam” podczas 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni jest Cyfrowe Repozytorium Filmowe, które zajmuje się profesjonalnym zarządzaniem kopiami cyfrowymi filmów, począwszy od ich archiwizacji i przechowywania, przez tworzenie wzorów, aż po dystrybucję. W ramach sekcji „Czysta klasyka – In Memoriam” Cyfrowe Repozytorium Filmowe zapewnia kopie filmów po cyfrowej rekonstrukcji oraz dba o najlepszą jakość projekcji.

41. Festiwal Filmowy w Gdyni odbędzie się w dniach 19-24 września 2016 roku.
TS
Festiwal Filmowy w Gdyni
Ostatnia aktualizacja:  17.08.2016
Zobacz również
fot. A.J.Jaroszewicz/J. Kośnik/FFG
[foto] Galeria zdjęć ze "Smoleńska"
Światowe premiery polskich filmów w Toronto
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll