PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
3 sierpnia 2016 roku rusza 69. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Locarno. "Ostatnia Rodzina" Jana P. Matuszyńskiego powalczy w Konkursie Głównym o Złotego Lamparta. W sekcji First Look pokazane zostaną najnowsze filmy Filipa Bajona „Kamerdyner” oraz Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze „Ptaki śpiewają w Kigali”. Polskie produkcje znalazły się także m.in. w programie konkursowego Tygodnia Krytyki Filmowej. Impreza potrwa do 13 sierpnia.
                            
                     Plakat "Ostatniej Rodziny" przygotowany na Festiwal w Locarno. Fot. mat. prasowe.

"Ostatnia Rodzina" będzie miała w Locarno swoją światową premierę. Film Jana P. Matuszyńskiego opowiada tragiczną historię rodziny Beksińskich. Autorem scenariusza jest Robert Bolesto. Zdjęcia zrealizował Kacper Fertacz. W głównych rolach wystąpili Andrzej Seweryn (Zdzisław Beksiński), Dawid Ogrodnik (Tomnasz Beksiński) oraz Aleksandra Konieczna (Zofia Beksińska). Polska premiera filmu zapowiadana jest na 30 września.

17 filmów w Konkursie Głównym

„Ostatnia rodzina” znalazła się w Konkursie Głównym w gronie 17-tu tytułów. Filmy będzie oceniać jury w składzie: Arturo Ripstein, Kate Moran, Rafi Pitts, Rodrigo Teixeira oraz Wang Bing.

Lista filmów, które zakwalifikowały się do Konkursu Głównego jest dostępna jest TUTAJ.


Andrzej Seweryn i Aleksandra Konieczna w "Ostatniej Rodzinie". Fot. Hubert Komerski/Arurum Film.
 
Tydzień Krytyki Filmowej

W  konkursowej sekcji Tydzień Krytyki Filmowej, wśród siedmiu produkcji z całego świata znalazły się dwa polskie filmy dokumentalne: "Komunia" Anny Zameckiej i "Mnich z morza" Rafała Skalskiego.

W 2014 roku najlepszym filmem sekcji został dokument muzyczny "15 stron świata" Zuzanny Solakiewicz, a 2015 roku wygrali "Bracia" Wojciecha Staronia.

Lista filmów, które zakwalifikowały się do Tygodnia Krytyki Filmowej znajduje się TUTAJ.  

Kadr z filmu "Komunia". Fot. Otter Films.

"Komunia" Anny Zameckiej to historia czternastoletniej Oli, która "dorosła", kiedy jej mama wyprowadziła się z domu. Ola sama musiała zająć się domem i bratem, który wierzy, że jest szympansem i że pewnego dnia wyrośnie mu sierść i mocne pazury. Oli zależy, by autystyczny brat był 'normalnym chłopcem' i jak inne dzieci poszedł do Pierwszej Komunii; żeby u nich też był rodzinny obiad i prezenty. Ale komunijna uroczystość to dla Oli  przede wszystkim okazja do dawno wymarzonego spotkania z mamą. Obiecała, że przyjedzie.


Kadr z filmu "Mnich z morza". Fot. Centrala.

Bohaterem „Mnicha z morza” w reż. Rafała Skalskiego jest Ball - trzydziestoletni Taj, który używa życia pełnego uciech. Kuszą go atrakcje nocnego Bangkoku: imprezy, znajomi, alkohol. Jednak prastara tradycja nakazuje młodym mężczyznom wstąpić na pewien czas do zakonu, aby dowieść swojej dojrzałości i zmierzyć się z surowymi zasadami buddyzmu. W zacisznym klasztorze otoczonym morzem Ball spędzi więc dwa tygodnie, poddając się duchowemu przewodnictwu tamtejszych mnichów.

