PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Pokazywane w sekcji First Look, poświęconej polskim filmom w fazie postprodukcji, „Ptaki śpiewają w Kigali” Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze oraz „Zgoda” Macieja Sobieszczańskiego zostały nagrodzone na 69. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno.
W tym roku First Look - sekcja works in progress 69. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Locarno prezentująca projekty filmowe w fazie postprodukcji, była poświęcona polskiemu kinu. Jury w składzie: Cameron Bailey (dyrektor artystyczny Toronto International Film Festival), Bero Beyer (dyrektor Rotterdam International Film Festival) i Kerem Ayan (dyrektor artystyczny Istanbul International Film Festival) przyznało nagrodę First Look filmowi "Ptaki śpiewają w Kigali" w reż. Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze. Zwycięski projekt otrzymał wsparcie finansowe w wysokości 65 000 euro na postprodukcję. Sponsorem nagrody jest Cinelab Romania.

Drugą nagrodę w wysokości 5 500 euro ufundowaną przez Le Film Français na reklamę otrzymał film "Zgoda" Macieja Sobieszczańskiego.

"Ptaki śpiewają w Kigali"

Akcja filmu rozpoczyna się w 1944 roku, w przeddzień ludobójstwa, a kończy w 1997. Historia polskiej ornitolog, która prowadzi badania nad spadkiem populacji sępów w Rwandzie. Kiedy zaczyna się ludobójstwo, kobieta – trochę przez przypadek – ratuje młodą rwandyjską dziewczynę, córkę swojego współpracownika należącego do plemienia Tutsi. Zabiera ją ze sobą do Polski. Po przyjeździe bohaterki są złamane i niezdolne do wpisania się w rutynę codziennego życia. Obie próbują się podnieść z tego, co przeżyły. Opowieść o przyjaźni, przebaczaniu i potędze przyrody.


"Ptaki śpiewają w Kigali". Fot. KosFilm.

"Zgoda"

Jest rok 1945. Na Śląsku komunistyczne służby bezpieczeństwa w miejscu, gdzie wcześniej znajdował się obóz posiłkowy KL Auschwitz Birkenau, tworzą obóz pracy dla Niemców, Ślązaków i Polaków. Pod pretekstem ukarania zdrajców narodu polskiego SB dokonuje czystek. Franek zatrudnia się w obozie, by ocalić Annę, Polkę, w której jest zakochany. Nie wie, że jednym z osadzonych jest Erwin, Niemiec, jego przyjaciel, który również od dawna kocha się w Annie. Franek dołącza o komunistów, łudząc się, że uda mu się oszukać system. "Zgoda" to opowieść o miłosnym trójkącie, w którym dwóch młodych chłopców walczy o jedną dziewczynę.


"Zgoda". Fot. Studio Filmowe Kalejdoskop.

Lista filmów, które były pokazywane w sekcji First Look:
- „13 Summers Under The Water” - reż. Wiktoria Szymańska, producenci: Wiktoria Szymańska, Izabela Igiel (Luna W); Edher Campos (Machete Producciones);
- "Ptaki śpiewają w Kigali" - reż. Joanna Kos-Krauze, Krzysztof Krauze; producenci: Joanna Kos-Krauze i Aleksandra Bielska (KosFilm);
- „Kamerdyner” - reż. Filip Bajon, producenci: Olga Bieniek, Mirosław Piepka (Film Icon);
- "Dzień czekolady" - reż. Jacek Piotr Bławut, producent: Anna Bławut-Mazurkiewicz (Aura Films);
- "Jestem mordercą" - reż. Maciej Pieprzyca, producenci: Renata Czarnkowska-Listoś i Maria Gołoś (Re Studio);
- "Zgoda" - reż. Maciej Sobieszczański, producenci: Zbigniew Domagalski i Monika Błachnio (Studio Filmowe Kalejdoskop).

Spotlight on Polish Cinema

Program First Look istnieje od 5 lat. W poprzednich latach sekcja była poświęcona takim krajom jak Izrael (2015), Brazylia (2014), Chile (2013), Meksyk (2012) i Kolumbia (2011). W 2016 r. sekcja First Look była poświęcona polskiemu kinu.

Partnerami tegorocznej sekcji First Look w Locarno byli Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Fundacja Polskie Centrum Audiowizualne.

Więcej informacji znajduje się TUTAJ.
TS
PISF
Ostatnia aktualizacja:  12.08.2016
Zobacz również
fot. KosFilm.
Łódzka Filmówka zaprasza na producenckie studia podyplomowe
Oficjalna selekcja Szczecin European Film Festival 2016
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2023
Scroll