Film Anny i Wilhelma Sasnalów w sekcji Signs of Life

W prestiżowej sekcji Signs of Life wśród ośmiu tytułów zostanie pokazany nowy film Anny i Wilhelma Sasnalów "Słońce, to Słońce mnie oślepiło" z  Rafałem Maćkowiakiem w roli głównej. Film jest inspirowany powieścią "Obcy" Alberta Camusa. Główny bohater Rafał Mularz to obcy z wyboru. Nie postępuje według powszechnie przyjętych reguł. Jego wyobcowanie to kwestia życiowego wyboru, ucieczka od lęków, pragnień, marzeń i ambicji. Pewnego dnia spotyka człowieka o innym kolorze skóry - jeszcze bardziej obcego niż on sam. Film buduje portret nie tylko głównego bohatera, ale też współczesnego społeczeństwa. „Słońce…” jest koprodukcją polsko-szwajcarską, producentem jest Wilhelm Sasnal i galeria Hauser & Wirth Zürich Gallery.


Rafał Maćkowiak w filmie "Słońce, to Słońce mnie oślepiło". Fot. Wilhelm Sasnal.

Celem sekcji Signs of Life jest, jak podkreślają organizatorzy festiwalu "badanie terytoriów granicznych języka filmowego, angażującego nowe formy narracji".

Lista filmów, które zakwalifikowały się do sekcji Signs of Life znajduje się TUTAJ. 

First Look dla Polaków

W tym roku First Look - sekcja works in progress Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Locarno prezentująca projekty filmowe w fazie postprodukcji, będzie poświęcona polskiemu kinu. Jury w składzie Cameron Bailey (dyrektor artystyczny Toronto International Film Festival), Bero Beyer (dyrektor Rotterdam International Film Festival) i Kerem Ayan (dyrektor artystyczny Istanbul International Film Festival) wybiorą najlepszy projekt przyznając nagrodę First Look, która pomoże twórcom wybranej produkcji ukończyć etap postprodukcyjny. Zwycięski projekt otrzyma wsparcie finansowe w wysokości 65 000 euro na postprodukcję, której sponsorem jest Cinelab Romania oraz 5 500 euro od Le Film Français na reklamę.


Sebastian Fabijański i Anna Radwan w "Kamerdynerze" Filipa Bajona. Fot. Filmicon.

Lista filmów, które zakwalifikowały się do sekcji First Look:
•    "13 Summers Under The Water" - reż. Wiktoria Szymańska, producenci: Wiktoria Szymańska, Izabela Igiel (Luna W); Edher Campos (Machete Producciones);
•    "Ptaki śpiewają w Kigali"- reż. Joanna Kos-Krauze, Krzysztof Krauze; producenci: Joanna Kos-Krauze i Aleksandra Bielska (KosFilm);
•    "Kamerdyner" - reż. Filip Bajon, producenci: Olga Bieniek, Mirosław Piepka (Film Icon);
•    "Dzień czekolady" - reż. Jacek Piotr Bławut, producent: Anna Bławut-Mazurkiewicz (Aura Films);
•    "Jestem mordercą" - reż. Maciej Pieprzyca, producenci: Renata Czarnkowska-Listoś i Maria Gołoś (Re Studio);
•    "Zgoda" - reż. Maciej Sobieszczański, producenci: Zbigniew Domagalski i Monika Błachnio (Studio Filmowe Kalejdoskop).

Partnerami tegorocznej sekcji First Look w Locarno są: Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Fundacja Polskie Centrum Audiowizualne.

Więcej informacji o tegorocznej sekcji First Look znajduje się TUTAJ. 

Polska z szansą na European Casting Director Award

W tym roku po raz pierwszy podczas festiwalu w Locarno zostanie wręczona European Casting Director Award dla najlepszego europejskiego reżysera castingu. Do nagrody zostało nominowanych 7 europejskich twórców w tym Polka Magdalena Szwarcbart za film "Pod Mocnym Aniołem" w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego. Ceremonia wręczenia nagród odbędzie się 7 sierpnia.

Lista wszystkich nominowanych znajduje się TUTAJ. 

TS
MFF Locarno / PISF
Ostatnia aktualizacja:  3.08.2016
Zobacz również
fot. MFF Locarno
Jacek Bromski: Od początku mrugałem w stronę widza
"Epoka lodowcowa" nastała w kinach
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll